I 5 Yoga En ook nog... Ongelukkige mensen leven niet korter Kerstdis zonder familie Onderzoek Spirituele reizen en festivals ic Probeer eens! Monitor 2015 Evenveel gelukkige als ongelukkige vrouwen bleken te zijn gestorven Yvette van Boven Bikram Choudhury Johan Noorloos Amma Pim van Lommei Stress, verdriet en je ongelukkig voelen kunnen je weerstand ondermijnen en daarmee op den duur je gezondheid aan tasten. Dat verband is aangetoond. Maar dat het je leven met jaren bekort, zoals alom wordt gedacht, is een fabel. Dat blijkt uit een lang durige studie van de Universiteit New South Wales in het Australische Sydney. De wetenschappelijk onderzoekers analy seerden tien jaar lang de gegevens van 720.000 vrouwen. Allen namen deel aan een Brits borstscreen- ingsprogramma. De vrouwen in de leef tijd van 50 tot 69 jaar hadden vragen beant woord over hoe zij hun gezondheid be oordeelden, hun ge voelens van geluk, stress, controle op hun leven en of ze zich al dan niet ontspannen voelden. Aan het begin van de langlopende studie gaven ruim vier op de vijf vrouwen aan 'meestal' dan wel 'ge woon' gelukkig te zijn. De overige 17 procent gaf aan zich ongeluk kig te voelen: zij ty peerden hun leven als ongezond, bijvoor beeld vanwege hun le vensstijl of omdat zij zich eenzaam en ge strest voelden. In de tien daarop vol gende jaren overleed circa 4 procent van de 720.000 deelnemers. Maar in verhouding bleken ongeveer even veel gelukkige als on gelukkige vrouwen te zijn gestorven. Volgens hoofdonder zoeker Bette Liu is daarmee een direct effect weerlegd tussen je ongelukkig voelen of gestrest zijn en een korter leven als gevolg daarvan. Hoewel de Britse stu- omvangrijk is, hoopt hoogleraar genetica en welbevinden Meike Bartels van de Vrije Universiteit Amster dam op een vervolgon derzoek. „De vrouwen oordeelden zelf aan het begin van de stu die hoe gezond ze zich voelden en hoe geluk kig ze waren. Op dat moment ontstaat er een kip-eisituatie: waren ze eerst geluk kig en volgde de goede gezondheid of waren ze gezond en daardoor gelukkig? Daar kan beter, en meer in de tail, naar worden ge keken." dinsdag22 december 2015 GO De Duitsers noemen haar de charmantste kok van Nederland. Yvette van Boven (47) gebruikt haar talenten als internationaal kookboekschrijver, illustrator en televisiekok. Haar liefde voor zelfbereid voedsel de monstreert ze zelfs nog als ze van drie eenvoudige ingrediënten mos terd maakt: 'Leuk hè?' roept ze als een goede vriendin. Af en toe onge zond eten moet mogen. En je leeft om te delen. Zoals ze eerder in een interview zei:, 'zelfs als het eten aangebrand, de cake mislukt en de soep te zout is: zolang de juiste mensen bij je aan tafel zitten, heb je samen een geweldige avond'. De neerwaartse hond, de kaars, de ploeg. Bij het horen van deze woorden weten de bijna 600.000 Nederlanders die wekelijks hun matje uitrollen in een van de bijna duizend yogascholen precies in welke houding ze hun lichaam moeten bui gen. Honderd jaar nadat de van oorsprong heilige hindoeïstische bewegingskunst naar het westen kwam, hechten met name hoger opgeleiden en mensen met een bovengemiddeld inkomen ge loof aan de heilzame werking van de ademhalingsoefeningen en fysieke houdingen die yoga voorschrijft. Yoga mag inmiddels met recht een in dustrie heten, compleet met tijdschrif ten, kleding- en accessoirewinkels (denk aan broeken, truien, matjes, meditatiekussens, wierook, boeken, Bikram yoga, vernoemd naar Bikram Choudhury, is een nieuwe yogavari- ant van 26 houdingen die worden uitgevoerd in een ruimte waar het 40 graden heet is. Choud hury, ook McYoga genoemd, zette wereldwijd een franchiseketen op van yogascholen met zijn methode. Sinds een paar jaar wordt hij door een aantal oud-leerlingen beschul digd van seksueel misbruik. cd's), speciale vakanties en een on eindige rij meerdaagse festivals - van Terschelling tot Ibiza. Yoga belooft een weldaad te zijn voor lichaam en ziel. Het ontstrest, geneest, geeft energie, wakkert de creativiteit en het libido aan, helpt bij slapeloos heid en constipatie, en leidt tot een positieve levenshouding; om maar eens wat beweringen van