Voor de gemiddelde Nederlander was 2015 uiteindelijk wel een goed jaar, blijkt uit 8 NIEUWS Het jaar waarin de terreur van IS het nieuws domineerde, was ook het jaar van een aantrekkende huizenmarkt en een recordaantal gouden bruiloftsfeesten. 'De gemiddelde Nederlander was in 2015 best gelukkig.' Vijf gouden bruiloften in de familie binnen een jaar WERK Er viel meer te vieren. Voor de gemiddelde Nederlander was 2015 best een goed jaar, blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft ver zameld. We hadden minder financiële zorgen, verklaart hoogleraar socia le demografie Jan Latten, hoofdde mograaf van het CBS. „De econo mie en de huizenmarkt zijn aange trokken. Er kwam letterlijk weer meer beweging in het land, Meer mensen zijn verhuisd. Meer men sen die afgelopen jaren vastzaten aan een woning die onder water stond, konden in 2015 verder met hun leven. Door te gaan samenwo nen, of juist om alleen te gaan wo nen. Want de aantrekkende hui zenmarkt viel dit jaar ook samen met meer mensen die gingen scheiden." Door al die verhuizingen heb ben de meubelboulevards weer goede zaken gedaan. Ook aan bij voorbeeld horecabezoeken en va kanties gaven we in 2015 meer geld uit. Wat opviel: normaal gaat een opbloeiende economie ge paard met een geboortegolf. Maar in Nederland werden dit jaar juist minder baby's geboren. Latten: „Stellen kopen wel een nieuwe koelkast, maar willen nog geen ba by. De vraag is of dat uitstel per manent of tijdelijk is. Het zou te maken kunnen hebben met een groeiend aantal tijdelijke banen. Steeds minder mensen hebben vaste contracten." Dat tekent volgens de demo graaf de verschillen in Nederland, die in 2015 ook groeiden. liassen vast personeel en flexwerkers, tus sen hoogopgeleiden en degenen die niet doorgeleerd hebben. Maar RELATIES ook het contrast tussen de stad, waar de bevolking en huizenprij zen stijgen, en krimpregio's op het platteland. Natuurlijk was het niet voor ie dereen een goed jaar. Nooit eerder overleden er zoveel Nederlanders als in 2015. Een gevolg van de aan houdende griepgolf begin dit jaar, verklaart Latten. „Veel Nederlan ders hebben dit jaar iemand verlo ren en zijn door een moeilijke pe riode gegaan. Iedereen krijgt te maken met tegenslagen in het le ven. De een werd er drie jaar gele den door getroffen en is er weer bovenop, de ander kreeg er dit jaar mee te maken." Los van die persoonlijke tegen slagen, ging er over de hele linie bezien een hoop goed. We wor den steeds ouder - de gemiddelde leeftijd van vrouwen bedraagt nu 42; één op de zeven Nederlanders heeft al recht op 65-pluskorting - en blijven langer gezond. We voe len ons veiliger. Het vertrouwen in onze medemens is hoog. Ondanks onze zorgen - hebben we straks nog wel een plek in het verzorgingstehuis? Wat gebeurt er als nóg meer asielzoekers naar Ne derland komen? - waarderen we ons leven met een kleine acht, zegt Latten. „De gemiddelde Ne derlander was in 2015 best een ge lukkig mens. Ook vergeleken met andere Europese landen hebben we het zo slecht nog niet." 'Ondanks onze zorgen, waardeert de Nederlander zijn leven met een kleine acht' VEILIGHEID 16.7% 2010 2014 GELUK 10 Sjef en Joke Verschure vierden dit jaar dat ze vijftig jaar getrouwd waren. Net als drie van Sjefs broers én zijn zus. Een jaar vol gouden huwelijksfeesten dus. „Heel bijzonder", vond Sjef (75). „We vierden het elk op onze eigen manier." Zelf waren ze op 1 augustus aan de beurt. De dag begon met een familieont- bijt, daarna volgde een kerkdienst, 's middags een grote receptie en 's avonds een feest voor wel honderd mensen. Tot in de kleine uurtjes werd er gedanst. Het enige smetje op het feest: zelf kon hij niet meedansen. 2015 was voor Sjef namelijk ook het jaar van de fysieke on gemakken. De ellende begon een jaar geleden, vlak voor kerst. Aan een operatie hield hij een verlamd been over. „Ik heb als een leeuw gevochten om terug te komen. Oefeningen, therapie. Kon ik eindelijk weer fietsen, ben ik gevallen. Brak ik drie ribben en beschadigde ik m'n knie ën." Gelukkig is zijn vrouw Joke (72) nog zo gezond als een vis. Zij hielp hem in bed, ondersteunde hem met lopen. Al lopen ze altijd hand in hand hoor, haast Sjef zich te zeggen. „Niet alleen voor de steun. We staan op en gaan slapen met een kusje. Na vijftig jaar prijs ik me nog elke dag gelukkig dat we dit samen mo gen beleven." En samen beleven ze veel geluk aan hun sociale contacten: hun zoon en dochter, zeven kleinkinderen, broers, zus sen en buren met wie ze een war me band onderhouden. „Vanmid dag heb ik nog een kaartje gelegd met vier broers", vertelt Sjef. „Nou ja, kaarten, eigenlijk zitten we vooral te kletsen, oude herin neringen op te halen. Gelukkig mag ik nog gewoon autorijden. In mijn automaatje rijd ik nog overal heen." Wel hoopt hij komend voor jaar weer hersteld te zijn, zodat ze er weer samen op uit kunnen met de elektrische fiets. Het leven is best een door Annemieke van Dongen Jan Latten hoofddemograaf CBS We voelen ons minder vaak onveilig in Nederland. De trend dat minder mensen slachtoffer zijn van geweld, inbraken en andere criminaliteit, zet door. De overlast in buurten neemt verder af. Onveiligheidsgevoelens 100 rv Indexcijfer (2005 100) 80 60 6 op de 10 Nederlanders had in 2015 een vast contract, maar die groep krimpt. De gemiddelde Nederlandse man werkt 36 uur per week, de gemiddelde vrouw fors minder: 25 uur. Beroepsbevolking Beroepsbevolking 100% Werknemer in vaste dienst Flexibele werknemer 59,9% Zelfstandige 23,4% 2005 EU Finland Nederland Duitsland Frankrijk Griekenland Tevredenheid met het leven (Gemiddelde score) We zijn behoorlijk tevreden met ons leven: dat waarderen we gemiddeld met een 7,8. Wel zijn mannen doorgaans wat gelukkiger dan vrouwen. Sjef en Joke Verschure. foto Milan Rinck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8