Vogels Utropia zijn uitgevlogen i Kerncentrale Doel 3 opnieuw stilgelegd Vuurwerkvrij Dirigent met harde hand In de winkel van Lyan en Carlo 14 ZEELAND Morgen is het dan zover: er mag even weer vuurwerk verkocht worden. COMMENTAAR Op een aantal uren per jaar na is heel Nederland een vuurwerkvrije zone. Enkele gemeenten in Zeeland hebben (ook) dit jaar plaat sen aangewezen waar geen vuurwerk mag worden afge stoken. De meeste gemeenten hebben geen vuurwerk- vrije zones. De reden is dat het vuurwerkverbod nauwe lijks is te handhaven. Hoe meer vuurwerkvrije zones des te lasti ger dat ook zou worden. Invoeren van regels waarvan je de nale ving niet kunt afdwingen heeft geen zin, vinden ze in die ge meenten. Daar zit wat in. Op een aantal uren per jaar na is heel Nederland een vuurwerkvrije zone. De overlast door vuurwerk wordt voor al ervaren in de dagen en weken voor oud en nieuw. Gistermiddag stonden op de site van het Meld punt Vuurwerkoverlast van GroenLinks al bijna duizend mel dingen alleen al in Zeeland. Aan gezien vuurwerk pas vanaf mor gen verkocht mag worden is deze overlast praktisch alleen afkom stig van illegaal vuurwerk. Tegen het vroegtijdig afsteken van dit vuurwerk valt al nauwelijks op te treden. Laat staat tegen het vuurwerk dat, in de voor de politie drukke nacht van oud en nieuw in een 'vuurwerkvrijezone' zou worden afgestoken. Het instellen van dergelijke zones is sympathiek, maar toch voor al symbolisch. Brasser moest Utropia op 1 novem ber sluiten. Volgens het ministe rie van Economische Zaken vol deed zijn dierentuin niet aan de ei sen van dierenwelzijn. De recht bank in Middelburg was het er mee eens dat Utropia dicht moest. Brasser ging daarna gedwon gen op zoek naar nieuwe eigena ren voor zijn pakweg 250 vogels. Het leek erop dat de dieren overge nomen zouden worden door Ber kenhof s Tropical Zoo in Kwaden- damme, maar die zag er enkele we ken geleden van af. Het bedrijf be schikte nog niet over de benodig de dierentuinvergunning. Ook een overname van de vogels door tropische plantenwereld Omnium in Goes ging volgens Omnium-di recteur Dies van de Velde niet door. Waar de vogels uit Utropia nu dan wel zijn, wil Brasser niet ver tellen. Volgens hem zijn veel vo gels bij een nieuwe eigenaar, maar die zou dat niet bekend willen ma ken. „Verder zijn veel dieren nu naar kwekers gegaan. Die gaan ze gebruiken om te kweken." Er za ten bijzondere vogels in de collec tie van Utropia en daarom hadden kwekers er wel interesse in. Bras ser: „De mensen die in het verle den vogels bij ons hebben ge bracht, hebben persoonlijk be richt gekregen waar ze nu naartoe zijn gegaan." 'Ik heb van de 250 vogels zelf alleen nog twee valkparkieten gehouden' De huur van de hal aan de Kle- verskerkseweg is per 1 januari op gezegd. Brasser huurde die van de gemeente Middelburg en die heeft er voorlopig nog geen nieu we bestemming voor. „Daarom heb ik rustig de tijd om alles eruit te halen. Ik moet bijvoorbeeld nog wat volières afbreken." Almanak Iedere woensdagavond repeteren we met ons gemengde koor. Het is altijd heel gezellig en dankzij onze leider is het niveau ook erg hoog. We hadden wat uitvoeringen staan met kerstlied jes in december, waarvan een in een kerk in Oost Souburg. Onze dirigent dirigeert met strenge hand. Afgelopen woensdag kregen we de eerste mede delingen mee. We mochten niet pra ten tijdens de uitvoering en de map moest in de linkerhand vastgehouden worden. En we mochten zeker niet vóór het zingen de kerk uitgaan! Toen was het even stil. Daarna heb ben we onbedaarlijk gelachen. 112-nieuws Inbrekers slaan toe rond kerst In Zeeland zijn vanaf kerst avond dertien woningin braken en pogingen daar toe gemeld bij de politie. Dat is halverwege tweede kerstdag bekendgemaakt. Inbrekers sloegen donder dag toe in Veere, Krabben- dijke, Yerseke en Hans- weert. Vrijdag was het raak in Ka- pelle, Zierikzee, Waarde en Vlissingen. Vrijdagavond werden ook nog vier inbra ken gemeld in Zeeuws- Vlaanderen: in Hulst, Eede en Terhole. Jacht brand uit in de haven Aan de Havenweg in Kort- gene is eerste kerstdag in alle vroegte een jacht in vlammen opgegaan. De brand werd rond tien voor zes ontdekt. De brand weer kon niet voorkomen dat het vaartuig verloren ging. Ook de blusgroep uit Goes kwam ter plaatse. Agent houdt in vrije tijd dief aan Een agent hield zaterdag, in zijn vrije tijd, een 42-ja- rige Vlissinger