yogadocen- ten te noemen. Niet alle stellingen hebben een wetenschappelijke grond, maar die van dat libido bijvoorbeeld weer wel. Wie denkt ervan af te vallen, komt bedrogen uit - yoga vertraagt de stofwisseling juist. Het zal de overtuigde yogi's een zorg zijn. Door weer en wind fietsen ze naar de les, om zich na een uur transpire ren absoluut dichter bij yogagod Shiva te weten. Hiv-patiënt Johan Noorloos begon aan yoga om zijn fysieke conditie te verbeteren, en raakte zo enthousiast dat hij heel Nederland wil bekeren tot de eeuwenoude bewegingsleer. Dat lukt vrij aardig omdat hij een leger tje Bekende Nederlanders tot zijn leerlingen mag rekenen (denk: Katja Schuurman, Anita Witzier en Daphne Bunskoek) die hun leraar en zijn lessen graag aanprijzen. Een kwart van alle Nederlanders heeft wel eens een spirituele cursus gedaan. Denk bijvoorbeeld aan Reiki, healingcursussen, lessen in auralezen of (Zen-)meditatie. 'Moeder' wordt de In diase Mata Amritanan- damayi (62) genoemd. Ze staat erom bekend dat ze altijd iedereen omhelst. Haar volgelingen claimen dat ze al 34 miljoen mensen knuffelde en ze met haar liefde spiritueel optilde. Maar een van haar discipelen kaartte in het boek Holy Hell een aantal misstanden aan in Amma's woon- en leefgemeenschap. Heeft de mens een ziel die doorleeft als het lichaam is overleden? Sinds een paar jaar zijn niet alleen filosofen en theologen geïnteresseerd in deze vraag, maar ook de medische we reld. Cardioloog Pim van Lommei neemt bijna-dood-ervaringen seri eus en schreef er een paar jaar ge leden de bestseller Eindeloos Bewustzijn over. In de Amerikaan Eben Alexander - ook arts - vindt hij een medestander. Bijna-dood- ervaringen zijn geen stuiptrekkin gen van een brein in nood, geen dromen of hallucinaties, zeggen zij. Wie een bijna-dood-ervaring heeft, werpt een blik in het hiernamaals. 1 Tijdens een energiereis bezoekje plaatsen met een lange geschie denis. Daar valt volgens sommi gen 'in de energie nog veel informatie te voelen en vergaren over leven en mens-zijn'. Wie mee wil, moet eerst vaak een lesje energiewerk doen. Wie wil ervaren of een energiereis iets voor hem of haar is, kan eerst een dagje doen. Info onder andere bij splendid- life.nl en cli.nl 2 Het Yoga Festival op Terschel ling wordt komend jaar voor de tiende keer gehouden, en wel van 24 tot en met 26 juni op kampeerterrein de Kooi. Het hele jaar door zijn er ook Tantra Festivals (november, Rotter dam), het Happy Healing Festival (september, Bellingwolde), Oak Owl, het Green Spirits Festival (juli, Zee- wolde), het Soulsinging Festival (juni, Uffelte) en om 2016 goed te beginnen: het Healing Festival Winter (januari, Havelte). 3 Ibiza heet een mystiek eiland te zijn. Feit is dat er een keur aan spirituele cursussen en yogawe- ken worden gegeven. Qigong, medita tie, aura reading, healing - je kunt er alles leren. Een aura- reading, een healing of een vier handen massage. Omdat het al lang op je verlanglijstje stond, omdat je er nieuwsgierig naar bent maar het er nog nooit van is gekomen. Omdat je er niet in hoeft te geloven om er iets van te kunnen leren. Omdat je vrolijk wordt van nieuwe ervaringen en nieuwe dingen doen. Eén op de vijf Nederlan ders viert geen kerst met familie. Dat is een verdubbeling ten op zichte van twee jaar ge leden, zo meldt de familiemonitor 2015. De eindejaarspeiling wordt sinds driejaar gehouden door Net werk Notarissen, dat eerder al het nieuws haalde met het stijgend aantal Nederlanders dat het contact met een of meer broers, zussen of ouders verbrak. In middels is dat aantal opgelopen van 33 pro cent in 2013 naar 47 procent in 2015. Als voornaamste reden wordt opgegeven: ruzie over geld, een erfenis of een partnerkeuze. Maar ook verschillen in leefstijl en conflicten over de verzorging van ouders op leeftijd wor den genoemd. 21 procent mijdt de kerstdis met familie om (bestaande) spannin gen te omzeilen. Met kerst wordt relatief vaak ruzie gemaakt, en in de dagen eromheen worden in de regel meer gevallen van hui selijk geweld en hartin farcten gemeld. 44 ffARNOUDKLUITERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50