De witkopgors van Wilhelminadorp Oudste Zeeuwse knoop ZEELAND 11 Zeeuwen in de buiten Ko Baas van de Langeweg bij Nieuw- en Sint Joosland is met zijn 68 jaar gepensioneerd en heeft dus tijd voor zijn hobby. Sinds 1985 was hij zelfstandig on dernemer in grondwerken: met een graafmachine werkte hij met zijn zoon Jo- han voor waterschap en aannemers - het scho nen van sloten, het graven voor de aanleg van riolering, dat soort werk. Nu heeft hij de tijd. Hij was 25 jaar lang een gepassioneerd ringrijder. Die hobby acht hij voorbij: je moet goed op zo'n paard kunnen zit ten, anders is het gevaar te groot dat je eraf valt en een been breekt. Het paard waarmee hij op de foto staat is Annabel, een Belgisch trekpaard dat hij in 2007 als 2-jarige merrie kocht. Zoon Jo- han rijdt ringrijwedstrijden op haar, een enkele keer wordt ze ook verhuurd. Ko: „In de zomer wil ik zelf nog wel eens in het zadel stappen. Maar daar moet je voor trainen. Als je ouder bent voelen de spieren wat stijver. Daarom maak ik gebruik van het marathonwagentje." Annabel is rustig en bijzonder 'verkeersmak'. Daar is ze op getraind. In deze tijd van het jaar rijdt Ko meestal richting Sloegebied: „Omdat je daar opgespoten land hebt, kan ik er ook rijden als het nat is. In de bermen loop je gewoon op twee of drie meter zand. Kleibermen zijn in de ze tijd nat en daardoor te glad. In Vlissingen- Oost heb je bij de Cobelfret en bij de loodsen van Verbrugge zandbermen. Ideaal." Natuurjournaal doorChiel Jacobusse HETZEEUW5E LANDSCHAP Ik was net de vorige dag weer eens naar de Oesterdam ge weest. Zoals vrijwel elke win ter zit daar een groep sneeuw- gorzen en die lieten zich fraai por tretteren. Sinds ik de sneeuwgor- zen afgelopen zomer in hun broed gebied op Spitsbergen heb gezien is zo'n ontmoeting net even iets leuker. Al was het alleen maar om dat je een beeld kunt vormen van de enorme reis die deze vogeltjes, die niet groter zijn dan een mus, moeten maken tussen hun winter verblijf en het broedgebied. En wat het extra leuk maakt: op Spitsber gen neemt die sneeuwgors onge veer de plaats in van onze huis mus. In de bebouwde omgeving is het de enige zangvogel die je ziet en vaak zitten ze in de dakgoot of op de nok van de daken te zingen. Broeden doen ze ook in en op hui zen en andere gebouwen. Genoeg over de sneeuwgorzen. Toen ik op kantoor in Wilhelmina dorp arriveerde, stonden twee col lega's al in de startblokken. Het was middagpauze en ze wilden naar het schorretje een paar kilo meter verderop. Daar was een wit kopgors gezien. In deze tijd van so cial media gaat zo'n bericht als een lopend vuurtje door vogelaarsland. Van heinde en ver stromen twitchers toe om zo'n lifer (een soort die je voor het eerst in je le ven ziet) te scoren. Dat laatste is juist één van de redenen dat ik meestal niet zo happig ben om er op af te gaan. Maar om zo'n buiten kans vlak onder de rook van je schouw te laten liggen is ook weer zo wat... Toen we aankwamen waren er maar een paar vogelaars ter plekke. Ideaal eigenlijk; je hoeft je niet tus sen een hele reeks begerige voge laars te mengen die er op uit zijn om een glimp van het beestje op te vangen. Maar dankzij de paar aan wezigen weet je wel meteen waar je zoeken moet. En dat laatste was geen overbodige luxe. De witkop gors zat, net zoals de sneeuwgors en de ijsgors vaak doen in het vloedmerk en daar had de vogel een perfecte schutkleur. Zelfs toen ik wist waar ik moest kijken was het nog flink zoeken. Want ik had geen verrekijker meegenomen, om dat ik de handen vrij wilde hebben voor een eventueel fotootje. De witkopgors is een zeldzame dwaalgast die om hier te komen nog verder