I Webwinkel: Minder pastei bij warme Kerst CM Asbak redt leven in inferno Boekarest sL. °"r0 NIEUWS 7 'Daar heb ik mijn longen leeg gekotst; zwart water kwam eruit' Ê^KOOPJEDEALNL) dagaanbiedingen van 22 december Wie boven de 2.000 meter gaat is verzekerd van goede sneeuw. Lager is de helft van de pistes gesloten sloten, zo schat De Graaf. De kunstsneeuw op de lage pistes wordt door het warme weer papperig. Dat maakt skiën zwaarder én gevaarlijker. Skiërs zijn minder wendbaar of schie ten uit hun binding. Bovendien is het heel druk op de pistes die open zijn. „Mensen skiën elkaar overhoop door de drukte", zegt arts Nicole Bootsma van het me dische hulpteam van Eurocross Assistance. Zondag nog kwam een 6i-jarige Nederlandse bij Gerlosplatte op 1.750 meter hoogte in botsing met een 32-jarige Tsjech. De vrouw raakt op de piste zo ern stig gewond aan haar hoofd dat ze met een helikopter naar een ziekenhuis in Salzburg werd ge vlogen. Gisteren brak in Oosten rijk een Nederlands jongetje van 12 jaar een bovenbeen op de pis te. „Een akelige breuk. Wat het nog problematischer maakt, is dat zijn ouders geen reisverzeke ring hebben afgesloten. Dat wordt een gipsvlucht op eigen kosten", zegt Bootsma. Volgende week dinsdag arri veert de eerste vlucht van Tyrol Air Ambulance op Rotterdam Air- port. Naar verwachting zijn er de ze winter vijftig vluchten nodig om de patiënten met complexe breuken thuis te krijgen. Reisorganisatie TUI zegt geen klachten te krijgen over verpest vakantieplezier in de groene ber gen. „In de kerstvakantie gaan niet de mensen die skiën als hoogste prioriteit hebben. De fer vente skiërs gaan in februari en maart. Dan is het zekerder dat er sneeuw ligt. Het zijn nu vooral fa milies die voor de sfeer en de ge zelligheid gaan. Lekker eten en zo. Ze gaan later op de dag de pis te op en ook weer later terug." ZWOLLE. Webwinkels hebben geen manager meer nodig die met zijn gezonde verstand be slist welke aanbieding de klant te zien krijgt: een rookworst of een verkoelend biertje. Hun aan bod past zich voortaan automa tisch aan als er vorst, een hitte golf of regen is voorspeld. De software achter de websites wordt daarvoor gekoppeld aan de actuele weersverwachtingen van MeteoVista, het moederbe drijf van Weeronline. Die soft ware weegt ook automatisch mee of er evenementen of feest dagen op komt zijn. De webwin kel van supermarktketen Boni en kledingzaken als Didi, Super star, Steps en Van Tilburg ma ken sinds kort gebruik van die software, stelt ontwikkelaar Tweakwise. De combinatie van relatief hoge temperaturen en kerst leverde in de webshop van Boni gisteren aanbiedingen voor kip- en varkensfiletrollade op. Had het gevroren, dan was de ra gout gepromoot, zegt Jouke Schaafsma van Tweakwise. „Op basis van koop- en weersgege- vens tot drie jaar terug berekent de software nauwkeurig welke omstandigheden effect hebben op het koopgedrag. Het program ma leert voortdurend bij." illem Reek kan op 30 oktober de slaap niet vatten. Zijn hoofd zit nog vol van 50 uur werken in drie dagen. Hij zit op zijn hotel kamer in Boekarest, de volgende ochtend vliegt hij terug naar Ne derland. Terwijl zijn collega in het hotel blijft, besluit Willem naar een optreden te gaan van Roemeense vrienden. Dat besluit kost hem bijna zijn leven. Vuurwerk, dat na af loop van het concert wordt afge schoten, raakt het plafond dat binnen de kortste keren in lich terlaaie staat. „Het was net of er een bom ontplofte." Willem ziet meteen dat het mis is en be gint naar de uitgang te rennen. Net als de driehonderd andere aanwezigen. „Met z'n allen door een deur van twee bij twee me ter, dat gaat niet." In de paniek en het gedrang komt de Fries ten val. Het is zijn geluk geweest, denkt hij achter af. Concertgangers rennen over hem heen, trappen op hem met naaldhakken en legerkistjes. Hij ziet mensen naast zich en op zich stikken, verpletterd wor den. 