Met Joanna Lumley op reis TELEVISIE In 'Radar Extra' kijkt Antoinette Hertsenberg of er na de financiële crisis iets is veranderd aan het bancaire systeem. Radar benaderde een aantal banken, maar niemand wilde meewerken. Trans Siberian Adventure ik zou Zomergasten niet willen presenteren. Ik ben geen fan' TEKST SUZANNA TIMMER „We hebben eigenlijk een subsidie op schulden. De hypo theekrente heeft ervoor gezorgd dat we allemaal enorme schulden zijn aangegaan. En de banken hebben allerlei vormen bedacht om dat op te hogen. We hebben uitgerekend dat als bij een aflossingsvrije hypo theek van twee ton die je 30 jaar vastzet voor 5 procent, je in totaal drie ton betaalt. Dus je gaat een verplichting aan van vijf ton." „Het is bizar dat we dit zo ver heb ben laten komen. Blijkbaar denken we er niet zo bij na of dit het sys teem is dat je zou willen hebben. We willen jonge gezinnen helpen aan bezit en een bepaalde zeker heid voor de oude dag. Waarom geeft de overheid niet wat extra's als je ook wat eigen geld in een huis stopt, in plaats van een subsi die op schuld? Mensen hebben geen idee wat voor hypotheek ze hebben. Deskundigen zeggen dat het financiële advies de afgelopen 20 jaar het slechtste is geweest wat Nederland is overkomen." „Een raadsel. Volgens de economen vanavond is er maar één antwoord: de buffers van de bank moeten om hoog. Voor de crisis mochten ze dat grotendeels zelf bepalen, maar nu is dat 3 procent van het eigen ver mogen. Er zijn deskundigen die vinden dat dit naar 20 of 30 pro cent moet." „Nee, die hebben allemaal catego risch geweigerd om mee te werken. Helemaal opvallend vonden wij dat ook De Nederlandsche Bank niets wilde zeggen. De aflossingsvrije hy- Banken zijn er goed in om dingen inwikkeldervoorte doen dan ze zijn potheek is pas afgeschaft op het moment dat er grote problemen zijn ontstaan." „De bankenlobby is erg sterk en verweven in de politiek. Ik denk dat politici ook niet altijd begrijpen waar het over gaat. Banken zijn er goed in om dingen ingewikkelder voor te doen dan ze eigenlijk zijn." „Als je een (deels) aflossingsvrije hypotheek hebt, kun je al met 100 of 200 euro per maand het aflos singsvrije gedeelte enorm terug brengen. Een hypotheekadviseur zal het je afraden, vanwege de hy potheekrenteaftrek. Als je het wél doet scheelt het je uiteindelijk geld. Je kunt maar beter je eigen zaakjes goed voor elkaar hebben." a SERIE Moord op een verslaafde is wespennest w FILMVANDEDAG kidnap van kid man Haar karakter Patsy uit Absolutely Fabulous zou er niet voor te porren zijn, maar Joanna houdt van reizen. Dat zagen we al toen ze onder meer een trip maakte naar het noorderlicht. Nu zien we haar in een drieluik over de Trans-Siberische spoorlijn. Op haar trein reis heeft ze ontmoetin gen met plaatselijke bewoners. Haar 9288 ki lometer lange trip brengt haar van Hong Kong naar Moskou. De plek waar Joanna begint, Hong Kong, is speciaal voor haar; ze bracht er een deel van haar jeugd door. Ze neemt er de trein naar Beijing, waar ze een dame treft die haar opvallende informa tie over de laatste keizer verschaft. In Beijing gaat ze richting het westen. REALITY kijker kiest /.ij 11 favoriet Via de Grote Muur rijdt de trein de immense Go- biwoestijn in. De komende twee dagen - morgen en woensdag - kan de kijker Joanna's reis volgen, ze gaat via Mongolische nomaden en het Baikalmeer rich ting Moskou. maandag 28 december 2015 VANDAAG KUKEN Mint tn mironn nn OQ rJr»r>r\rvikni- OHIK Jeroen Pauw doet liever een gesprek op Niet te missen op 28 december 2015 locatie. 5 jaar later, npo i, 23.15 uur. *BANKENL0B8Y IS ERG STERIC Hoe komt het dat Neder land de hoogste private (hypotheek)schuld ter wereld heeft? Daar staat niemand bij stil, lijkt het. Waarom heeft de financiële crisis het bancaire systeem niet veranderd? Komen er ook vertegenwoordigers van banken aan het woord? Antoinette Hertsen berg: 'Mensen hebben geen idee wat voor hypo theek ze hebben', foto pr 44 Waarom pakt de politiek dit niet harder aan? Wat geven jullie de consument mee? Radar Extra, AVROTROS, NPO I, 20.30 uur. Inspecteurs Terry English en Hildy Mulligan onder zoeken in San Francisco de moord op de drugsver slaafde Kevin Neyer en dat blijkt een enorm wespennest. Murder in the first, ÉÉN, 23.05 uur. 1964 was het jaar dat Aznavour zijn Hier Encore uitbracht. Top 2000 a gogo, NPO 3,19.30 uur. Vier agressieve misdadi gers kidnappen echtpaar Nicolas Cage en Nicole Kidman. De ontvoering krijgt een onverwachte wending als er banden blijken te zijn tussen de familie en de gijzelaars. -> Trespass, Veronica, 20.30 uur. Actrice Joanna Lumley maakte een indrukwek kende reis over de Trans- Siberische spoorlijn. Vanavond mag de RTL 5- kijker kiezen welke Neder landse realityserie hij nog eens wil terugzien. Barbie, De Roelvinkjes, Roy Don ders of Oh Oh Cherso? Realitymarathon, RTL 5, 20.30 uur. -^Joanna Lumley bracht een deel van haar jeugd door in IHong Kong. FOTO PR Joanna Lumley's Trans- Siberian Adventure, NPO 2, 18.55 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33