Sprankelend recital Van Bellen en Van Poucke PZC COLOFON Zus naar de marine, dan maar de commando's SALE - KORTINGEN TOT 40% 18 ZEELAND Selena Paardekooper (25) zag in het leger de woestijn van Afghanistan en het oerwoud van Mali. Nu staat ze op een tweesprong in haar leven. Twee jonge musici die nu al hoge toppen scheren. Violist Mathieu van Bel len en pianist Nicolas van Poucke voelen elkaar perfect aan. Deze twee musici hebben respect voor stijl en agogiek. Zij beheer sen de techniek volledig en spelen vrij uit. Tenminste zo lijkt het, maar elke muziekliefhebber weet dat daar uren repeteren aan vooraf gaan. Het recital in Porgy en Bess op tweede kerstdag had niets te ma ken met Kerstmis. Het concert sprankelde wel, had glans en sprak iedereen aan. Het was een goede keuze van de musici om een lange Sonate van Bartok te vervangen door twee solowerken en de zes Roe meense dansen van Bartok. Nu kwamen zowel de solistische kwa liteit van de musici, als die van en semblespeler uit. De Chaconne uit de tweede Partita van Bach werd door Mathieu van Bellen technisch en muzikaal perfect ver tolkt en Nicolas van Poucke speel de de Variaties uit de Sonate op. 26 van Beethoven schitterend, poë tisch en subtiel. Schubert schreef zijn Duo voor viool en piano in A op 21 jarige leeftijd. Het Allegro moderato klonk lieflijk en het Scherzo met trio kreeg een pittige vertolking. Het langzame deel werd met res pect voor piano en forte, melodi eus ingevuld en in het slot allegro vielen de mooie gracieuze versie ringen op. Het hoogtepunt was de uitvoe ring van de Sonate voor viool en piano in A van Franck. De musici vormden een perfecte eenheid. De muziek klonk zoals hij moet klinken, het zangerige, steeds te rugkerende, thema ontroerde. Het tragische thema uit het Allegro werd afgewisseld met een onstui mige, gejaagd ritmische frase, waarna de lyriek weer zegevierde in de dialoog tussen de instrumen ten. Het langzame deel (Recitativo Fantasia) was hemels mooi en het werk werd met een briljante coda afgesloten. Violist Mathieu van Bellen en pianist Nicolas van Poucke (foto) voelen elkaar perfect aan. De cyclus met Roemeense Volksdansen, vol ritmische onre gelmatigheden en een knappe har monische structuur, was een pri ma besluit voor een recital dat kwalitatief en muzikaal topniveau bezat. De dansen werden tempera mentvol gebracht, en vormden een ode aan de Oost-Europese volksmuziek. 088-0139910. Als verpleegkundige bij een peloton op vredesmissie mag je niet gauw mee op patrouille. Ze ker niet als vrouw. En zeker niet als vrouw van ne gentien. Selena Paardekooper uit Vlissingen lukte het. Brandschoon is het in Selena's appartement in de Vlissingse bin nenstad. Modern, strak ingericht, van alle gemakken voorzien. Hoe anders was het in de woestijn van Afghanistan of het oerwoud van Mali, waar Selena maanden lang verbleef. In de brandende hitte, tussen bermbommen en malariamuggen en stof, heel veel stof." Selena Paardekooper was al vroeg zelfstandig. Toen ze elf was, kreeg ze in de viswinkel van haar ouders al een theedoek in haar handen geduwd. Niet veel la ter stond ze kibbeling te bakken en ze was nog maar een tiener toen ze de zaak in haar uppie draaide, als haar ouders op vakan tie waren. Haar zus ging naar de marine en Selena wilde ook 'iets stoers' gaan doen. Ze meldde zich aan voor de uniformenoplei ding in Middelburg, het eerste jaar dat die bestond. Gelijk zes weken op stage in Oirschot, de opleiding was best pittig. Maar dat was Selena ook. Op haar zeventiende werd ze bij de Brabantse legerkazerne aange nomen en soldaat gemaakt, letter lijk. Ze belandde bij traumasup port van het infanterieregiment Limburgse Jagers. Eerste hulp, maar dan iets uitgebreider, zoals Selena het zegt. Ze haalde zeven rijbewijzen. De oorlog in Afghanistan was in volle gang, toen ze hoorde dat er mensen uit Oirschot naartoe zouden gaan. „Maar de sergeant had het alleen maar over wie hij niet mee wilde hebben. Die was niet goed genoeg, die was niet goed genoeg. Ineens hoorde ik mijn naam. Maar mij wilde hij er wél bij hebben." 'Voor mij voelen de missies als nuttig, al snap ik dat mensen denken: wat gebeurt er ais die militairen weg zijn' Daar ging ze dan, op haar ne gentiende, met 59 mannen naar Deh Rawod. „Vanuit dat kamp verkenden we het gebied. We probeerden informatie te achter halen over bermbommen, ver leenden medische hulp in dor pen. Ik heb verbrande kinderen behandeld, zwangere vrouwen die met hun brommer op een bom waren gereden en ik heb meegeholpen een opgeblazen Af ghaan met zo'n prikker bijeen te rapen. Maar ik heb ook de rook pluimen gezien van de aanslag, waarbij mijn collega Luc Janzen overleed." Maar het was ook veel wach ten, rijden en op patrouille door dorpen. „Achter elkaar aan lo pend, gewapend. Het was een van de laatste Nederlandse mis sies. Voor mijzelf voelt die als nuttig. Ik heb veel ervaren, veel geleerd. Al snap ik dat mensen er anders over denken: wat gebeurt er als wij weg zijn? In dat opzicht zou ik wel eens terug willen." Eenmaal terug in de saaie bos sen van Oirschot besloot Selena dat ze iets anders wilde. Iets avon tuurlijkers. Nog avontuurlijker. Ze ging naar het Korps Comman dotroepen, de special forces, in Roosendaal. „Ze zeiden dat ik niet mee op uitzending zou gaan en dat vond ik eigenlijk wel pri ma. We gingen ook op oefening in Noorwegen en parachutesprin gen in Amerika. Maar toen kwam Mali ineens en mijn collega's kon den niet mee. Dus ging ik." Boven op een bushmaster, ach ter de mitrailleur, bracht Selena het land mee in kaart. „Onder weg verleenden we eerste hulp aan burgers met ontstoken ogen of ondervoede baby's. Het was de eerste Nederlandse missie, dus we deden minder dan in Afgha nistan. De missies zijn niet te ver gelijken. In Mali reden de groepe ringen zichtbaar rond in auto's met wapensystemen, in Afghanis tan was de Taliban onzichtbaar. De sfeer was schimmiger." Dat was vorig jaar. Nu is Sele na, inmiddels korporaal, alweer terug geweest in Mali. Ze zou ei genlijk met het Nederlandse mili taire elftal gaan voetballen in Ko rea, ze had er weken voor ge traind in Ede, toen het bericht ONLINE - RICOMODA.COM I GANZEPOORTSTRAAT 23 GOES RECENSIE door Jeanette Vergouwen Open Haard Concert Werken van Bach, Beethoven, Schu bert, Franck en Bartok. Door Mathieu van Bellen (viool) en Nicolas van Poucke (piano). Gehoord zaterdag 26 december in Cultuurpodium Porgy en Bess in Terneuzen. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Selena wilde ook iets stoers door Wendy Wagenmakers Selena Paardekooper, lid Korps Commandotroepen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18