'Ik heb geregeld problemen gehad om mijn werk te doen, omdat ik een vrouw ben' SPORT 13 Nelly Elmasri (40) is de enige vrouwelijke voetbaljournalist in de Gazastrook. Met haar camera legt ze oorlog en vrede vast. Goal! Als één man springen vier in blau we bomberjacks ge stoken Hamas-agen- ten op van hun bank je in het stadion van Khan Younis, een stadje in het zui den van de Gazastrook. De automati sche geweren die net nog op hun schoot lagen, zwiepen vervaarlijk in het rond aan de schouderbanden. De agenten, jonge mannen met volle zwarte baarden die niet gefoto grafeerd willen worden, lopen naar de zijlijn om doelpuntenmaker Ab dullah Rabbai van de club Moghraqa te feliciteren. Ze zijn eigenlijk in het vervallen stadionnetje - waar zo'n vijftig jonge mannen op de tribune hangen - om orde te houden, maar wat doet het ertoe. Het is feest! Langs die zijlijn staat ook Nelly El masri (40), de enige vrouwelijke voet baljournalist in de zeer conservatieve en voetbalgekke Gazastrook. Ze wordt niet afgeleid door het wapen- vertoon van Harnas. Vlug zet ze drie passen voor het juiste kader, richt haar fotocamera op het gezicht van de doelpuntenmaker en drukt een paar keer af. Moghraqa en tegenstander Tara- bot komen uit in Gaza's tweede divi sie, qua niveau vergelijkbaar met een matige klasse in het Nederlandse amateurvoetbal. „Deze wedstrijd gaat in feite nergens over, een moetje", zo lacht Elmasri, terwijl de spelers weer naar de middenstip lopen. Het liefst verslaat ze wedstrijden van Shabab Rafah, de onbetwiste topclub van de lokale eredivisie. „Daar speelt Mo hammed Saleh in de spits. Hij is de ster." Texel Niet dat er zoiets als profvoetbal of glamour bestaat in Gaza. De langwer pige kuststrook, waar naar schatting r,8 miljoen Palestijnen wonen in een gebied dat slechts 2,5 keer zo groot is als het eiland Texel, wordt al jaren hermetisch afgesloten van de buiten wereld. Gazaanse spelers van het Pa- lestijnse nationale elftal, dat vorig jaar voor het eerst in de Azië Cup speelde, kunnen meestal niet aan hun interlandverplichtingen vol doen. Ze krijgen geen uitreisvisum van Israël of Egypte. Israël voerde sinds 2009 drie oorlo gen tegen de islamitische Hamas-be- weging die Gaza bestuurt. Tijdens de laatste oorlog, in de zomer van 2014, sneuvelden meer dan 2100 Gazanen en 73 Israëliërs. Honderden raketten vlogen over en weer, duizenden ge bouwen werden verwoest. Langs de grens met Gaza heeft Israël een me tershoge betonnen muur opgetrok ken. Officieel praten Israël en Harnas niet met elkaar. Ze zijn in een perma nente staat van oorlog. Ook de grens met Egypte zit dicht. President Sisi van Egypte haat Harnas vanwege banden die de beweging on derhoudt met de Egyptische Moslim broeders, een groep die hij hardhan dig onderdrukt. „De oorlog vorig jaar was ver schrikkelijk", verzucht Elmasri na de wedstrijd in het kleine huis in Gaza- Stad dat ze deelt met haar zussen, ouders en inwonende familie. Haar moeder serveert Arabische koffie in de steenkoude huiska mer. Het oudje gaat getooid in een grote bontjas die haar van achter op een beer doet lijken. Het kachel tje in het huis doet het niet. Er is gemiddeld maar vier uur per dag elektriciteit in Gaza, wegens permanente stroomtekorten. Voor Elmasri voelt de oorlog nog als gisteren. „Het voetbal lag vijftig dagen stil, natuurlijk. Het grootste