Tips om blunders voor te zijn 'Joris' Kerstboom' is uitgegroeid lot een heuse televisietraditie. Maar bedenker en maker Joris Linssen heeft nog grotere plannen voor zijn h artverwarme n d e program ma. Het is zo'n warme periode met een magische sfeer. Echt de kroon op ons werk 'Ik zal mijn kind ook wel eens meenemen naar de synagoge en de moskee' Niet te missen op dinsdag 22 december 2015 TEKST GRIETEKE MEERMAN Het was op een zonover goten terras in de zomer van 2010 toen Joris Linssen en zijn toenmalige eindredac teur het format bedachten voor een tv-programma. Nu, vijfjaar later, is dat een vaste waarde geworden in de kerstperiode: Joris'Kerstboom. Een Brabantse dame die Linssen had geportretteerd voor zijn pro gramma Joris' Showroom bracht hem op het idee. „Die vrouw had een mantel ge maakt voor een Mariabeeld in de Sint-Janskathedraal in Den Bosch," vertelt Linssen. „Ze had een op roepje gedaan in een huis-aan-huis- blad. Of iedereen die een bijzonder stukje stof had, dat bij haar wilde inleveren." Het aanbod was indrukwekkend: van een stukje bruidsjurk tot het kant van een wiegje van een overle den kindje. Toen de mantel af was en bij het Mariabeeld werd omge hangen, zat de Sint-Jan tjokvol. „Wat een waanzinnige saamhorig heid, echt een kippenvelmoment. Ik dacht: tjonge, dat was nou echt een tv-programma geweest, behalve dat het daarvoor iets te katholiek was. Op dat terras bedachten we een symbool dat voor iedereen is: een kerstboom." En dus werd het Mariabeeld een boom en veranderden de lapjes stof in foto's van mensen die het verdie nen om eens 'in het licht' te wor den gezet. De foto's worden elk jaar in de week voor kerst persoonlijk afgeleverd door honderden bezoe kers van de Parade op het plein naast diezelfde Sint-Jan, dat tijde lijk dienst doet als een modern pel grimsoord. Resultaat: een stralende boom vol met foto's van bijzondere mensen en een tv-programma over de mooie verhalen die daarachter schuil gaan. Aan alles merkt Lins sen dat zijn programma gewaar deerd wordt: de kijkcijfers, de animo op het plein én aan de ver gelijkbare initiatieven in het land: op scholen, bij bedrijven en in zelfs gemeenten. Landelijk project „Mijn droom is om van Joris' Kerst boom een landelijk project te maken. Het zou geweldig zijn als we volgend jaar in meerderde ste den zoiets kunnen doen. Misschien zoals het Glazen Huis; ook ooit be doeld als een eenmalig iets. Voorlo pig koesteren we die prachtige plek naast de Sint-Jan, de plek waar het idee vandaan komt." Met de kerst is Linssen, ook nadat zijn tv-werk erop zit, niet bij 'zijn boom' weg te slaan. „Voor mij en voor mijn collega's is die plek elk jaar een soort einddoel na alle hec- tiek. Daar valt alles van ons af. Dan eten we met elkaar en delen we verhalen. Dat is zo'n warme periode met een magische sfeer. Echt de kroon op het werk." SERIE kijkje in de wereld van pinguïns FILM VAN DE DAG Juf Money helpt Matilda Echt niet OR! Iemand begroet je harte lijk als een goede beken de, maar jij hebt geen idee wie je voor je hebt. Hoe reageer je? En hoe weet je wie je kunt be groeten met een kus, een hand of een knuffel? En grijp je in als in een restaurant de rekening gelijk verdeeld wordt, maar je beste vriend een kreeft at en jij het bij spaghetti hield? Voor geen van deze kwes ties bestaan geschreven regels. In Echt niet OK! proberen presentatoren Cath Luyten en Tom Waes er een paar op te stellen. Ze schromen daarbij niet om uit hun eigen ervaring te putten. Ze delen hun blunders, tonen aan waar het fout liep en geven aan waar je op kunt letten om wél REALITY Plastische correcties goed te reageren. Daar naast illustreren ze her kenbare situaties rond een thema met hulp van een groep acteurs. Vanavond draait het alle maal om 'het lichaam'. dinsdag22 december 2015 VANDAAG KUKEN 44 Joris'Kerstboom, NPO 2,21.15 uur. In deel twee van Pinguïns undercover kruipen de kuikens uit hun ei. Intus sen keren de keizerpin- guïnvrouwtjes terug van de jacht, om de zorg voor de kuikens van hun part ners over te nemen. Pinguïns undercover, NPO 1,19.00 uur. 6 dagen verblijven 3FM-dj's in het Glazen Huis. Serious Request, NPO 3,19.30 uur. Matilda is intelligent en lief, maar haar domme ou ders vinden haar alleen maar lastig. Ze gaat graag naar school, al lijkt het daar meer op een gevan genis. Juf Honey ziet wél Matilda's kracht. -7 Matilda, RTL 4, 20.30 uur. Hoe red je je in het dage lijks leven uit gênante situ aties? Of beter: hoe kun je ze vermijden? Antwoorden krijgen we in Echt niet OK!. >Tom Waes (I.) en Cath Luyten: waar gaat het fout? FOTO ÉÉN Echt niet OK!, Eén, 20.35 uur. Wat te doen als je borst- implantaten verzakken of je neuscorrectie niet goed is uitgevoerd? In Amerika roep je dan de hulp in van een bekend plastisch chi rurgenduo. Botched, E! Entertain ment, 23.00 uur. >Arie Boomsma, Van Hagelslag naar Halal, NPO 3,21.25 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54