Ga nooit los op Twitter als je boos bent op een leraar 8 HARTOfZII Smaak zit vaak tussen je oren SUM MET SOCIALE MEDIA In november 2007 landde ze met haar zoontje Axel en vier koffers op Schiphol. De overgang van Colombia naar Nederland was een schok, zegt Nelsy Roa Velasquez (35) uit Middelburg. om de tafel. Het avontuur leek te groot. Toch hebben we doorgezet We zaten snikkend Hoe iets smaakt heeft vooral te maken met hoe we denken dat iets smaakt, zo blijkt uit onderzoek. Wanneer een blokje kaas als 'light'", dat wil zeggen minder vet, wordt aangeduid vin den we het minder smaakvol. Kaas dat het label 'minder zout' heeft gekregen, proeft ook minder zout. Dat ontdekten Gentse we tenschappers in een experiment met 129 proefpersonen. Zonder voorkennis kregen de deelnemers drie stukjes van de zelfde jonge Goudse te eten. Elke keer met een ander label erop. Van blokje één, de lightversie, werd ge dacht dat die minder vet bevat en dus werd die beoordeelt als min der lekker. Gewoon 'kaas' Bij blokje twee, met het label minder zout proefde men inder daad minder zout, ter wijl het dezelfde kaas is. De studie laat zien dat smaak tussen de oren zit. De manier waarop voeding wordt aangeprezen is belang rijk voor voedingsbe drijven en voor wie de gezondheid van men sen wil bevorderen. „Gezondheidclaims kunnen zich beter niet richten op losse ingre diënten, maar op het hele product," aldus de onderzoekers. Gewoon 'kaas' dus. stoerdejaeger &TEKSTJACOUNE VLAANDER -—[—ooit eerder was ik in Nederland geweest. Ik kende hier alleen mijn geliefde. Hij had ons op _L het hart gedrukt: 'Dikke truien en spijkerbroeken aan!', en zo stapten wij na een reis van 22 uur een andere cultuur en een ander klimaat binnen. We ontmoetten elkaar in 2006 op Aruba. De vonk sloeg over en we kregen een latrelatie. Een span nende tijd met gesproken liefkozin gen in het Engels en Spaans en torenhoge telefoonrekeningen. Over de oceaan heen regelden wij alle voorwaarden om samen verder te gaan in Nederland. We kozen voor zijn vaderland vanwege de economische vooruitzichten. We hadden het druk met de emigratie documenten en correspondentie rondom de voogdij van mijn zoon Axel, anders kon hij niet met mij mee. Mijn geliefde moest aan allerlei eisen voldoen: een woning; een baan en bewijzen dat hij ons kon onderhouden. Intussen volgde ik een inburgeringscursus bij een Ne derlander die naar Bogota was geë migreerd." Kon tl „De overgang was een schok. Ner gens bergketens. We reden vanuit de Randstad Zeeland binnen. In een grijze vlakte zag ik niets anders dan koeien en gras. We waren dol gelukkig dat we eindelijk samen Met hun spel 'Slim met media' helpen mediacoaches Yola Hopmans en Karin Sieders leerkrachten om afspraken scherp te krijgen. Plaatst de school foto's van het schoolreisje op Facebook of juist niet? Wat mogen kinderen online in de klas? Maar ook: wat verwacht de school van anderen? Vijf tips voor ouders: waren. Maar het was zo koud die eerste winter. Ik wilde niet naar buiten. Kon mij niet genuanceerd uitdrukken en kende bijna geen mensen. Hier in Nederland is iedereen indi vidualistisch ingesteld. Wat miste ik mijn familie! Ondanks de sneeuwpop die Axel in de tuin kon maken, wilden hij en ik terug. Op een gegeven moment zaten we met z'n drieën snikkend om de tafel. Het avontuur leek te groot. We hebben ons toch door dat eerste jaar heen geslagen. Want we hou den van elkaar. Axel groeit hier voorspoedig op. Mijn geliefde re gelde een baan voor mij bij natuur voedingswinkel De Tuin van Broeder Ludovicus. Twee jaar gele den zijn wij getrouwd en werd onze dochter Jaylin geboren. In Dordrecht studeer ik toegepaste psychologie. Ook daardoor heb ik mezelf beter leren kennen. Ik ben zelfverzekerder. Eens per jaar proberen we naar Co lombia te gaan. Op familiebezoek. Mijn eigen cultuur leer ik opnieuw waarderen en relativeren. Heimwee heb ik steeds minder. Mijn leven is nu hier." dinsdag 22 december 2015 Van miljoenenstad naar Middelburg IHa, leuk! Foto's en filmpjes van een schoolreisje. Maar denk ook aan de privacy van andere kinderen voor dat je alles online zet. Niet alle ouders willen dat hun kind op internet staat. Check bij de leerkrachten wat je wel en niet mag met de foto's en filmpjes die je hebt gemaakt. 2 Heeft de school een mediaproto- col? Vraag er naar. Staat er bijvoorbeeld in hoe school omgaat met sociale media en of leer krachten online contact mogen hebben met leer lingen? Hoe pakt school online pestgedrag aan? Best interessant om te weten hoe dit is geregeld. 3 Overweeg eens om met school een ouderavond over mediaopvoeding te hou den. Laatje bijpraten over trends en ontwikkelingen, deel dillema's, ervaringen en tips over mediaopvoe ding. Het werkt verhelde rend en steltje gerust dat je niet de enige bent die ermee worstelt. 4 Mediaopvoeding begint bij ouders, maar scholen heb ben er zeker ook een taak in. Kinderen brengen de onlinewereld de klas in; al vanaf groep I. Het is goed om te weten wat leer krachten aan internet- en mediavaardigheden heb ben. Vraag ernaar bij een intake- of oudergesprek. 5 Heb je een conflict met school, is je kind onredelijk behandeld? Ga dan niet 'los' op sociale media; je kind kan worden aange sproken op jouw online gedrag. Ga naar school en maak een afspraak. Meer tips zijn te vinden op: www.slimmetmedia.nl/ ouder otmiravanmaanen Nelsy Roa Velas quez heeft nu niet veel heimwee meer. FOTO MECHTELD JANSEN NELSY ROA VELASQUEZ Was Colombiaanse Is nu Nederlandse 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53