Chaos groeit in Zuidoost-Hirkije De meest gehate, hebzuchtige CEO van Amerika ontkent alles Door de slechte sneeuw zijn er veel ongevallen Wintersporters moeten het in deze kerstvakantie doen met papperige kunstsneeuw. SPECIALE DECEMBER ACTIE 6 NIEUWS molenaar^ €5 korting Lijken in de straten. Tanks trek ken sporen in het asfalt waarover tot voor kort auto's reden. Zwaar bewapende soldaten van het Turk se leger doorzoeken huis na huis. Gemaskerde en lichtbewapende Koerdische jongeren van de PKK schieten vanachter barricades van zandzakken op naderende militai ren. Ze worden op hun beurt on der vuur genomen door sluip schutters. Talloze Koerden zitten gevangen tussen twee vuren en kunnen de deur niet uit wegens de uitgaansverboden die het Turk se leger in diverse steden en wij ken heeft afgekondigd. De Turkse autoriteiten weigeren te spreken van een oorlog, maar dat is wat het is voor de burgers die er nu al weken door worden getroffen. In het vooral door Koerden bewoon de zuidoosten van Turkije. In ste den als Diyarbakir, Cizre, Silopi en Silvan. De cijfers spreken duidelijke taal. Zeker 1,3 miljoen inwoners van 17 steden worden zwaar ge troffen door de vuurgevechten en de uitgaansverboden. In Sur, het historische hart van de stad Diyar bakir aan de Tigrisrivier, heerst al twintig dagen een staat van beleg. Talloze huizen, winkels en andere gebouwen hebben zware schade opgelopen. Burgers zijn gedood in de gevechten tussen Turken en Koerden. Scholen zijn gesloten. Aan het grootscheepse offensief, dat vorige week begon, doen 10.000 troepen mee, ondersteund door tanks en pantserwagens. Volgens het leger zijn er bij de 'schoonmaakoperatie zeker 110 ter roristen uitgeschakeld'. De PKK komt elke dag met eigen cijfers. De afgelopen twee dagen zouden er in Cizre 5 commando's zijn ge dood en 19 in Silopi, en daarnaast 10 burgers. Het gaat om het zwaarste ge weld in jaren. Het laaide in de zo mer weer op. De zelfmoordaan slag in Surug waarbij 32 Koerdi sche en Turkse jongeren omkwa men, was de aanleiding voor de PKK om de wapenstilstand op te heffen. De dader was een IS-terro- rist. Maar de PKK hield de AKP- regering verantwoordelijk voor de aanslag en begon politie en militai ren aan te vallen. Inmiddels zijn ruim 170 troepen gedood. De PKK koos voor een nieuwe strategie; een stedelijke guerrilla. Met het graven van greppels en het bou wen van barricades proberen ze politie en leger buiten te houden uit wijken die zij tot 'autonoom gebied' hebben verklaard', ge hoopt wordt op Syrische toestan den. Premier Davutoglu en presi dent Erdogan willen dat tot elke prijs voorkomen en hebben ge zworen alles te doen om 'alle ter roristen uit te roeien.' FÜRTH. De kranten in Oostenrijk staan er vol van. Dit jaar géén wit te kerst. En dat is bijzonder. In Salzburg wordt 24 december een temperatuur van 13 graden ver wacht, inclusief een lekker zonne tje. Eigenlijk moet het in decem ber dag en nacht vriezen, maar de Alpen zijn frisgroen. Tóch kan er geskied worden. Onder de liftbaan kronkelen smalle witte banen over de groen bruine hellingen. „Al in novem ber is hier begonnen met kunst sneeuw spuiten", zegt Esther Boer van Landhaus Kitzblick in het Oostenrijkse Fürth. „De laat ste jaren is zwaar geïnvesteerd in sneeuwkanonnen waardoor 90 procent van de pistes in de regio Kaprun - Zeil am See open is. Daardoor zijn de skipassen wel iets duurder geworden, maar heb je wél sneeuw. Onze Nederland se gasten klagen niet hoor. Je kunt met dit weer op de piste heerlijk in je T-shirt in de zon zit ten." Skigebieden die nu nog sneeuw willen maken, zijn veelal te laat. „Voor kunstsneeuw is het nu op veel plaatsen te warm", weet Arjen de Graaf, ski-expert van wintersporters.nl. „Zo'n ka non vernevelt water en de vries kou maakt er sneeuw van. Maar dan moet er wel vorst zijn. En ook daar ontbreekt het op veel plaatsen aan." Wie boven de 2.000 meter een piste opgaat is, verzekerd van goe de sneeuw om te skiën. Van de la gere pistes is ongeveer de helft ge- Shkreli (32) verlaat zijn apparte ment in New York niet meer. De afgelopen dagen leefde hij op be- zorgmaaltijden om de fotografen in zijn straat te vermijden, vertel de hij de Wall Street Journal in het eerste interview na zijn arres tatie. De oprichter van farmaceu tisch bedrijf Turing is een paria zijn hedgefonds MSMB Capital voor miljoenen hebben bedrogen met verhalen over winsten die er niet waren. Hij ontkent alles, maar in de VS gelooft vrijwel niemand hem. Sh kreli werd toch al gezien als de verpersoonlijking van hebzucht in de farmaceutische wereld, na dat hij in de zomer plots de prijs van een medicijn tegen infecties bij aids- en kankerpatiënten met ruim 5.000 procent verhoogde. Voor de aandeelhouders, was zijn verklaring. Sociale media ontplof ten. Hij werd de 'meest gehate man van Amerika', constateerde de BBC. Hillary Clinton noemde zijn actie schandalig. De prijs van Daraprim had hij eigenlijk nog meer moeten verhogen, reageer de Shkreli. Opzichtig stuurde hij plaatjes van met bankbiljetten overladen katten de wereld in. Het was allemaal 'een beetje een act', zegt hij nu in de Wall Street Journal. Niets dan hoon is voor alsnog zijn deel. Turing dwong hem op te stappen. Zijn geliefde twitteraccount werd gehackt. „Ik ben nu god", schreef de hacker smalend uit naam van Shkreli. per levensjaar op alle vaste V modellen* J Protest in Istanbul tegen de militaire operaties in Zuidoost-Turkije, waarbij al ruim honderd Koerdische rebellen om het leven kwamen, foto AFP door onze correspondent Mare Guillet ISTANBUL. Een dagenlang offensief van het Turkse leger tegen de Koer dische PKK heeft inmiddels ruim honderd levens gekost. Tienduizen den Koerdische burgers zijn ge vlucht uit steden in het zuidoosten van Turkije, waar de PKK een stads- guerrilla is begonnen. Pistes zo groen door Ton Voermans U gaat er graag op uit? Meteen scootmobiel blijft u actief, ook als lopen lastiger wordt. Profiteer nu van de speciale Decemberactie. "Geldig bij aanschaf van een nieuwe vaste scootmobiel. Niet i.c.m. andere acties. Actie loopt t/m 2 jan. door onze correspondent Karlijn van Houwelingen Hij heeft niets misdaan, meent de Amerikaanse CEO Martin Shkreli nog altijd, ook nu hij de meest ge hate, inhalige man van het land wordt genoemd en justitie hem op de hielen zit. OMARM Weinig sneeuw op de bergen bij het Duitse Oberaudorf. www.molenaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6