2015 DE 50 VAN Niet zo'n slimme actie van Tarik Z. 'Viktator' zet een hek om Hongarije Shellbaas boven baas 6 NIEUWS De lezers van de regionale kranten en de website kozen de vijftig mensen die in 2015 de meeste indruk maakten. Tot en met 31 december tellen we af naar dé man of vrouw van het jaar. TarikZ., de man die het journaal wilde kapen, heeft zijn lesje wel geleerd. Met een alarmpistool drong hij in januari van dit jaar het NOS-gebouw binnen en wilde hij het Acht Uur Journaal overnemen. Dat ging hopeloos mis, waar door hij nu al bijna een jaar in de cel zit. Niet zo'n slimme ac tie, vindt Tarik zelf inmid dels ook, zei hij tijdens het hoger beroep. „Het was niet mijn bedoeling om mensen in een verve lende situatie te brengen. Dat spijt mij heel erg." Tarik is veroordeeld voor gijzeling, maar be twist dat. „Ik heb geen mensen vastgebonden", klaagde hij. Dat hij één beveiliger met een alarm pistool onder schot hield, was hooguit bedreigend. Het gerechtshof is het niet met hem mee eens en veroordeelde hem vori ge week tot drie jaar en vier maanden cel, waar van twee jaar voorwaarde lijk. r VIKTOR ÓRBAN Achter de eigen, dichtgespijkerde grenzen krijgt hij applaus. Daarbui ten wordt hij vaak met de nek aangekeken, maar dat zal Viktor Órban (49) worst wezen. De Hongaarse pre mier trekt zich niets aan van 'dictaten uit Brussel'. Hij werpt zich op als be schermheer van de belan gen van de natie en van het christendom nu 'Europa wordt overlopen' en 'de tra ditionele christelijke cul tuur in gevaar is'. Daarom bouwt Orban geen bruggen maar hekken. Zijn eigenzin nigheid heeft hem inmid dels de bijnaam 'Viktator' opgeleverd want in eigen land zet hij met zijn partij Fidesz alles naar zijn hand. De media, het hooggerechts hof en het diplomaten- korps, ze zijn allemaal gezui verd van tegenstanders. Ook komend jaar hoeft Eu ropa niet te rekenen op com promissen met Órban over bijvoorbeeld de opvang van vluchtelingen. De premier wil altijd zijn gelijk halen. Een van de vele voetbalver halen over Órban geeft het altijd willen winnen tref fend weer. In zijn eerste ja ren als premier trappen bij het vakantieverblijf van de regering aan het Balaton- meer politici van Fidesz, in clusief Órban, een keer een balletje met hoge regerings ambtenaren. Het wordt al laat maar de premier wei gert te stoppen want 'team Fidesz' staat achter. Als er eindelijk een gelijkmaker valt, haalt iedereen opge lucht adem. Maar Órban wil van geen stoppen weten. Ja nos Ader, de huidige presi dent, weet na lang aandrin gen zijn partijleider er uit eindelijk toch van te overtui gen dat een gelijkspel geen nederlaag is. Órban stemt er morrend mee in dat het tijd wordt om te gaan douchen. I abaal over een pensioen storting van 18,6 mil joen euro. De gerucht- makende terugtrekking uit Alaska. De ineenstorting van de olieprijs. De overname van Bri tish Gas voor de duizelingwekken de som van 64 miljard euro. Een niet eerder vertoond miljardenver- lies in het derde kwartaal. En de hoon en woede van zo'n beetje ie dereen die zich zorgen maakt over de toekomst van onze kwetsbare Moeder Aarde. Je zou van minder ondersteboven raken. Maar Shell baas Ben van Beurden blijft in alle stormen zijn eigen, onkreukbare zelf. Pareert geduldig de kritiek dat hij veel te weinig doet om kli maatverandering te voorkomen. Zorgt dat de aandeelhouders niets te klagen hebben, door het divi dend ondanks alle tegenslag op peil te houden. Zit dus, kortom, heel stevig in het zadel. En dat is een prestatie van formaat. bevrijde Sjaak Rijke komthuiskaarten foto K( Bakker 'v-.V- foto Will Oliver/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6