Korfbal Challenge op vervolg bij Jong Oranje goede indruk bij debuut in nationale korfbalploeg SPORT 17 Topsportcentrum is laboratorium voor vernieuwers korfbalsport 'lilten ROTTERDAM. Het Topsportcen trum in Rotterdam is het laborato rium van de mensen die het korf- balspel willen veranderen. Sinds jaar en dag worden daar, tijdens de Korfbal Challenge, nieuwighe den uitgetest. Er is waarschijnlijk geen sport waaraan zo gesleuteld wordt als korfbal. Constant wordt er bij het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond, dat internationaal lei dend is, nagedacht over de ma nier waarop het spel flitsender ge maakt kan worden. Als het aan trekkelijker wordt voor spelers én publiek, is de kans groter dat korf bal echt een mondiale sport wordt. Op het bondsbureau en bij de Internationale Korfbal Federa tie zijn er velen die hopen dat het ooit een onderdeel wordt op de Olympische Spelen. De schotklok werd in 2000 geïn troduceerd tijdens de Korfbal Challenge. Die stond toen op 21 se conden. Vijfjaar later deed die zijn intrede in de hoogste klasses en kreeg de aanvallende ploeg 25 tellen voor een schot door of op de korf. In 2004 verving de kunst stof korf bij het eindejaarstoer- nooi in Rotterdam de rieten mand en vervolgens ging ieder een ermee aan de gang. En vanaf 2010 experimenteerde men met de speelduur. Ook dat resulteerde in een verandering voor de hoog ste klasses: inmiddels gaan de wedstrijden daarin over 2 x 25 mi nuten zuivere speeltijd en niet meer over 2 x 30 minuten. Er zijn ook proefjes die op niets uitliepen. De bekendste is van de tweepunters. Bij meerdere edi ties beloonde men rake schoten van verder dan acht meter extra, maar daaraan werd nimmer een vervolg gegeven in de competi tie. De vernieuwers krijgen vaak het commentaar dat ze te veel naar basketbal kijken. Ook bij de edi tie van 2015 is dat geluid al te ho ren. Want de vrije ballen en de strafworpen moeten dit einde- jaarstoernooi genomen worden door de spelers waarop de over treding is gemaakt. In de competi tie melden specialisten zich voor die dodespelsituaties, maar in Rotterdam worden die min of meer buitenspel gezet. Precies zo als bij het basketbal. En ook de duur van de duels - 4 x 12,5 minu ten - is deze dagen hetzelfde als in die balsport. Na de Korfbal Challenge worden de experimenten geëvalueerd. Wordt dus (mogelijk) vervolgd... roepen door bondscoach Kees Vlietstra. Dat vertrouwen beloon de de Zeeuwse met een goed op treden in de eerste wedstrijd. Te gen het World Team, een gelegen- 'Ik had een hoog schotpercen tage. Ik heb weinig geschoten en er toch vier gemaakt' heidsploeg met oud-internatio nals en buitenlandse spelers uit de Korfbal League, droeg ze flink bij aan de 32-21-overwinning. In veertig minuten zuivere speeltijd - ze werd tien minuten voor tijd gewisseld - scoorde ze vier keer. „Aan het begin was het wel even lastig", zei De Ridder, die te gen de Taiwanese Dan-Win Hua ng liep en al meteen een straf- worp tegen kreeg. Maar daarna be gon het te lopen. „Ik ben best te vreden. Ik had een hoog schotper centage. Ik heb maar weinig ge schoten en er toch vier gemaakt." Young Golden Tulips neemt het vanavond op tegen PKC, de re gerend landskampioen uit Papend- recht. Bij winst speelt De Ridder donderdagavond de finale. Bij ver lies gaat ze met haar team door naar de kleine finale. Het is na de Korfbal Challenge afwachten of De Ridder langer bij Jong Oranje blijft. Vanaf januari gaat Vlietstra zich met zijn team voorbereiden op het het wereld kampioenschap onder 23 jaar, dat half 2016 in Tsjechië wordt gehou den. „Volgende maand maakt hij bekend met wie hij door wil. Ik durf nog niks te zeggen over mijn 'Ik heb er wel veel voor over om mee naar het WK onder 23 te gaan' kansen. Maar één ding weet ik wel: ik wil er graag weer bij ko men." De Arnemuidse heeft al wel ge zien dat het voorbereidingspro gramma intensief is, met onder meer een trainingsstage van ander halve week in het buitenland en wekelijkse trainingen op Papen dal. „Ik weet dat het competitie programma voor ons bij TOP ook zwaar is. Maar ja, ik heb er wel veel voor over om mee naar het WK te gaan." MAANDAG 28 DECEMBER 2015 Jeanine Marijs (links) maakte gisteravond haar debuut in het Nederlands team, dat deze week in een soort volleybalshirtjes speelt. Naomi Zuidweg verraste gisteren met Koog Zaandijk en houdt daarmee kans op de finale van de Korfbal Challenge, foto's Orange Pictures/Martin Hulsman Anita de Ridder Anita de Ridder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68