stadion van Gaza werd gebombar deerd door een Israëlische F-16. Ik heb doodsangsten uitgestaan." Het hevige geweld maakte van de voetbaljournaliste een oorlogsverslag- geefster tegen wil en dank. Elke dag trok ze erop uit om de gevolgen van de oorlog met haar camera vast te leg gen. „Ik ben nog op de Japanse televi sie geweest", zegt ze met een bitter zoete glimlach. „Maar ik vind het moeilijk om over de oorlog te pra ten." Voetbal is haar roeping en een fa milietraditie bovendien. Elmasri stamt uit een roemrijk Gazaans sport- geslacht. Haar vader Ismael Masri is een legende. Als verdediger was hij een vaste waarde van het Palestijnse nationale elftal. Na zijn actieve car rière was hij jarenlang bondscoach. Hij vloog met de spelers de hele we reld over, toen ze Gaza nog uit kon den. Nu, op hoge leeftijd, is hij de nestor van het Palestijnse voetbal en kijkt hij goedkeurend naar zijn doch ter „Hij volgt alles en vindt het gewel dig wat ik doe. Mijn vader heeft mij altijd vrijgelaten." Polygamie Makkelijk is dat niet voor de familie. Nelly is ongetrouwd en al veertig, een zeldzaamheid in Gaza, waar uit huwelijking en polygamie de norm zijn. En vrouwenvoetbal is hier verbo den. „Ik heb geregeld problemen ge had om mijn werk te doen omdat ik vrouw ben", zegt Elmasri. „Ik werd 'Tijdens de oorlog lag het voetbal vijftig dagen stil. Het grootste stadion van Gaza werd door een F-16 gebombardeerd' door mannelijke collega's expres niet uitgenodigd voor wedstrijden. Als ik naar een wedstrijd kwam, keken ze me weg." Vastberadenheid en de goe de familienaam sleepten Elmasri er door heen in het Gazaanse voetbal. En kijk nu: het jonge, mannelijke pu bliek in het stadion van Khan Younis provoceert haar niet. Harnas laat haar met rust. Voetbal is dan ook een van de wei nige afleidingen. Er zijn liefst 72 offi ciële teams in Gaza. Overal op straat dragen kinderen nepshirtjes van de grootste teams ter wereld. 'Real Ma drid of Barcelona?', is de eerste vraag die hulpverleners, diplomaten en journalisten, de enige buitenlanders die door Israël worden binnengela ten, te horen krijgen. Vorig jaar viel de oorlog samen met het WK in Brazilië. Ondanks bombardementen en over en weer vliegende raketten keken Gazanen als het even kon massaal naar de wed strijden in koffiehuizen. Sommigen stierven met de ogen gericht op de grasmat op de televisie, die met een generator aan de praat gehouden wer den. „Zo is ons leven", zegt Elmasri berustend. Nooit verdwijnt de glimlach van haar gezicht. De wedstrijd in Khan Younis is ten einde. Het is 1-0 voor Moghraqa gebleven. Doelpuntenma ker Abdullah Rabbai blijft nog even hangen voor de felicitaties. Zijn coach danst uitgelaten op het veld. El masri schiet nog een paar kiekjes. „Nu ga ik snel naar huis. We hebben even elektriciteit. Kan ik mooi mijn stukje tikken." MAANDAG 28 DECEMBER 2015 Laatste voetbalvrouw van Gaza door Jan Franke Abdullah Rabbai (rechts) maakte het eni ge doelpunt voor zijn club Moghraqa in het duel met Tarabot. foto's Jan Franke Voetbaljournaliste Nelly Elmasri was ook oorlogsverslaggeefster, tegen wil en dank. „Ik vind het moeilijk over de oorlog te praten." De scheidsrechter en zijn assistenten in gebed tijdens de rust van het duel tus sen Moghraqa en Tarabot. Nelly Elmasri voetbaljournaliste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49