moet trekken dan de sneeuwgors. De soort leeft in het oosten van Rusland en in Siberië en overwintert westelijk ongeveer tot aan de Kaspische Zee. Soms worden ze ook in Italië en Zuid-Frankrijk overwinterend aan getroffen. Waarnemingen in Ne derland zijn uitzonderlijk en vaak betreft het vogels die in mistnet- ten gevangen worden tijdens het vogels ringen en die anders nooit opgemerkt zouden worden. Toen we na een half uurtje bij het schorretje vertrokken, waren er al meer dan tien vogelaars aan wezig. Dezelfde dag werd de vogel alleen al op de site Waarneming.nl door 44 waarnemers gemeld. Het is inmiddels twintig jaar geleden dat ik zelfbij toeval een zeldzame gors ontdekte. We stonden op het punt om af te varen van de Blok- kendam bij de Slikken van de Heen, toen ik nog gauw de dam overstak om een plasje te doen. In de wilgen zat uit volle borst een mij onbekende vogel te zingen. „Zoiets als een ortolaan", zei ik te gen een topvogelaar in ons gezel schap. Dat was het niet, maar het ging om een veel zeldzamer fami lielid, zo kwam mijn fanatieke vo gelmaatje na diverse telefoontjes te weten: een bruinkopgors. Honder den vogelaars kwamen kijken om deze dwaalgast te bewonderen. Het kan nog druk worden in de an ders zo stille Wilhelminapolder. Uit de Zeeuwse klei Wie denkt dat de bekende 'Zeeuwse knoop' met het bolletjesmotief pas een paar honderd jaar oud is, vergist zich. Uit de bodem van het Wal- cherse Domburg komt het be wijs dat dit motief een geschie denis heeft die de duizend jaar overstijgt. De vondst werd ge daan in 2010 tijdens een archeo logische opgraving aan de Bad- straat. Intussen is dit terrein in gevuld met een restaurant, win kels en recreatieappartementen met de welluidende naam Resi dence Wijngaerde. Het onderzoeksterrein lag precies op de plaats waar in de negende eeuw één van de vijf Zeeuwse ringwalburgen is aan gelegd (de andere bevonden zich in Oostburg, Souburg, Mid delburg en Burgh). De opgra ving bracht naast een aantal res ten van huizen ook bijbehoren de vondsten zoals aardewerk, hout, botmateriaal en metalen voorwerpen aan het licht. Onder die metalen voorwer pen bevonden zich maar liefst 23 fibula's. Een fibula is een mantelspeld die vervaardigd kan zijn uit een koperlegering, ijzer, zilver of goud. Niet alleen relatief veel gewone fibula's werden aangetroffen, maar ook twee exemplaren van zilver. Zulke zilveren exemplaren wa ren de laatste honderd jaar niet meer in Zeeland gevonden. De andere gevonden fibula's kun nen we verdelen in gelijkarmi- ge, emaille, rechthoek-, munt- of schijf- en plateaufibula's. De fibula met Zeeuwse knoop behoort tot de laatste ca tegorie en is tevens de grootste gevonden fibula van het assorti ment, met een diameter van 3,4 centimeter. Het centrale gedeel te van de fibula is verhoogd met één grote nop en vier klei nere noppen eromheen. Die laatste zijn omgeven door gebo gen halve lijnen. De buitenste rand is versierd met afwisse lend grotere en kleinere nop pen. De bevestigingspunten op de keerzijde zijn intact, alleen de angel ontbreekt. De vermoe delijk bronzen fibula dateert uit de negende-elfde eeuw en zou afkomstig kunnen zijn uit Zuid-Engeland. Als dit het ge val is, vormt dit een bijzondere herkomst voor het motief van de Zeeuwse knoop! WOENSDAG 23 DECEMBER 2015 Blij met zand in de berm door Jan van Damme Ko Baas met Annabel in de omgeving van Nieuw- en Sint Joosland. foto Lex de Meester Witkopgors foto Chiel Jacobusse door Henk Hendrikse Henk Hendrikse werkt bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De Domburgse fibula met 'Zeeuwse knoop'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40