hulp voor verdachte OM zoekt Facebookpagina, boek en expositie over Ugly Belgian Houses Koewachtenaar tiert bij rechter Vlissinger moet naar inrichting ZEELAND 11 Ook de Belgen zelf geven het toe: het uiterlijk van hun woningen geeft vaak stof tot grote verbazing. Ze brouwen het beste bier, maken de lekkerste cho colade... en wonen in de lelijkste huizen! We spreken weliswaar dezelfde taal als onze zuiderburen, maar wie de grens passeert, moet haast wel denken dat daar ook de over eenkomsten ophouden. Van hui zen gebouwd met de goedkoopste rode varkensstalstenen tot een protserige, ogenschijnlijk zelf ont worpen villa met een voortuin vol barokke beelden van iemand met meer geld dan smaak. Wat de Nederlanders altijd al wisten, was vier jaar geleden voor Hannes Coudenys reden om een foto op zijn weblog te plaatsen van een opvallend lelijk huis. Het bleek een schot in de roos. Talloze architectonische miskleunen volg den. De Facebook-pagina Ugly Bel gian Houses werd een hit en nu zijn er zelfs een boek en een expo sitie vol wansmaak. Discussies Met name de Facebookpagina le vert af en toe leuke discussies op over smaak. Zeker als bewoners of bouwers van een 'lelijk huis' daar bij betrokken raken, lopen de ge moederen soms hoog op. Brenda Corryn is met drie vriendinnen naar Watt in Gent ge komen om de expositie Ugly Bel gian Houses te bekijken. „We kwa men eigenlijk speciaal voor de fo tografie, niet zozeer voor de lelijke huizen." Maar na enkele voorbeel den gezien te hebben, is de Gent se toch wel enigszins verbaasd over wat er in haar land allemaal gebouwd wordt. „Vroeger mocht zo'n beetje alles, nu niet meer. Ik denk dat sommige architecten maar wat geëxperimenteerd heb ben." Corryn houdt stil bij een foto van een prachtige art-decogevel. Niks mis mee. Behalve dan dat de gevel in het verleden gehalveerd werd. De woning werd in tweeën gesplitst. Waar ooit het spiegel beeld art-decohuis stond, is een modern kantoorpand gebouwd. 'Het valt me nauwelijks nog op. Als je hier woont, zie je het niet meer' „Och, zulke dingen zie je in Gent zo vaak." „Ik ben wel benieuwd hoe zo'n huis er van binnen uitziet", zegt Corryn wanneer ze de foto be kijkt van wat een mix lijkt van een Engelse cottage en een Chine se pagode. „Wat voor mensen zou den daar wonen?", vraagt ze zich af, waarna ze gniffelt dat ze er stie kem wel een beeld bij heeft. Elisabeth Barber kent in haar Gent wel meer voorbeelden van le lijke huizen. „Het valt me eigen lijk nauwelijks nog op", zegt ze. „Als je er woont, zie je het op den duur niet meer." Ze grinnikt om de teksten bij de afbeeldingen. Bij een huis met twee schuine daken staat het bij schrift: 'In English we would call this a ramp. In Dutch also.' MIDDELBURG. De 29-jarige M. S. uit Vlissingen is gisteren door de rechtbank in Middelburg con form de eis veroordeeld tot de ISD-maatregel. Die maatregel houdt een verblijf van twee jaar in een instelling voor stelselmati ge daders in. Na gebruik van drank en drugs wordt S. agressief. Behan delingen hebben tot nu toe wei nig uitgehaald. S. had begin oktober 2014 in Vlissingen iemand met een bier fles geslagen en tot tweemaal toe bij zijn ouders een deur, een ruit en een plantenbak vernield. Ver der wordt S. ervan verdacht op 3 juli een man te hebben mishan deld die hem aansprak op het ver nielen van een deur. De J. heeft borderline, lijdt aan schizofrenie, heeft psychische pro blemen, gebruikt zijn medicatie niet meer en is zwakbegaafd. Daar naast gebruikt hij alcohol en drugs. Voor De J. had mogelijk al een instelling kunnen worden ge vonden, ware het niet dat het Ne derlands Instituut voor Forensi sche psychiatrie en psychologie (NIFP) volgens de advocate van De J. 'niets had gedaan'. De rapporten waren immers in november al klaar, en het NIFP deed niets, al dus de raadsvrouw. De J. moest zich gisteren voor de Middelburgse rechtbank verant woorden omdat hij met een revol ver een agent zou hebben be dreigd. Via Facebook kwam de poli tie erachter dat De J. een wapen zou hebben en op 9 september viel een politieteam zijn woning bin nen. De man had inderdaad een re volver in zijn hand en toen hij zich van de politie moest omdraaien, De verdachte vreesde voor zij'n leven en zag in de binnenstormende agenten 'de vij'and'. wees het vuurwapen in de rich ting van een van de agenten. Voor advocate Cindy Koole was het 'in zijn hand hebben van het wapen' in juridische zin onvoldoende om tot bedreiging te komen, omdat De J. niet op de agent had gericht. Daarvoor vroeg zij vrijspraak. Op de vraag waarom hij een vuurwapen had, antwoordde De J. dat hij bedreigd werd door Antillia- nen. Hij vreesde voor zijn leven en zag in de binnenstormende agen ten 'de vijand'. Wat er met De J. moet gebeu ren, is nog niet duidelijk. Het OM vindt tbs met voorwaarden een geëigende oplossing, maar zonder een indicatiestelling kan de recht bank dat niet vonnissen. De zaak wordt op maandag 28 december verder behandeld. MIDDELBURG. De 38-jarige Tom M. uit Koewacht bedreigde gisteren de rechters van de rechtbank in Middelburg. De scheldwoorden waren niet van de lucht. En dat omdat de rechtbank na een schor sing had besloten dat M. door ge dragsdeskundigen moet worden onderzocht. M. wordt ervan verdacht op 18 september van dit jaar zijn vader te hebben mishandeld. Ook zou hij hem met een mes hebben be dreigd. Op de bewuste dag was M. net vrij uit detentie. Dezelfde dag verdween hij weer achter de tra lies van Torentijd. De zaak wordt aangehouden tot 15 maart 2016, wanneer de ge dragsdeskundigen hun werk heb ben gedaan. DINSDAG 22 DECEMBER 2015 De lelijkste huizen van België Antwerpen door Guido van der Heijden Elisbeth Barber, inwoonster van Gent De expositie Ugly Belgian Houses is tot 31 januari te zien bij Watt, Nieu we Wandeling 62 in Gent. Toegang is gratis. Het boek Ugly Belgian Houses is daar ook te koop. door Ad Roos MIDDELBURG. Het Openbaar Minis terie (OM) in Middelburg gaat de komende dagen alles in het werk stellen om een instelling te vinden die de 30-jarige Johny de J. uit Breskens de broodnodige hulp kan bieden. Vervallen, half afgebroken, nooit afgemaakt of gewoon heel apart: in België hoefje niet ver te zoeken naar 'lelijke huizen'. De smaak te pakken? Op de Face bookpagina 'Ugly Belgian Houses' staan nog veel meer exemplaren, foto's Facebookpagina 'Ugly Belgian Houses'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40