Stormschade aan duin Schelphoek Kerst Dieren Kerken ontvangen dezer dagen Casino-trio langer vast 2 ZEELAND 'Ik zou vaker moeten gaan' 'Een moment van meditatie' 1 F 1 De rest van het jaar zie je ze er niet, maar met Kerst lopen de kerken vol met vooral gelegenheidsgelovigen. Schijnheilig of niet? COMMENTAAR De wereld draait door. Een mallemolen die de mens schijnbaar willoos maakt. Zelfs het jaarlijkse kerst ritueel heeft een eigen dynamiek waaraan je moeilijk kunt ontkomen. Slecht? In aanleg niet. Want de belof te die in het kerstverhaal zit, is schitterend. Vrede op aarde. Maar in de alomtegenwoordigheid van de commercie sneeuwt die boodschap gemakkelijk onder. Een knappe geest die in zo'n sfeer helder blijft en beseft waar het eigenlijk om gaat. Met die vrede op aarde wil het maar niet lukken. Althans, zo lijkt het als je naar de grote bewegingen kijkt: de oorlogen en de moei zame opvang van vluchtelingen. Maar lees je de kerstbijlage, van daag bij deze krant, dan krijg je weer hoop. Die zit verpakt in de verhalen van de Zeeuwen die dit jaar ieder op hun eigen manier de wereld een beetje mooier hebben gemaakt. Zij redden mensen, zij vinden de juiste woorden, zij zijn hartverwarmend saamhorig, zij dwingen de juiste praktische op lossingen af, zij durven hun droom te leven. Zo maken al die mensen het verschil. Kerstmis is het feest van de blijde bood schap. Daar kan niet genoeg nadruk op worden gelegd. Maar er is meer. Kerst wordt nog mooier in het besef dat al heel veel men sen de goede dingen doen en de juiste keuzes maken. Lees de verhalen van Zeeuwen die ieder op hun eigen manier de wereld mooier maken Op het strandje achter de caisson voorbij de uitkijktoren is de scha de goed te zien. Daar is een hoger stuk duin recht afgeslagen, waar door wortels van de begroeiing bo venop bloot zijn komen te liggen. Het strandje werd in 2011 opgespo ten door Rijkswaterstaat als onder deel van een proef om de zand- honger in de Oosterschelde te me ten. Daarbij wordt in de gaten ge houden hoe snel het zand weer wegspoelt. „Als het merendeel nu al weg zou zijn, is dat niet goed", aldus woordvoerder Edwin de Feij- ter. Zo drastisch is het nog niet. In totaal werd 75.000 kubieke meter zand uitgereden tegen de dijk, die daarmee van een bijna één meter dikke laag werd voor zien. De versteviging moet extra bescherming bieden tegen de he vige golfaanvallen die deze strook te verduren krijgt bij harde wind uit het westen en zuidwesten. „Er kan dan wel eens een stuk je afgesnoept worden", aldus woordvoerder Arjan Goossen van het waterschap. „Maar op zich is dat wel vreemd, omdat dit duin in een soort kommetje ligt. En dus redelijk in de luwte, zou je zeg gen." 'Op zich is dat wel vreemd, omdat dit duin in een soort kommetje ligt. En dus redelijk in de luwte, zou je zeggen' In de strijd tegen de zandhon- ger wil Rijkswaterstaat in 2017 zand opbrengen bij de Roggen- plaat pal voor de Schelphoek. Die maatregel stuit echter ook op be zwaren van mosselvissers. Ze vre zen dat een deel van hun percelen wordt bedolven. Rijkswaterstaat zoekt samen met de vissers naar een oplossing, aldus De Feijter. Almanak De eerste verslaggever kondigde een verhaal aan over camping De Witte Raaf, de tweede over een mishandeld schaap. Een derde over een in de Oos terschelde gevangen steur, een vierde over de jacht op damherten. De vijfde maakte een recensie over restaurant De Gespleten Arent (vooruit, met een t), een zesde over een gouden haan. En alsof dat nog niet genoeg was kwam een zevende met een op een krokodil lijkende bruinvis op de prop pen. Zoveel dierenleed kon de coördi nator niet aan. „En nu houden we er mee op hoor, jongens en meisjes. We zijn de Fabeltjeskrant niet!" Kerstkliekjes eten en concert Kaviaar speelt op zondag 27 december in zaal fiZi, Kerkhof 3 in Zierikzee. Bij het optreden wordt mu ziek en beeld op een eigen zinnige manier gecombi neerd. De organisatie nodigt het publiek uit de kerstkliekjes van de dagen ervoor mee te nemen voor een maal tijd voor de pauze en na de uitvoering. Kaviaar maakt live filmmuziek en muziek films live. DJ Ziggy tweede kerstdag in Pinky Liefhebbers van housemu ziek kunnen op 26 decem ber hun kerstdiner er af dansen bij Discotheek Pin ky in Renesse. Dj Ziggy staat dan achter de draaita fels. De 27-jarige dj wordt steeds bekender in de hou sescene. Hij draait in de grotere Nederlandse clubs en verzorgde openingsets voor grootheden als Tiesto, Chuckie en Marco V. Ook vertoont hij zijn kunstje