'Het heeft geen zin om hier tegenin te gaan', denkt Willem. Bedolven onder lichamen pro beert hij er het beste van te ma ken. „Ik heb mijn ellebogen te gen mijn borstkas gehouden, zo dat die niet werd ingedrukt. Mijn buikspieren spande ik de hele tijd aan. 'Niet op mijn ge zicht staan', heb ik een paar keer in het Nederlands geschreeuwd. Zinloos natuurlijk, daar verloor ik alleen maar energie mee." Een asbak die hij op de tast vindt, gebruikt hij als mondkap je om te voorkomen dat hij de giftige, dikke rook die de ruimte vult direct inademt. Zo weet hij in leven te blijven tot de brand weer hem vindt en hem buiten op de stoep zet. „Daar heb ik mijn longen leeggekotst; zwart water kwam eruit." Zijn ogen moeten in het ziekenhuis wor den schoongemaakt, zijn rech terarm is gebroken, zijn oor is verbrand en zijn hele lichaam is beurs. Zeker twee weken lang blijft hij plastic deeltjes ophoes ten, maar hij leeft. En hij mag naar huis. „Mijn collega heeft me in een rolstoel naar het vlieg tuig geduwd." Huilend sluit hij in Heeren veen zijn vrouw en drie kinde ren in de armen. „In die brand had ik al min of meer afscheid genomen. Ik had niet verwacht dat we elkaar nog zouden zien en dan ben je een halve dag la ter toch thuis." De beelden van het inferno - 'alsof ik gedwon gen word steeds naar een horror film te kijken' - begint hij zes weken later langzaam kwijt te raken. De onderhuidse wonden voelt hij nog, vooral als hij in bed ligt. „Ik slaap er slecht van." Willem zeurt niet; hij vindt vooruitkijken belangrijker dan terugblikken. De brand in Boe karest heeft 62 slachtoffers geëist, onder wie vier van de vijf bandleden die optraden. Willem beseft elke dag dat hij geluk heeft gehad. „Ook omdat ik in Nederland geboren ben. In Roemenië is de zorg veel slech ter, daar zijn ook slachtoffers overleden aan een ziekenhuisin fectie, niet aan hun brandwon den." Reden voor de Fries om het leven bij de kladden te grij pen en niet met leuke dingen te wachten. „Ons hondje is in mei overleden. Mijn dochter en zoontje wilden graag een nieu we, maar mijn vrouw en ik dach ten: 'wacht maar even, we heb ben 't al zo druk'." De pup gaat er nu toch komen, morgen haalt het gezin het diertje op. €159,95 63% €100,- Nu slechts 59,95 29,95 83% €25,- Nu slechts 4,95 Met gemak veilig shoppen DINSDAG 22 DECEMBER 2015 als gras ■TTv foto Michael Dalder/Reuters door Annemieke van Dongen Het was geen vrolijk jaar. Een vluchtelin- gencrisis, de opkomst van IS, de afgang van Oranje. Voor sommi gen zat het wél mee. door Heieen Boex Willem Reek ontsnapt in Boeka rest aan de dood. Reden voor de Fries om nu met volle teugen te genieten van het leven. w Willem Reek foto privé Willem Reek Stoomreiniger met uitneem- bare handstoomreinlger Geschikt voor alle vloeren, maar ook voor ramen, bad kamer, toilet, banken, gordijnen, kleding etc. Makkelijk, grondig en effectief schoonmaken zonder chemische middelen Adviesprijs Korting U bespaart: A> DUOPACK Siliconen Teen Ondersteuners - verhelpt pijn! Helpt tegen pijnlijke eeltknobbels Bescherming van je voet tegen stoten/schuren in de schoen Helpt de grote teen uit te lijnen naar de natuurlijke stand Werkt tegen verbogen tenen Adviesprijs Korting U bespaart: BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL NIET TEVREDEN? GELD TERUG! 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7