Kweker Gilbert Sweep oogst asperges met Kerstmis: 'Bizar!' Reda sloot zich aan bij terreurorganisatie uit 'stoerdoenerij' NIEUWS 3 De 21-jarige Reda Nidalha uit Leiden vertrok naar Syrië om te strijden met IS. Zijn vader is de wanhoop nabij. IS-bolwerk in Ramadi heroverd Nu in de winkel, mét 1 korting! ohamed Nidalha (50) zit in de woonkamer van zijn rijtjeshuis. Met beide handen wijst hij naar zijn hoofd. Daar zit Reda, altijd, continu. „Ieder uur van de dag denk ik aan mijn zoon. Wat doet hij, eet hij goed, leeft hij nog? Hij is nu al anderhalf jaar weg. Anderhalfjaar!" Het is helemaal moeilijk met die feestdagen. Oké, Mohamed viert kerst noch oud en nieuw omdat hij 'gematigd moslim' is, maar toch: fami lies bij elkaar, zorgeloze, warme gezel ligheid, behalve bij de familie Nidal ha. „Diep in mijn hart weet ik dat Re da niet eens kan terugkomen, al zou hij willen. Jongens die van IS weg vluchten, zijn ten dode opgeschre ven." Zijn zoon zit volgens hem in de val. Mohamed krijgt er hyperventila tie van. Is meer gaan roken, tegen de stress. Anders houdt hij het niet vol, dat malen in zijn hoofd en dat grote gemis. Hij loopt bij een psycholoog om het hoofd te legen. In juni 2014 ging Reda, zoon van een Marokkaanse verpleegster en een be- tonbewerker, ervandoor. Hij was toen 19. 'Ik ga kinderen en vrouwen helpen die verkracht worden in Sy rië', zei hij tegen zijn zusje. Hij zat toen al in Istanbul. Een jonge jongen, boos op de wereld. Vastberaden op weg naar Raqqa. „Ik had hem kun nen tegenhouden. Als ik het had ge weten, had ik zijn papieren afgepakt en hem met kettingen vastgelegd." Na dat telefoontje uit Turkije volg den zes weken stilte. „Ik was boos op Reda en radeloos. Belde de politie, de AIVD. 'Houd mijn zoon alsjeblieft te gen'. Ze zeiden dat ze niets konden doen omdat er geen internationaal ar restatiebevel was. Onbegrijpelijk. Zijn moeder, mijn ex-vrouw, stortte in. We hebben elkaar dagen huilend aan de telefoon gehad." Na die zes weken belde Reda Mo hamed. 'Papa, ik zit in Syrië. Je moet het maar accepteren.' Er was opluch ting: hij leeft nog. Maar ook paniek: hij komt niet meer terug. Papa. Zo noemt Reda zijn vader nog steeds. „Hij heeft mij op de ergst mogelijke manier teleurgesteld. Wat spookt hij uit in Syrië? Voor zijn ver trek hadden we een goede band. Hij kwam naar me toe met grappen en problemen." Zoals die ene keer, toen hij echt 'diep, diep in de shit' zat. „Toen begon het allemaal." Reda zat volgens zijn vader al een tijd niet lekker in zijn vel. Op school ging het slecht met zijn opleiding elektrotechniek. Hij kon geen stage plaats krijgen, belandde in het crimi nele circuit. Gevaarlijke gasten, noemt Mohamed de jongens met wie zijn zoon door de straten van Leiden slenterde. „Reda kwam bij me. 'Papa, ik heb problemen. Ik wil uit die ben- BAGDAD. Iraakse troe pen hebben gisteren een overheidscom- plex in het centrum van Ramadi heroverd op IS. Het is een be langrijke stap bij de verdrijving van de ter reurgroep uit de stad. Er wordt nog hevig ge vochten om de IS-strij- ders er helemaal weg te verjagen. Het her overde complex gold als het laatste bolwerk van IS in de provincie hoofdstad, ongeveer 100 kilometer ten wes ten van Bagdad. In an dere wijken van Rama di zijn de IS-strijders nog niet verdwenen. Het offensief wordt be moeilijkt door zelf moordterroristen, sluipschutters en boobytraps die door IS-strijders zijn aange legd. De Amerikaanse luchtmacht onder steunt de opmars van het regeringsleger met luchtaanvallen. Op zijn jongste perceel staken op tweede kerstdag de eerste asper ges al de kop op. Sweep haalde ge lijk zijn 82-jarige vader Jan erbij. „Ook die had dat nog nooit mee gemaakt. Bizar. Ik kon zo de eer ste kilo steken en het nog aan de kerstmaaltijd serveren ook. Ze smaken gewoon als asperges uit het voorjaar. Niks mis mee." De natuur is van slag, dat blijkt dus ook in de aspergecul- tuur. De eigenaar van