aan voor diefstal uit een winkel aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg. Rond 12.30 uur zag personeel dat de man boodschappen in zijn jas had gestoken. Toen ze hem daarop aanspraken, vluchtte de man. Een per soneelslid bleef achter met de jas van de dief. De toe vallig passerende agent in burgerkleding zag de dief naar buiten rennen met het personeel achter hem aan. De agent wist hem staande te houden. Man schopt en slaat vriendin Een man uit Nieuw-Na- men is gisterochtend in zijn woning aangehouden omdat hij zijn vriendin had mishandeld. Ze was in haar gezicht en op haar lichaam geslagen en ge schopt. Ze liep letsel op. De vrouw belde de politie nadat ze mishandeld was en op straat was gezet. Ze zei dat ze zich zorgen maak te over haar twee jonge kin deren, die nog in de wo ning waren. Rond 5.30 uur forceerden agenten de voor deur. De man gedrag zich tegenover de agenten ook agressief. Hij is ingesloten in Torentijd in Middelburg. MELISKERKE. Het kost een paar centen, maar dan heb je echt een prachtig boeket, belooft Carlo Rotte. Hij en zijn vrouw Lyan verkopen in hun zaak in Meliskerke geen boeketten bloe men, geen dure flessen wijn met een heerlijk bouquet, maar vuurwerk. Hij wijst in hun zaak naar een zogeheten 'cake', een com plete vuurwerkshow verpakt in een grote doos. Prijs: 379 euro. Toegegeven, de Chrystal Big Platina is wel een heel duur exemplaar, maar ook deze gaan van de hand. „Straten en vrien denclubjes leggen geld bij el kaar om dit soort grote cakes te kopen. De 25 kilo wegende 'Big Platina' bevat 222 tubes en zorgt voor een complete vuur werkshow met, volgens de fol der, 'een grote diversiteit aan kleuren en effecten afgewisseld met mines en harde knallen'. „Het voordeel van een cake is bovendien dat die stabiel staat en daardoor veiliger is", zegt Rotte. Met één lont wordt de cake aangestoken. Bovendien kunnen cakes met elkaar wor den verbonden als een soort bouwpakket voor vuurwerk. „Mensen besteden weer meer geld aan mooi vuur werk", merkt Rotte aan de be stellingen. Achter in de zaak zijn twee bunkers gemaakt waar het vuurwerk is opgesla gen. In de ene bunker staat het losse vuurwerk, in de andere worden de bestelde pakketten opgeslagen. „Het is inderdaad een hele investering geweest", zegt Rotte. „We worden streng gecontroleerd door de brand weer en de RUD, de regionale uitvoeringsdienst." Het steekt hem dat ook niet- gespecialiseerde zaken de licht ste categorie vuurwerk (het zo- geheten fop- en schertsvuurwerk) mogen verkopen. „Oneerlijke concurrentie", ANTWERPEN. De kerncentrale Doel 3 bij Antwerpen is in de vroege ochtend van eerste kerst dag stilgelegd vanwege een wa terlek. Er was in het niet-nucleaire gedeelte een kleine lekkage in een leiding met heet water naar de stoomgeneratoren. Voor de re paratie was het nodig de centrale van het net te koppelen, aldus woordvoerster van elektriciteits maatschappij Elektrabel. Elektrabel heeft vier kernreac tors nabij Antwerpen. Doel 3 is een van de twee reactoren die dit jaar lange tijd stil heeft gele gen voor een veiligheidsonder zoek van de reactorkuip. Vorige week, op 21 december, werd de reactor van Doel 3 weer opge start. Tegenover de Vlaamse om roep VRT zei een woordvoerder dat het 'niet abnormaal dat er in de dagen nadien nog een kleinig heid ergens blijkt te zijn waar mee je rekening moet houden. De situatie die zich nu voordoet is niet alarmerend. We doen er natuurlijk alles aan om die cen trales zo veilig en zo snel moge lijk weer op te starten op lange termijn. Dit gaat over een klei nigheid die we hopelijk snel kun nen oplossen." Wanneer Doel 3 elektriciteit gaat leveren is nog niet bekend. door Maurits Sep MIDDELBURG De vogels zijn uitge vlogen. Bijna alle dieren uit de tro pische vogeltuin Utropia in Middel burg hebben na de sluiting op 1 no vember nieuw onderdak gevonden, zegt eigenaar Ricardo Brasser. „Ik heb zelf alleen nog twee valkparkie ten gehouden." Ricardo Brasser, eigenaar Utropia Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG KORTGENE P^LITI E MIDDELBURG NIEUW-NAMEN door Theo Giele 4 De overheid geeft in de campagne 4vuurwerkveilig wijze raad voor het afsteken van vuurwerk: 1. vuurwerkbril dragen 2. gebruiksaanwijzing lezen 3. afstand houden 4. aansteeklont gebruiken Carlo Rotte in de vuurwerkbunker. foto's Ruben Oreel Vuurwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72