'Het houdt een keer op' li Gemeenten en recyclingsbedrijven vragen veel van de burgers thuis BEVELANDEN en THOLEN 17 Na de feestdagen staat de gang vol afval. Het verdelen begint. Indaver: „We moeten het leuk maken Professionals van nature www.vrouwenpolder.nu Twaalf afvalstromen ko men er uit onze huishou dens, die de gemeenten graag apart ingeleverd zien. Er is er weer één bij: die van drankkartonnen, sap- en melkpak ken. Sinds oktober op Schou- wen-Duiveland, sinds december in Vlissingen en per januari in Middelburg en op de Bevelanden - hoewel, Borsele is nog onzeker. De kunststof gelamineerde kar tons horen bij het plastic, niet bij het oud papier. Ze komen nog mondjesmaat binnen bij Indaver in Goes, waar al het Zeeuwse pa pier, plastic en kartons samenko men. Maar ze zijn er blij mee. Het geeft wat gewicht aan het veder lichte plasticafval. „Vooral als de mensen de pakken plat maken en de dop er op doen. Anders vervoe ren we vooral lucht. In een veertig- tons container gaat dertien ton pa pier. En maar vier ton plastic", weet voorman André de Kok van het recyclingsbedrijf in Goes. Ac countmanager overheden bij Inda ver Robert Jansen heeft nog een tip voor ijverige afvalscheiders: prop niet alle plastics in en bij el kaar. „Dan duurt het te lang voor we alle verschillende soorten uit elkaar geschud en geblazen heb ben." Liefst krijgen de afvalman- nen papier en karton ook los aan geleverd - onverpakt, dus. „Er zijn mensen, die willen het zo netjes doen dat ze karton in kleine stuk jes scheuren. Dat moet er hier weer allemaal uit", vertelt De Kok. O, en kinderspeelgoed mag niet bij het plasticafval. En luxaflex ook niet. „Je begrijpt soms niet hoe ze het in de afvalstations krij gen. Van die speelgoedtractors!" De gemeenten en de recyclings bedrijven vragen veel van de bur gers thuis, geeft Jansen toe. „We moeten het aantrekkelijk maken voor mensen om afVal te willen scheiden. Niet iedereen heeft een schuur of bijkeuken waar het ge stald kan worden. Ik wil graag meer groente- en fruitafval in het gft, dat vergist beter dan tuinafval. Nieuwe keukens hebben schuifla den om alles geurloos apart in te doen. Je wilt als afvalbedrijf in de keuken zitten: daar gebeurt het. We moeten het leuk maken." Met een krat vol lege flessen stapt Anton Broeren zondagmid dag richting de afval bakken bij de Agrimarkt in Goes. „De feestdagen, hè, normaal drin ken we niet zoveel, hoor", grapt hij. Keurig op kleur verdwijnen de wijn- en bierflessen in de on dergrondse containers. „Ik ben niet zo'n bloedfanatieke afval- scheider, hoor", geeft de Goese- naar toe. „In grote lijnen probeer ik me wel aan de regels te hou den, maar er verdwijnt bij ons echt wel eens een stuk plastic tus sen het gewone restafval. Glas brengen we wel altijd naar de glasbak. Dat deed ik als kind al, dus ik ben niet anders gewend. Het apart houden van plastic zit nog niet zo in m'n systeem." Marjo Staal deponeert wel keurig een zakje plastic afval in de daar voor bestemde container. „Kleine moeite, toch?", zegt ze. „Ik pro beer mijn afval zoveel mogelijk te scheiden. Ik ben wel blij dat ik het hier gewoon zelf weg kan brengen. Vrienden uit het oosten van het land hebben voor het plas tic afVal zo'n aparte container met oranje deksel gekregen. Maar ik vind de drie bakken die ik nu in m'n kleine tuintje heb staan wel genoeg!" Een meter of twintig verderop dumpt Tijmen een paar flessen met oud frituurvet in de daarvoor bestemde gele container. „Omdat het moet van m'n vriendin", zegt hij. „Bij mij gaat dat gewoon in de grijze container, hoor. Je kunt al les wel apart inzamelen. Daar heb ik helemaal geen zin in. Het houdt een keer op!" 7 Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl WAAROM EEN KEUKEN BIJ SSK KOPEN... j schildersbedrijf bv www.schildernoom.nl MAANDAG 28 DECEMBER 2015 Meer aparte afvalstromen Medewerker-voorman André de Kok (links) en Robert Jansen, accountmanager overheden van Indaver bij het inza melpunt voor het Zeeuwse plastic in Goes, foto Mechteld Jansen Bij de rij ondergrondse glas- en afvalcontainers bij de Agrimarkt in Goes de poneerden gisteren veel mensen hun kerstafval. foto Johan van der Heijden door Claudia Sondervan Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein De Smokkelhoek' KEUKENSTUDIO Tel. 0113 - 33 00 04 www.ssk-keukenstudio.nl Unieke eigen service Uitstekende garantie Eigen montageafdeling Realistisch foto-ontwerp Alles in één hand! Uitsluitend topkwaliteit Nederlands fabricaat Persoonlijk advies Duidelijke informatie Heldere afspraken Korte lijnen KWALITEITSSCHILDERS SINDS 1902 St. Maartensdijk Kapelle Vlissingen VROUWENPOLDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74