asperge boerderij De Santspuy gelooft dat de echte winters heus wel terug keren. „Maar de seizoenen schui ven op. December wordt war mer, maar in maart, april kan het nog goed koud zijn." Zo beleeft Sweep een tweede aspergeoogst in hetzelfde jaar. In april kwam de groente door het frisse voorjaar twee weken later. Nu haalt hij het witte goud ruim drie maanden te vroeg uit de vol le grond. Hoe uniek ook, deze eer ste asperges baren de kweker wel zorgen. „Komt er nu een vorstpe riode, dan gaan deze planten ver loren. En nu al steken is eigenlijk van de zotte." Sweep kweekt het vroege ras cumulus, door het Brabantse As perge Genootschap uitgeroepen tot de lekkerste asperge: mals en sappig. De tuinder is nog niet van plan zijn uitermate prille as perges te verhandelen. „Ik zou niet weten tegen welke prijs." baard. Hij was nooit geïnteresseerd in geloof en nu ging hij ineens naar preken en lezingen?" Mohamed schaamt zich niet voor de radicalisering van zijn zoon. „Na tuurlijk, ik keur het af. Maar ouders van dit soort jongeren zouden er juist open over moeten zijn, om meer ellende te voorkomen. Ik heb niets fout gedaan. Reda en zijn zusjes kregen een prima opvoeding, met de juiste normen en waarden. Hij kwam niets tekort, was ook niet verwend." Behalve verdriet voelt Mohamed ook woede. Heel veel woede. Hij is boos op de Nederlandse Staat. „Ze hadden Reda in Turkije moeten laten oppakken. Nederland had meer kun nen doen." Met andere ouders kon digde hij aan de overheid aan te wil len klagen voor het vertrek van hun kinderen. Maar vooral is hij boos op zijn zoon. „Reda verkiest IS-strijders, die dood en verderf zaaien, boven zijn ouders. Welke zoon doet dat?" Een zoon die ontvankelijk is voor 'slechte invloed'. „Reda is geen mak kelijk kind. Moeite met leren, geslo ten, last van ADHD. Een makkelijke prooi." Mohamed weet: het is geen excuus, misschien wel een reden. Het gezin Nidalha ging nooit naar een moskee. „Ik denk ook dat Reda daar niet zit vanuit zijn geloof. Het is stoerdoenerij." Mohamed laat een filmpje zien op zijn iPad. Een week vóór vertrek gemaakt. Een rappende Reda met vrienden. Drankflessen, meiden in korte broekjes. Eén keer in de zoveel maanden heeft Mohamed contact met Reda. Via Facebook, Skype, telefoon. Eerst probeerde hij zijn zoon over te halen terug te komen. Wil je je eigen huis in Nederland? Wil je het stuk grond van de familie in Marokko? 'Nee pa pa, dat is onreine grond.' In de latere gesprekken mag Mohamed niks meer vragen. 'Hier gaat alles goed, papa'. En daar moest papa het mee doen. „Iedere keer als ik bomaanslagen op tv zie of onthoofdingsfilmpjes, kijk ik: zit Reda ertussen? Ik wil zo graag zeggen: nee, zo is mijn zoon niet, maar dat kan ik niet. Ik herken hem niet meer op de foto's op Face book." Reda met een kalasjnikov, Re da met een bivakmuts, met een sjerp kogels om zijn nek. „Die ogen, die ge zichtsuitdrukking. Die ken ik niet. Dat is niet Reda van vroeger. En toch: ik kan aan zijn gezicht zien dat hij daar niet gelukkig is." de, maar ze laten me niet gaan'. Ik zei: 'Ga naar België, naar je oom'." Tweemaal is Reda, volgens Moha med uit angst, naar België gegaan. De tweede keer streek hij neer in een ka mertje bij een vriend in Antwerpen, die hij had ontmoet via internet. Het was volgens Mohamed een aanhan ger van ShariaqBelgium. „Daar is hij gehersenspoeld", zegt Mohamed. „In eens droeg Reda witte jurken en een Erasmus De knipoog van Erasmus Kijk ook op pzc.nl/HH I MAANDAG 28 DECEMBER 2015 'IS heeft mijn zoon gestolen' door Lisanne van Sadelhoff M door Wim van den Broek ETTEN-LEUR. Bij een wandeling langs zijn landerijen kon asperge kweker Gilbert Sweep uit Etten- Leur zijn ogen niet geloven. Gerard van Offeren in Syrië. Je moet het maar accepteren.' foto Marco Okhuizen Reda (boven) belde na zes weken zijn vader Mohamed: 'Papa, ik zit HOLLANDSE HEL GP Primers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3