ney een dilemma t er niets: nieuwe generatie bestuurders is precies hetzelfde Tweeduizend Vijftien SPORT 11 Van der Voort: 'Alsof het shirt in mijn schouders brandde' overheid. Maar al die instanties konden schreeuwen wat ze wil den; het was al te laat. Het wereldantidopingagent- schap WADA startte een onder zoek. En toen dat uitkwam was het net domino. In Rusland rol den de koppen van atletiekbon- zen, laboratoriumdirecteuren en dubieuze trainers. En daarna was de IAAF zelf aan de beurt. Voor zitter Lamine Diack moest toege ven dat hij dopinggevallen onder het tapijt had geveegd in ruil voor geld. En o ja, hij had ook nog een miljoentje of anderhalf van de Russische overheid gevan gen om af en toe de andere kant op te kijken. Een nieuwe deuk En in het wielrennen ging het dit jaar voor de zoveelste keer over geloofwaardigheid. De internatio nale wielerbond UCI maakte er een potje van door de Ka- zachstaanse wielerploeg Astana een licentie voor de WorldTour wel, niet, wel, niet, misschien, mits, wel, niet en uiteindelijk toch maar wel te geven. Het resul taat: een nieuwe deuk in de ge loofwaardigheid van de sport. Het is allemaal niet nieuw. En ook niet incidenteel. Corruptie, belangenverstrengeling, nepotis me, doofpotaffaires: het gebeurt ieder jaar opnieuw bij grote sport organisaties. Op lagere niveaus zijn er nog talloze bestuursleden en vrijwilligers die zichzelf weg cijferen voor de sport; de top van de internationale sportpiramide bestaat voor een veel te groot deel uit narcisten die er zitten om hun ego op te poetsen en hun portemonnee te spekken. Natuurlijk, macht corrum peert. Maar het probleem is ook dat de mensen die op de machtig ste posities terecht komen vaak dezelfde eigenschappen hebben: ze zijn bereid om met hun ellebo gen te werken, om dubieuze deals te maken en om over lijken te gaan om zichzelf te profileren. De hoogste sportbobo's wor den niet gekozen door sporters of sportliefhebbers, maar door een klein groepje andere sportbobo's. Transparantie: nul. Democratie: nul. Laten we wel wezen: het hui dige systeem van internationale sportbonden is failliet. In een tijd waarin sport in hoog tempo aan maatschappelijk, financieel en economisch belang wint is het een farce om de macht in de han den te leggen van een paar oude mannen die zichzelf als palingen naar de top van een internationa le bond hebben geglibberd. Er verandert niets De schandalen die dit jaar uitbra ken bij de FIFA en de IAAF veran deren in wezen helemaal niets: als er één peloton op macht en geld beluste figuren wordt afge voerd, staat er weer een nieuw pe loton te trappelen. Laten we wel wezen: het huidige systeem van internationale sportbonden, geleid door bobo's, is failliet De volgende voorzitter van de FI FA wordt gewoon wéér iemand met veel vriendjes, niet met het beste inhoudelijke programma. En de nieuwe voorzitter van de IAAF is al bekend: de Engelsman Sebastian Coe, die tot een paar weken geleden nog zijn vice-voor- zitterschap bij de IAAF combi neerde met een betaalde advi seursfunctie bij Nike - de spon sor van een aantal atleten wiens dopingstalen werden weggemof feld. Na aanhoudende vragen over belangenverstrengeling gaf hij de functie toch maar op, al leen omdat hij de vragen zat was. En nee, hij had heus niets te ma ken met de toewijzing van het WK atletiek van 2021 aan het Amerikaanse Eugene. Voor dege nen die zich afvragen waar Euge ne in godsnaam ligt: ergens diep in Oregon, in de Verenigde Sta ten. Om de hoek van het hoofd kantoor van Nike. Maar dat is puur toeval natuurlijk. nooien, was de partij tegen num mer zeventien Stephen Bunting gisteravond dan ook meer dan een strijd om een plek in de der de WK-ronde. Ook Barneys 'abonnement' op de Premier Lea gue Darts, een zeer lucratieve se rie toernooien op donderdagavon den, zou door een vroege WK- exit vermoedelijk verlopen zijn. Krachtsinspanning Met een uiterste krachtsinspan ning zorgde Van Barneveld er gis teravond voor