NAARWIE LUISTERT SPIRITUEEL NEDERLAND? Zelfhulpgoeroes Gezond eten nu 4 HART&ZII 'Heb de moed je hart en intuïtie te volgen. Zij weten wat je echt wilt. De rest is bijzaak'. Deepak Chopra Katie Byron Elizabeth Gilbert Arjan David Paulo Coelho Brené Brown Kyra de Vreeze ■O l)e lekkerste muziek §1 Spirituele bestsellers 9 Uitspraak Steve Jobs dinsdag 22 december 2015 GO Ben jij in voor een bezielde af faire met het grote mysterie? En kun jij voorgaande zin lezen zonder je wenkbrauwen te fronsen? Dan ben jij ontvankelijk voor spirituele peptalk. Waar hebben we het over? Over boe ken, cursussen, YouTubefilmpjes en facebookgemeenschappen waarin mensen ons vertellen hoe we gelukki ger kunnen leven. Hoe dat te bereiken? Allereerst moe ten we weten waarnaar we verlangen (dat heet: bewustwording). Vervol gens moeten we stoppen met denken (in spiri-jargon: loslaten) dat we die wensen nooit kunnen waarmaken (zulke gedachten heten 'beperkende overtuigingen'). Die kun je vervangen door affirmaties: positieve zinnetjes die je herhaalt tot je ze gelooft. Zoals: Je krijgt alles op het juiste moment. Veel vrouwen zijn er dol op; in de mo bieltjes van sommigen staan er min stens vijf. Laatje niet langer leiden door de vraag 'wat zullen anderen wel denken?', maar weet 'ik ben goed ge noeg'. Wie dan ook nog voelt dat 'het universum' daarbij een handje helpt, mag zich met recht een spiri noemen. Deepak Chopra (68) schreef meer dan veer tig boeken over spiritu aliteit en alternatieve geneeskunde, meditatie en homeopathie. Zijn werk werd ver taald in 35 talen. In 1999 riep Time Magazine hem uit tot een van de honderd grootste helden van de twintigste eeuw. De documentaire What The Bleep Do We Know is grotendeels gebaseerd op zijn ideeën. Probeer de realiteit niet aan te passen aan hoe je denkt dat die zou moeten zijn, maar aan vaard de realiteit zoals die is. Dat is kortweg de boodschap van Byron Katie (73). Ze ontwik kelde een methode (bekend als The Work) die mensen terugbrengt naar 'de waarheid', waardoor ze vrede kunnen sluiten met hun leven. Ze doet dat met boeken, cursussen en lezingen. Van het boek Eten, bidden, beminnen (2006) werden in Ne derland een half miljoen exemplaren verkocht. Het boek over Gilberts zoektocht naar innerlijke rust veranderde de schrijfster (46) in een spirituele voorganger met optredens bij Super Soul Sunday van Oprah Win frey en veel (voornamelijk vrouwe lijke) volgers op Facebook en Twitter, die zich laven aan haar wijsheid en humor. Arjan Vergeer (34) en David de Koek (38) willen van Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Hoe? Door boeken te verkopen 365 dagen succesvol) en (online) cursussen. Meer zelfvertrouwen, meer inkomen, fijnere re laties en meer plezier? Het kan, zegt het duo, net als hun grote voorbeeld, de Ameri kaan Anthony Robbins. Paulo Coelho (68) kreeg in 1987 wereld faam met de roman De Alchemist. Inmiddels zijn er wereldwijd 32 miljoen exemplaren verkocht, en staat het boek al 350 weken in de bestsel lerlijst van The New York Times. In Coelho's werk staat de zoektocht naar zelfverwezelijking en lotbe stemming centraal. Zijn boeken gaan over zingeving, en zijn goed voor menig levensles, vaak geci teerd op Facebook. Om een indruk te krij gen van (het werk van) Brené Brown is haar veelbekeken TEDx-talk een aanrader. De hoogleraar schreef het boek De kracht van kwetsbaarheid: Heb de moed om niet perfect te willen zijn (2013). Daarvoor deed ze wetenschappelijk onderzoek naar kwetsbaarheid, schaamte en moed. Op een warme, grappige manier moedigt ze men sen aan om meer te vertrouwen op hun intuïtie en creativiteit. Voedselgoeroes, televisiekoks en verouderingsartsen voeren het hoogste woord, en dat blijft nog wel even zo, want we luisteren gefascineerd naar hun voel-je-beter-boodschap. Ze stralen zelf vitaliteit uit -van Jamie Oliver tot Yotam Ottolenghi, van Yvette van Boven tot Pascale Naessens. Ze plukken voedsel uit moestuinen, bossen of zee; ze fermenteren, roken en bannen vooral koken uit een pakje uit. En wij consumenten hopen via hun recepten wat van die ondernemende, levendige geest in te nemen. De discussie op een verjaardag draait niet langer om afslankgodin- nen en calorieën, maar of we het nut inzien van bonen, agaibessen en havermout. Watje eet bevestigt zo langzamerhand wat 'je jezelf waard vindt' of wat je normen en waarden in het leven zijn. Maar gek genoeg: hoe meer rages en eetgoeroes die claimen informatie voor je te filteren, hoe groter de verwarring. En per saldo leven we met z'n allen niet gezonder dan pakweg twintig jaar geleden. Deze moderne zende ling (35) gaat anderen voor als het gaat om geluk, gezondheid en voeding. Haar vitaliteit ba seert ze onder meer op biologisch eten, yoga en een natuurlijke leef stijl. Voor haar geen groente die met kunstmest wordt opgejaagd. Noch leven in een ratrace. Als foo die, kookboekschrijver, yogadocent en natuurgeneeskundig therapeut gebruikt zij eten om haar gezin ge zond te houden, zoals Hippocrates propageerde - 'laat uw voedsel uw medicijn zijn en laat uw medicijn uw voeding zijn'. En vergis je niet, ze geeft workshops aan koks met en zonder sterren. Echte meezingers zijn het niet, meer mee-hummers, de boed- histische chants op de cd Tibetan Incantations. Wie deze nummers eenmaal kent, hoort ze vaker - in films, in yoga- scholen, op toe ristische plaatsen in India. Een soort spirituele Vogeltjes dans die je niet meer uitje hoofd krijgt. Ook mooi: de cd Shamanic Dream van Anugama, waarop op het ritme van je hartslag een drum klinkt in de verte. Muziek die je ongemerkt in vervoering kan bren gen. Of luister eens naar Sacred Songs van operazangeres Renée Fleming. Op beurend op win terse avonden. Veel lichtvoetiger is de cd T'ai Chi: Music for Relaxation van Thomas Wal ker. Met een beetje voorstel lingsvermogen hoor je de zon opkomen. Het kleine boek vol mindfulness van Tiddy Rowan is dit jaar het best verkocht, meldt CPNB (Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek). The power of the heart, laat je hart je gids zijn staat op nummer 2 in de top van best ver kochte spirituele boe ken. Baptist de Pape interviewde bekende zelfhulpgoeroes. hra&ii van het De kracht van het nu en ook De kracht van het nu in de praktijkvan Eckhart Tolle ligt al jaren goed in de spiri tuele markt. Inmiddels zijn er in totaal 425.000 exem plaren van verkocht. De hemel in kaart en ook Na dit leven van Eben Alexander trokken dit jaar veel lezers. De Ameri kaanse neurochirurg is er na een bijna-doodervaring van overtuigd dat er een leven na de dood is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49