NuFormer leukt feestje Star Wars beetje op Tandartsassistente zwaarder gestraft Lokale lasten weer omhoog Basje In de week voor kerst worden 2 ZEELAND De feestdagen staan voor de deur en dat betekent topdrukte voor de oestersector in Yerseke. COMMENTAAR De Zeeuwse gemeenten hebben hun inwoners wat uit te leggen. Want volgend jaar gaan de lokale lasten ge middeld met meer dan twee procent omhoog. Dat valt tegen. Vergeleken met andere provincies zijn de lasten per persoon hier al zeer stevig. In tien jaar tijd zijn ze een schokkende 43 procent gestegen. Dus iedereen bekijkt de lokale tarieven terecht met enige argwaan. Per tarief zijn er grote, onver klaarbare verschillen. Ook tussen huishoudens treden flinke ver schillen op. Zo betalen eenpersoonshuishoudens met een koop woning in Vlissingen en in Schouwen-Duiveland honderden eu ro's méér dan elders in Zeeland. En meerpersoonshuishoudens die huren, zijn opmerkelijk slecht af in Sluis, Hulst, Reimerswaal en Kapelle. Wie dit begrijpt, mag het zeggen. Ter verdediging hebben de gemeenten minstens één sterk argument: het Rijk zet ze met voortdurende bezuinigingen met de rug tegen de muur. Zo gezien valt de gemiddelde stijging in 2016 nog mee. Maar om draagvlak te houden doen de gemeenten er wel goed aan, hun tarieven gelijk te trekken. De huidige lap pendeken irriteert en leidt af. Gemeenten hebben het geld hard nodig. Ze gooien het niet over de balk. Om draagvlak te houden moeten de gemeenten hun tarieven gelijktrekken „Het was echt heel spectaculair", zegt creatief directeur Rob Del- gaauw uit Burgh-Haamstede. „Je ziet een sterrenstelsel veranderen in de hoofdrolspelers, die vervol gens weer met een streep in de ruimte verdwijnen. Je ziet X-figh- ters voorbij schieten en gevechts scènes om je heen gebeuren. En daar sta jij dus middenin. We heb ben al veel moois mogen maken, ook voor Disney, maar dit was weer eens echt iets bijzonders." Er zit alleen één grote maar aan het nieuwe Amerikaanse avon tuur van de Schouwse creatieve- ling. „Vooraf mag je er niks over vertellen en achteraf mag je niks van het materiaal laten zien. Echt lastig! Dit soort klanten hebben voor dit deze merchandise het al leenrecht. Zo lang wereldwijd de premières aan de gang zijn in ie der geval. We hebben een virtual reality versie klaar staan, die we 'Je ziet X-fighters voorbij schieten, gevechtsscènes om je heen gebeuren. En daar sta jij middenin' online zetten zodra dat mag. Met VR-bril, of smartphone met card board kun je dan net zo makkelijk om je heen kijken als in die dome. Je weet niet wat je meemaakt, echt niet! Maar wanneer die onli ne gaat, nog geen idee. Op z'n vroegst ergens in januari." Het filmpje van NuFormer duurt drie minuten en is tijdens het premièrefeest bij het Staples Center doorlopend te zien ge weest. Het hele evenement kostte Target een slordige driehonderd duizend euro, aldus Delfgaauw. Almanak Doris is nog geen twee jaar oud, maar is al tot over haar oren verliefd. Op Basje. De pluchen wasbeer wordt de hele dag overladen met liefdesbeet jes en gaat overal mee naar toe. Met name dat laatste boezemt de ouders van Doris angst in, want hun dochter is nogal slordig. Dus toen Doris onlangs na een fiets tochtje naar de speeltuin naar haar knuffel zocht, sloegen haar ouders alarm. Het huis werd overhoop ge haald, de buurt werd uitgekamd. Maar nergens een spoor van Basje. Nadat Doris krijsend in slaap viel en haar ouders een uur radeloos voor zich uit hadden gekeken, vonden zij het tijd voor een biertje. En daar lag-ie dan, die bliksemse wasbeer. In de koelkast. Parkeren zonder te betalen Vanaf maandag 28 decem ber tot en met maandag 4 januari is het parkeren in Goes gratis. De parkeerautomaten wor den in deze periode met kappen afgedekt om vanda lisme te voorkomen. In par keergarage Centrum geldt het tarief van een euro per dag of per keer. Voor dit be drag kan de auto de hele dag in de garage staan. Radio over zorg en welzijn De Zeeuwse Huiskamer verzorgt vanaf 14 januari in samenwerking met Ra dio Reimerswaal een radio programma rond de the ma's zorg, welzijn, wonen en langer zelfstandig blij ven wonen. De Zeeuwse Huiskamer behandelt elke week een specifiek thema en er mag ingebeld worden met vragen. Elke week schuiven gasten aan die in gaan op een thema dat die week wordt besproken. Het programma is