dat hij zich daar nog even geen zorgen over hoeft te maken. In een zinderende par tij trok hij aan het langste eind te gen Bunting. In de mooiste en van twee kanten beste partij van het toernooi tot nu toe drongen beide darters elkaar om beurten in het nauw. Bunting kwam 2-1 voor in sets, maar Barney gaf geen krimp en zorgde met enkele ioo+-uitgooien dat hij in de race bleef. Bij 3-3 in sets maakte hij het karwei koeltjes af: 4-3. „Het was een van de vreemdste par tijen ooit van mij", stamelde de Nederlander na afloop. „Dan brak ik hem weer en dan hij mij. Nie mand kon echt een gaatje slaan. Ik denk dat ik de gelukkigste was aan het eind." Maar Van Barneveld heeft er wel een dilemma bijgekregen: moet hij voor zijn volgende par tij, morgen al, even snel naar Ne derland om dochter Patty en kleinzoon Mason te knuffelen, of toch maar niet? LONDEN. Op de 'Ne derlandse dag' bij het WK darts wis ten Benito van de Pas en Vincent van der Voort zich gis termiddag - met wat horten en sto ten - bij de laatste zestien te scharen in Ally Pally. Tegen de Australiër Kyle Anderson moest Van der Voort een 0-2 ach terstand wegwer ken om uiteinde lijk nog ogenschijn lijk eenvoudig de derde ronde te be reiken (4-2). Daar in wacht een ande re Anderson, de Schotse regerend wereldkampioen Gary. Van der Voort had gisteren wat last van pijntjes. „Dat heb ik vaker, in mijn heupen en in mijn schouders. Vanaf de tweede set leek het of mijn shirt in mijn schou ders brandde. Ik laat het er wel uit masseren." Van de Pas (22) had zich tegen Dimitri van den Bergh (21) gestoord aan een groepje supporters van de Belg die nog al luidruchtig wa ren op momenten dat de Tilburger op het punt stond een leg uit te gooien. „Daar zie je aan dat ik nog geen absolu te topper ben. Dan laat je je daar niet door afleiden", zei Van de Pas, die nu de Engelsman Mi chael Smith treft. COLUMN Diederik Smit Naast mij staat Sport jaar Tweeduizend Vijftien. Ja Sportjaar, geen kwalificatie voor het EK voetbal en een verloren handbalfinale: waar ging het mis? „Ik denk dat we goed begonnen. In de openingsfase begonnen we meteen met druk zetten, waar door je het WK shorttrack wint met Sjinkie Knegt. Maar goed, meteen daarna word je met Ajax uitgeschakeld in de Europa Lea gue en dat is dan toch een menta le tik. Ik vond ook dat we in die fa se niet geconcentreerd waren en uiteindelijk word je dan op slag van rust uitgeschakeld op Roland Garros." Toch begonnen jullie sterk aan de tweede helft. „Zeker, in de rust werd ook ge zegd dat we moesten proberen om het WK beachvolleybal en de start van de Tour de France te or ganiseren en je zag ook dat we toen echt het initiatief naar ons toetrokken. Met Jean-Julien Rojer win je dan nog het dubbelspel op Wimbledon en je verplettert Duitsland in de finale van het EK hockey, dus dat was van onze kant gewoon een heel sterke fa se." 'Op dit niveau moet je zo'n kans gewoon benutten en dan heb je een heel ander sportjaar' Met een sublieme invalbeurt van Dafne Schippers. „Zeker, dat is ook waar we natuur lijk veel op getraind hebben, op het winnen van goud op de 200 meter sprint bij de vrouwen." Hadden jullie het toen niet ge woon moeten afmaken? „Achteraf gezien wel. Ik geloof dat Tom Dumoulin nog een hon- derdprocentkans kreeg om de Vuelta te winnen. Ja, op dit ni veau moet je zo'n kans gewoon benutten en dan heb je een heel ander sportjaar." Tot slot, ik zag je een beetje hin kend van het veld lopen, moeten we ons zorgen maken? „Nee hoor, dat zijn gewoon de normale pijntjes. Ik had van tevo ren al een beetje last van m'n Rob ben, maar dat hoort erbij. We wor den allemaal een jaartje ouder." Sportjaar Tweeduizend Vijftien, dankjewel. MAANDAG 28 DECEMBER 2015 staan al te trappelen V.l.n.r.: FIFA- en UEFA-bobo Michel Platini, UCI-baas Brian Cookson, voormalig lAAF-voorzitter Lamine Diack (vallend), FIFA-preses Sepp Blatter en lAAF-president Sebastian Coe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47