Jorrit Bergsma draaide speklapjes met hoestende Sven Kramer in achterhoofd Jorien ter Mors wint na een burn-out de Nederlandse titel op haar favoriete afstand SPORT 9 In haar eerste 1500 meter sinds haar gouden race in Sotsji rijdt Jorien ter Mors iedereen op een hoop. HEERENVEEN. Je bent zo goed als je laatste race, zegt haar shorttrack- coach Jeroen Otter altijd. Wat dat betreft zat het wel goed met het zelfvertrouwen van Jorien ter Mors, gisteren bij de NK afstan den in Heerenveen aan de start van de 1500 meter. De laatste keer dat ze de schaatsmijl reed, was be gin 2014 in de Adler Arena van Sotsji en eindigde ze na 1 minuut en ruim 53 seconden met een gou den olympische plak. Het verhaal daarna is bekend. Ter Mors raakte in een soort spor tieve burn-out en schaatste een heel jaar niet. Dit seizoen begon ze op de kortere afstanden, omdat ze daar het gemakkelijkst weer kon instromen. Op de 500 en 1000 meter imponeerde ze direct. Nu was het wel weer tijd voor de 1500 meter. En geheel volgens traditie ging ze gelijk weer met de hoofdprijs naar huis. Bij haar 1.55,56 kwamen Ireen Wüst (1.56,82) en Marrit Leenstra (1.57,68) niet in de buurt. Tot ver bazing van Ter Mors, die haar tweede Nederlandse titel mocht bijschrijven. Ze had best wel even terugge dacht aan Sotsji, bekende ze. En voelde bij het binnenlopen van Thialf ook weer echte zenuwen. Want 1500 meter voelt voor haar op dit moment als een halve mara thon. „Ik was het bangst voor de laatste ronde. En die was ook niet goed, ik kwam te veel omhoog. Ik merkte dat ik deze zone in de trai ningen nog niet heb bewandeld. Daarom ging ik ook zo kapot. Ik kon niet eens meer op mijn benen staan." Opbouwen Ter Mors gaf aan nog steeds niet volle bak te trainen. Ze denkt soms wel dat ze alles alweer kan, maar dan is er altijd nog haar lichaam dat een seintje geeft: ho, stop! En hoe moeilijk ook, ze luis tert. „Dit seizoen staat nog steeds in het teken van opbouwen. Maar het gaat hartstikke goed. Ik ben ontspannen, relaxed, blij dat ik weer mag schaatsen. Dat helpt al lemaal." Al die zinnetjes van Ter Mors moeten haar concurrentes angst inboezemen. Waar is de Enschede- se wel niet toe in staat als ze straks wel op de top van haar kun nen is? Ireen Wüst zei er niet zo bang voor te zijn. Zo'n tijd van 1.55 heeft ze zo vaak gereden. En die gaat ze straks ook wel weer rij den. Wüst was vooral opgelucht, blij met haar tweede plaats en het bijbehorende startbewijs voor de WK afstanden. Ze is stikzenuw- achtig geweest, liet de ochtendpas ta voor wat ie was. „Ik kom van heel ver dit seizoen", doelde ze op haar in de zomer opgelopen en daarna licht verwaarloosde hersen schudding. Ze miste daardoor de eerste vier wereldbekerwedstrij den. „Ik kon me niet meten met de rest, mocht bij wedstrijden niet eens het ijs op. Ik voelde me het lachertje van de schaatswe reld. Normaal heb ik wel een on- derbuikgevoel, dan weet ik dat het wel goed komt. Dat miste ik nu. Ja, zelfs in Sotsji had ik meer ver trouwen dan nu hier." Wüst, die de dag voor kerst haar nieuwe hoofdsponsor just- lease.nl presenteerde, hoopt van het nadeel nu een voordeel te ma ken. „Ik heb nog weinig gereden, ben frisser. Het gat met Jorien is te dichten." En dat met die Ameri- kaansen Heather Richardson- Bergsma en Brittany Bowe dan? „Ook. Hun tijden in Inzeil en Hee renveen vielen me tegen. Echt, daar lig ik niet wakker van." Het moest nog Kerstmis worden toen donderdag middag de namen van Sven Kramer en Jorrit Bergsma weer eens aan elkaar gekop peld werden voor een schaatswedstrijd over 5000 meter. Die van gisteren, bij de NK afstanden. Een paar uur na die loting pakte Kra mer - alsof er niets op de agenda stond - cadeautjes uit onder de kerstboom. „Ik heb nu eenmaal een vrien din (hockeyster Naomi van As, red.) die he-le-maal leip is van Kerstmis. Dat is een beetje water en vuur, tus sen ons. Maar ik heb me dus maar geschikt op kersta vond." Voor Bergsma bestond het kerstfeest nauwelijks. „Ca deautjes? Nee, daar doe ik niet aan. Ik heb alleen even gegourmet. Gewoon, gezel lig." Zoals half Nederland draaide Bergsma speklapjes om en stoeide hij met pan nekoekjes in een veel te klein pannetje. Maar zijn ge dachten waren elders. Bij die rit tegen Kramer, van gisteren. „Niet dat ik er nou mee opstond en mee naar bed ben gegaan, maar je denkt er wel aan." Na de verloren wereldbeker ontmoeting van twee we ken terug liet Bergsma zich ontvallen dat hij er eigen lijk een gruwelijke hekel aan heeft, zo'n direct duel met Kramer. „Dan hoor ik hem hoesten en proesten en daar raak ik toch van af geleid", aldus Bergsma, die gistermiddag nog eens op zijn woorden kon terugko men na opnieuw een ver lies. Kramer werd Neder lands kampioen in een kam pioenschapsrecord van 6.11,34, Bergsma tweede in 6.13,19). „Het zijn de ritten waarvan ik het meest leer, maar op mijn best rijd ik nog steeds als ik alleen rijd. Rijden we allebei solo, dan denk ik dat ik beter ben, ja." Het was een opmerking waar Sven Kramer weinig mee kon. Schaatsen is nu eenmaal een sport van duels. Toegeven dat je lie ver niet tegen iemand rijdt? „Ik zou dat zelf nooit doen", aldus Kramer. „Maar ik heb dan ook duidelijk geen he kel aan zulke wedstrijden. Ik rijd net zo graag een rit tegen Jorrit als alleen. Het gaat erom dat je zo snel mo gelijk die klok stil zet en je tussendoor zo min moge lijk laat afleiden." Hooguit door een vriendin die een paar cadeautjes aan hem wilde geven. Kramer: „Hele leuke cadeautjes. Wat voor? Zeg, dit is toch de Sto ry niet?" MAANDAG 28 DECEMBER 2015 door Rik Spekenbrink Sven Kramer (voorop) werd Nederlands kampioen op de 5000 meter, Jorrit Bergsma moest het doen met zilver, foto ANP door Arjan Schouten Ter Mors komt, ziet en overwint Jorien ter Mors (r) neemt de felicitaties van Ireen Wüst in ontvangst, foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45