City Trail door Vlissingen Gemeente onderzoekt vergoeding kosten AED Gemeente: Tot 200 vluchtelingen in noodopvang of 50 statushouders extra huisvesten SCHOUWEN-DUIVELAND 7 B en W willen tot 200 vluchtelingen opvangen of - als dat niet nodig is - 50 extra statushouders huisvesten. sen lokale woningzoekenden van de wachtlijst bij Zeeuwland ver dringen, overwegen B enW status houders onder te brengen in zee containers of in mobiele kantoor units. Van den Bos: „Misschien hebben we ergens een lap bouw grond om dit snel te realiseren." B enW willen de inwoners be trekken bij de opvang. De erva ring daarmee is goed. Toch zijn zij voorzichtig in de communicatie. Als noodopvang wordt gevraagd, worden de omwonenden op de hoogte gebracht. Maar 'algemene bijeenkomsten' worden, gezien re cente ervaringen elders, niet geor ganiseerd. 'Statushouders mogelijk in mobiele kantoorunits of zeecontainers' noodopvang van vluchtelingen. Dat is een sobere manier van huis vesten voor zes tot twaalf maan den van ongeveer 300 mensen. B en W willen hieraan meewerken, maar dan wel in evenredigheid. Van den Bos: „Als je de Zeeuwse taakstelling deelt door het aantal inwoners, kom je voor onze ge meente op 150 tot 200 mensen." Waar deze vluchtelingen heen moeten, is nog niet duidelijk. Van den Bos bevestigt dat het college heeft nagedacht over locaties, maar hij wil ze niet noemen. Wel de wethouder uit. „Daar woonden aanvankelijk alleen mannen en dat gaf overlast." Mocht het zo zijn dat de minis ter voor genoemde noodopvang geen beroep doet op de gemeente, dan willen B enW een extra in spanning leveren bij de huisves ting van statushouders. Het Rijk wil dat de gemeenten in totaal 10.000 asielzoekers met verblijfs vergunning onderdak bieden. Schouwen moet komend jaar naar verwachting voor 80 tot 100 sta tushouders huisvesting zoeken. Dat worden er 50 meer, als er geen noodopvang wordt gevraagd. Om te voorkomen dat deze men- Schouwen-Duiveland is bereid 150 tot 200 vluchtelingen voor maximaal een jaar onderdak te bieden. is duidelijk dat de vluchtelingen worden gehuisvest in paviljoens, zoals in kamp Heumensoord. De voorkeur van B en W gaat uit naar de opvang van gezinnen. Als al leenstaande mannen of vrouwen zich melden, worden privacy en veiligheid belangrijk bij de locatie keuze. „Dat heeft te maken met het eerdere azc in Burgh," legt Constructief en zorg vuldig zijn de kern woorden van ons vluchtelingenbe leid", zegt wethou der Cees van den Bos. Hij heeft de gemeenteraad la ten weten wat Schouwen-Duive land kan doen aan opvang en huis vesting van vluchtelingen. Kortdurende crisisopvang, zo als in oktober in het sportcen trum Westerschouwen, is in Zee land niet meer nodig, heeft de mi nister vrijdag laten weten. Maar hij kan nog wel aankloppen voor Een City Trail is een (hard-)loop- tocht die niet voert over geijkte banen, maar die een verrassende route volgt door een stad. Over pleintjes, langs het water en dwars door gebouwen heen. Een ontdekkingstocht voor sportieve- lingen. Die in Middelburg, afgelo pen september, was een succes: alle startnummers waren ver kocht, alle deelnemers waren en thousiast en in de stad was het één groot feest. „Een heel toffe sfeer hing er", herinnert vrijwilli ger Geralda Jansen zich, „bijna on-Middelburgs gezellig, zeiden sommigen. Gelijk werd gezegd: dat moeten we ook in Vlissingen doen." Dat gaat gebeuren, op zondag 13 maart. Vanuit de Machinefa briek gaan lopers richting Las- 'Ondernemers in de binnenstad zorgen voor feest in de stad' loods, vismijn, sluizen, om via de Groene Boule in de binnenstad te belanden en dan via het Dokje van Perry weer terug. Tien kilo meter in totaal, zowel wandelend als rennend af te leggen. Alleen starten de wandelaars een uurtje eerder. Vooralsnog zet de organi satie, Stichting MadMen Run ning Zeeland, in op vijfhonderd deelnemers, maar dat mogen er meer worden. Vlak na de lance ring op Facebook was de helft van de voorlopige kaartjes al ver kocht. Voor 7,50 euro krijgen deel nemers een startnummer, een consumptie en een aandenken. Géén City Trail-shirt. „Dat draag je anders toch nooit meer." De route blijft nog even ge heim, vertelt Jansen. „En we ver tellen ook nog niet door welke ge bouwen we gaan, dat is nog een verrassing. Ondernemers in de binnenstad zorgen, net als die in Middelburg afgelopen jaar, voor feest in de stad." Aanmelden deelnemers: www.in- schrijvenzeeland.nl. Aanmelden vrijwilligers www.citytrailvlissin- gen.nl/vrijwilliger ZIERIKZEE. Het Schouwen-Duive- lands gemeentebestuur onder zoekt de mogelijkheden om kos ten voor het gebruik van een hart- defibrillator, of AED, te vergoe den. Duikinstructeur Teun Schoema- ker uit Looperskapelle vraagt hier om in een brief aan de gemeente raad. In de PZC van zaterdag vertelt Schoemaker dat er in zijn woon plaats Looperskapelle geen AED's zijn. De dichtstbijzijnde hart- schokapparaten hangen in de voet balkantine en in het dorpshuis van Scharendijke. Maar deze ge bouwen zijn lang niet altijd open. Schoemaker, die zich heeft aange meld als vrijwilliger van het pro ject Hartveilig Wonen, zegt be reid te zijn zelf voor 1450 euro een AED aan te schaffen. „Maar als je dat ding hebt gebruikt, moet je de metalen plaatjes die de schok ge ven, vervangen. En je moet ook de accu laten controleren. Dat kost 150 euro per keer." Deze kosten had de vrijwilliger graag vergoed gezien en hij verwijst daarbij naar de gemeente Hulst, die dat sinds afgelopen zomer doet. In mei startte op Schou wen-Duiveland het project Hart veilig Wonen van het Rode Kruis. Bedoeling is dat buurtbewoners el kaar te hulp schieten bij hartfalen. De gemeente trekt vijfjaar lang 48.000 euro uit voor het project. BenW zoeken nu uit of daaruit de gebruikskosten van de vrijwilli gers kunnen worden vergoed. DINSDAG 22 DECEMBER 2015 'Liefst geen alleenstaanden' Cees van den Bos, wethouder De Syrische familie Kadoui kreeg begin dit jaar een huis toegewezen in Nieuwerkerk. Nieuwe statushouders op Schouwen-Duiveland worden vanaf volgend jaar mogelijk gehuisvest in mobiele kantoorunits of in zeecontainers, archieffoto Marieke Mandemaker door Ton van den Nouweland door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. Wandelen langs wa ter, rennen door fabrieken. Na het succes in Middelburg krijgt ook Vlissingen een City Trail. Geralda Jansen, organisatie door Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60