in middels buiten de Neder landse grenzen. Hij trad on der meer op in Curasao. Oud papier wordt opgehaald Leden van harmonievereni ging Nut Uitspanning uit Zonnemaire halen op zaterdag 2 januari in Zonne maire en het buitengebied weer oud papier op. Ze starten hiermee om 09.30 uur. Zelf oud papier aanleveren kan op alle da gen van omstreeks 08.30 tot 16,30 uur in de contai ner bij de ingang van het sportveld/ijsbaan. Kerstnachtdienst in Bruinisse Dominee Floris den Oud sten spreekt vanavond tij dens de kerstnachtdienst in Bruinisse over zonde en de oplossing daarvoor tij dens. Tijdens deze kerst nachtdienst wordt het ker stevangelie voorgelezen door Theo Ketting en zorgt koor The Message met an dere musici voor de muzi kale omlijsting. De dienst begint om 20.00 uur in de Hervormde Kerk in Brui nisse. Er wordt gecollec teerd voor International Justice Mission. et is een komen en gaan van avond bij de rooms-katholie- ke Maria Magda- lenakerk in Goes. Drie kerstvieringen zijn er maar liefst: om 17.30, 20.30 en 23.00 uur. Fons van Hees, pas toor van de Pater Damiaanparo- chie, gaat voor in de nachtmis, maar hij heeft eerder op de avond ook al twee diensten in Zierikzee. „En op eerste kerstdag heb ik er 's ochtends om negen uur al weer een in Goes, dus het wordt een korte nacht. Het is een soort topsport, maar ik doe het met veel plezier." Spitsuur dus, dezer dagen bij de kerken. „Het is een van de twee hoogtepunten van het jaar, Jolanda Kodde uit Nieuw- en Sint-Joosland gaat ongeveer eens per twee maanden naar de kerk. Op kerstochtend gaat ze meestal samen met haar dochter Estelle en schoonmoe der. „Ik vind de saamhorigheid mooi. De dominee die vertelt, al die mensen: het is een bele ving. De kerkdienst geeft me ook iets om na te denken: over de mensen die er niet meer zijn bijvoorbeeld. Na afloop denk ik altijd: ik zou vaker moeten gaan. Waarom ik dat niet doe, weet ik niet." BURGH-HAAMSTEDE. De drie mannen die zijn aangehouden voor een overval op het casino in Burgh-Haamstede, blijven een maand langer in voorlopige hechtenis. Dat heeft het Open baar Ministerie gisteren bekend gemaakt. Het drietal zou twee weken geleden aan de Noordstraat in Burgh-Haamstede een speelhal zijn binnengedrongen en daar een personeelslid en verschil lende klanten met een wapen hebben bedreigd. Ze waren ge maskerd en dwongen klanten spullen en geld af te geven. La ter die nacht hield de politie hun auto aan op de Markweg bij Europoort. samen met Pasen", zegt Van Hees. Pasen mag dan in kerkelijk opzicht het voornaamste feest zijn, met kerst zitten de kerken beduidend voller, met wat je ge legenheidsgelovigen kunt noe men. Begrijpelijk, vindt de pas toor. „Het verhaal van een gezin dat in een stal de geboorte van een kind beleeft spreekt mensen toch meer aan dan het verrijze nisverhaal van Pasen. Dat is wel iswaar het cement van het ge loof, maar het heeft ook een zeke re abstractie waardoor het verder van mensen af staat." Om de bezoekers te spreiden heeft de parochie in het geval van Goes gekozen voor drie vie ringen op kerstavond. Gezinnen gaan vaker naar de vroegste bij eenkomst, belangstellenden die de nachtmis te laat vinden ko men halverwege de avond. „Men sen kiezen het tijdstip dat hen José Gerris uit Goes gaat één keer per jaar met haar hele fa milie naar de katholieke kerk: de mis op kerstavond. „Het is een moment van meditatie voor me. Je kunt in rust en stil te over dingen nadenken: zon der de afwasmachine en je mo biele telefoon. Ik ben niet gelo vig, maar ik vind het heel goed als de pastoor eeuwige waar den zoals de liefde koppelt aan de huidige maatschappij. Ik kom altijd een stukje gelukki ger uit de kerk. En daarna race ik weer voort." Verl Vei koop verhuur - Ladde happen - Rolsteigers - rhuur van Hoogwerker: KlimTre* rs door Marcel Modde SEROOSKERKE (S). De stormachtige wind de afgelopen weken heeft schade veroorzaakt aan het aange legde duingebied in de Schelphoek bij het Schouwse Serooskerke. 'Vreemd en bijzonder', zo typeert waterschap Scheldestromen de duinafslag op deze plek langs de Oosterschelde. Arjan Goossen, waterschap Scheldestromen Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Kaarten kosten 7,50 euro en zijn te bestellen via www.fi- zi.nl. Het optreden begint om 15.00 uur. RENESSE ZONNEMAIRE BRUINISSE Komt allen door Cornelleke Blok en Rolf Bosboom H 5 lADDERf ITEIGIRI Klimtrex Nieuwerkerk - Tel: 0111 -643113 info@klimtrex.nl as#»*-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 84