if Ergernis over volle bak Gemeenten en recydingsbedrijven vragen veel van de burgers thuis B SCHOUWEN-DUIVELAND 17 Na de feestdagen staat de gang vol afval. Het verdelen begint. Indaver: „We moeten het leuk maken" Digitaal melden van kapotte straatlantaarns www.vrouwenpolder.nu ■-'V Twaalf afvalstromen ko men er uit onze huis houdens, die de ge meenten graag apart ingeleverd zien. Er is er weer één bij: die van drankkartonnen, sap- en melk pakken. Sinds oktober op Schou- wen-Duiveland, sinds december in Vlissingen en per januari in Middel burg +en op de Bevelanden - hoe wel, Borsele is nog onzeker. De kunststof gelamineerde kar tons horen bij het plastic, niet bij het oud papier. Ze komen nog mondjesmaat binnen bij Indaver in Goes, waar al het Zeeuwse papier, plastic en kartons samenkomen. Maar ze zijn er blij mee. Het geeft wat gewicht aan het vederlichte plasticafVal. „Vooral als de mensen de pakken plat maken en de dop er op doen. Anders vervoeren we voor- Liefst krijgen de afvalmannen papier en karton ook los aangeleverd, onverpakt dus. al lucht. In een veertigtons contai ner gaat dertien ton papier. En maar vier ton plastic", weet voor man André de Kok van het recy- clingsbedrijf in Goes. Accountmana ger overheden bij Indaver Robert Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl WAAROM EEN KEUKEN BIT SSK KOPEN... Jansen heeft nog een tip: prop niet alle plastics in en bij elkaar. „Dan duurt het te lang voor we alle ver schillende soorten uit elkaar ge schud en geblazen hebben." Liefst krijgen de afvalmannen papier en karton ook los aangeleverd - onver pakt, dus. „Er zijn mensen, die wil len het zo netjes doen dat ze karton in kleine stukjes scheuren. Dat moet er hier weer allemaal uit", ver telt De Kok. O, en kinderspeelgoed mag niet bij het plasticafVal. „Je be grijpt soms niet hoe ze het in de af- valstations krijgen. Van die speel goedtractors!" De gemeenten en de recydingsbedrijven vragen veel van de burgers thuis, geeft Jansen toe. „We moeten het aantrekkelijk ma ken voor mensen om afval te willen scheiden. Ik wil graag meer groen te- en fruitafval in het gft, dat ver gist beter dan tuinafval. Nieuwe keukens hebben schuifladen om al les geurloos apart in te doen. Je wilt als afvalbedrijf in de keuken zitten: daar gebeurt het," ZIERIKZEE. De huidige, telefo nische servicelijn van de ge meente Schouwen-Duive- land voor kapotte straatver lichting wordt vanaf vrijdag 1 januari aangevuld met een digitale service om storin gen en schade aan openbare verlichting te melden. Op de digitale balie van de gemeen te staat voortaan een kopje 'Straatverlichting, melding van storing', waar inwoners de locatie van een kapotte straatlantaarn kunnen aange ven op een kaart. ZIERIKZEE. Tjokvolle afvalcontai ners. Glas op de grond er voor. Een vrouw doet verwoede pogin gen een zak vol plastic in de con tainer te proppen. Dat lukt nauwe lijks. „Het is niet echt leuk zo", zegt ze. Op het parkeerterrein in de Greve- lingenstraat in Zierikzee rijden op de zondag na de kerstdagen au to's af en aan richting afvalcontai ners. Kofferbakken worden geo pend waarin grote tassen met af val liggen. Vooral glas en plastic worden door de mensen op deze dag weggebracht. Voor de meesten is het inmiddels de normaalste zaak van de we reld. „Ik doe het meestal gelijk als ik boodschappen doe", zegt Ed Heye. Hij vind het niet erg. „Maar het is wel belangrijk dat er vol doende afvalbakken staan." Hij brengt vooral glas en plastic weg. De grijze container bij huis zou hij niet willen missen. „Daar zit toch afval in dat je niet in je auto wilt vervoeren", zegt Heye. Ondra Svoboda brengt vooral veel plastic weg, vertelt hij. „Ik vind het normaal om afval te scheiden, ik kom uit Tjechië en was het al gewend. Ik ben best een beetje milieubewust." Dus wordt de groencontainer bij hem thuis ge vuld, worden de batterijen wegge bracht, net als glas en plastic en papier. En wat rest komt in de grij ze bak. Wat hem betreft, hoeft de ze manier van afscheiden niet te veranderen. „Maar soms zitten de containers wel heel erg vol, het zou makkelijker zijn als ze wat va ker worden leeggehaald." MAANDAG 28 DECEMBER 2015 Meer aparte afvalstromen i'l VïiV. I iDi' Medewerker-voorman André de Kok (links) en Robert Jansen, accountmanager overheden van Indaver bij het inza melpunt voor het Zeeuwse plastic in Goes, foto Mechteld Jansen door Claudia Sondervan Unieke eigen service Uitstekende garantie Eigen montageafdeling Realistisch foto-ontwerp Alles in één hand! Uitsluitend topkwaliteit Nederlands fabricaat Persoonlijk advies Duidelijke informatie Heldere afspraken Korte lijnen Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein De Smokkelhoek' KEUKENSTUDIO Tel. 0113 - 33 00 04 www.ssk-keukenstudio.nl www.schouwen-duiveland.nl Ed Heye brengt flessen weg. Hij combineert boodschappen meestal met het wegbrengen van glas en plastic, foto Marieke Mandemaker door Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60