elke don derdag tussen 11.00 en 12.00 uur te beluisteren op 106.9 FM in Reimerswaal Oost en 107.6 FM in Rei merswaal West. Ook is het radiostation op de kabel te horen op de 106.5 FM. Familiestuk als kerstproductie Het is voor het Middel burgs Theater een traditie te noemen: een heus fami liestuk als kerstproductie. Het Minitheater in Middel burg staat tot vlak voor de jaarwisseling in het teken van De Boevenkoning'. De Boevenkoning is een zwar te komedie, een aanklacht tegen corruptie en de graai cultuur in de maatschappij. Morgenavond wordt het stuk gespeeld om 19.30 uur. Andere data van de voor stelling staan op middel- burgsminitheater.nl Vrijkaartjes voor het wintercircus De gemeente Goes heeft vrijkaarten ontvangen voor het wintercircus dat deze week op het Molen plein in Goes staat. Deze deelt ze uit aan diverse in woners. Een deel van de kaartjes wordt verspreid door de Voedselbank bij de uitgifte van de pakketten, een deel van de kaartjes is voor medewerkers van de Betho en de rest van de kaarten wordt uitgegeven in de binnenstad en via Facebook. De bedrijvigheid aan de Haven- dijk en Korringa- weg in Yerseke heeft wel wat weg van een mie rennest. Ieder heeft zijn eigen taak. In dit geval niet als soldaat, larvenverzorger of voedselmaker, maar als inpakker, heftruckchauf feur of vrachtwagenchauffeur. Bij de oesterputten wemelt het van de oesters, maar ook van de vele mensen die (tijdelijk) zijn inge schakeld om de miljoenen tweekleppige schelpdieren op tijd op hun bestemming te krijgen. Bij Krijn Verwijs staan zelfs schippers en mensen van de tech nische dienst oesters in te pak ken, zegt pr-medewerker Danielle Westerweel. „We kun nen alle hulp gebruiken. Iedereen die elders in het bedrijf gemist kan worden, helpt hier een hand je mee." Bij de Oesterij werken ze zo veel mogelijk met een groep vaste mensen. De afgelopen we ken is waar mogelijk voorwerk ge daan, waardoor de werkzaamhe den nu vooral bestaan uit het in pakken van de oesters. „Mensen die je incidenteel inzet, missen vaak de expertise", zegt Jean Dhooge van de Oesterij. „En die is juist wel nodig in een sector waar nog veel handmatig gedaan wordt. Wij proberen de drukte op te vangen door veel voorwerk te doen en langere dagen te maken." Een voorbeeld van het handmatig werken is het inpakken van de oesters. Eerst ondergaan ze een laatste check, waarna ze in een houten mandje gelegd worden, 'ledereen die elders in het bedrijf gemist kan worden, helpt hier een handje mee' op een bedje van vochtig zeewier. „Dat zorgt ervoor dat ze hun vocht vasthouden en ze beschadi gen minder snel", legt Dhooge uit. De oester moet met de vlakke kant naar boven liggen om leeglo pen te voorkomen. Een ander punt van aandacht MIDDELBURG. De 36-jarige recep tioniste Roelie L. uit de gemeen te Hulst is gisteren door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van tachtig uur en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden voor verduis tering in dienstbetrekking. De straf is hoger dan de voor waardelijke taakstraf van 240 uur die de officier van justitie had geëist. De rechtbank nam in de straf oplegging haar 'berekenende houding tijdens de behandeling van de zaak ter zitting' mee, haar weigering om ook maar iets te verklaren en dat het gevaar op herhaling niet was uit te sluiten. De vrouw, die bij een tandart senpraktijk in Sint Jansteen werkte, werd ervan verdacht van 2003 tot en met begin 2008 voor zeker 59.631 euro van haar werk gever te hebben verduisterd. De rechtbank achtte een bedrag van 10.350 euro bewezen. Haar voor malige werkgever is bezig via een civiele zaak die 59.631 euro terug te krijgen. De zaak kwam in 2008 aan het rollen toen de accountant vond dat het kasboek er 'wat vreemd en schimmig' uitzag. door Marcel Modde BURCH-HAAMSTEDE. Het Schouwse 3d-videoprojectiebedrijf NuFormer heeft in Los Angeles de officiële première van de nieuwe Star Wars film The Force Awakens van een bij zonder tintje voorzien. In opdracht van de op één na grootste Ameri kaanse winkelketen Target, heeft NuFormer een 360 graden projec tie vertoond in een halve bol, een zogeheten dome. Rob Delfgaauw, NuFormer Tip? redactie@pzc.nl GOES RILLAND MIDDELBURG GOES Iedereen springt bij in Yerseke door Ellen Jobse Danielle Westerweel, Krijn Verwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66