Lot van Delta in handen senaat 'Mensen waren in tranen PZC COLOFON Veere en Goes opnieuw voordeligste gemeenten Ook in 2016 stijgen de lokale lasten in Zeeland. Maar met hoeveel? Alle cijfers op een rij. 8 ZEELAND De Eerste Kamer praat vandaag over de Elektriciteits- en gaswet: een verzamelwet die oude wetten vervangt en tal van zaken regelt, zo als de aanleg van een stopcontact voor windmolenparken op zee. Uit gangspunt is dat energiebedrijven zijn gesplitst in een apart netwerk en energiebedrijf Dit om te voorko men dat verliezen op de verkoop van energie ten koste gaan van het onderhoud van stroomkabels. Ove rigens is die splitsing sinds 2008 al 'Het is een dilemma: we zijn kritisch over de splitsing, maar vóór de aanleg van het stopcontact op zee' bij wet opgelegd, maar Delta en Eneco hebben zich er altijd tegen verzet. De Tweede Kamer keurde de Elektriciteits- en gaswet on langs goed; vandaag velt de Eerste Kamer een eindoordeel. Zeker is dat WD, PvdA en D66 de wet steu nen. Al hebben ze allemaal nog zo hun vragen. Voor de VVD staat in elk geval voorop dat splitsing van Delta en Eneco niet wordt terugge draaid, zegt Eerste Kamerlid Helmi Eluijbregts-Schiedon. De PvdA zal de minister nog vra gen stellen over de commissie-Bal kenende, vertelt senator Lambert Verheijen. „Een zware commissie, die op een voortvarende manier tot stand is gekomen. Dat schept ver wachtingen. De algemene lijn is dat we deze wet zullen steunen." D66-senator Henk Pijlman zegt dat de Eerste Kamer feitelijk wei nig mogelijkheden meer heeft. „De Eerste Kamer kan de minister per motie vragen de splitsing terug te draaien. Maar het kabinet kan die naast zich neerleggen. Het enige dat de Eerste Kamer dan nog kan doen, is tegen de hele wet stem men. D66 zal dat niet doen. Want dan ontstaat er ook vertraging bij de aanleg van windparken op zee. En Nederland loopt al niet voorop bij de duurzaamheidsdoelstellin gen." Pijlman schat in dat de Eerste Kamer vandaag instemt met de wet. „Ik kan me niet voorstellen dat het CDA tegenstemt. Twee voormalige CDA-ministers - Joop Wijn en Maria van der Hoeven - hebben de splitsing verdedigd." De sleutel ligt in handen van het CDA. Als die fractie de wet ook steunt, zal die door een ruime meerderheid (ten minste 43 van de 75 zetels) worden aangenomen. Een belangrijke rol in het debat van vandaag is dan ook weggelegd voor CDA-senator Anne Flierman. Hij zegt niet bij voorbaat tegen de wet te stemmen. „Ik houd mijn kruit droog", reageert hij. Dat is op vallend, omdat het CDA in de Tweede Kamer juist wel tegen de wet stemde omdat het niet wil dat Delta en Eneco moeten splitsen. „We hebben ons standpunt nog niet bepaald", zegt Flierman. „Het is een dilemma: aan de ene kant zijn we kritisch over de splitsing, tegelijk zijn we ook voor de aanleg van het stopcontact op zee." Eén partij is in elk geval mordi cus tegen splitsing: de SP. „We stemmen tegen deze wet als de mi nister de splitsing van Delta en En eco niet terugdraait", aldus Meta Meijer. 088-0139910. VLISSINGEN. Veere en Goes blij ven ook in 2016 de goedkoopste Zeeuwse gemeenten om in te wo nen. Voor gezinnen met een koopwoning is Veere het voorde ligst. Voor andere huishoudens komt Goes als beste uit de bus. Dat blijkt uit een vergelijking van de lokale lasten die deze krant voor komend jaar heeft ge maakt. Daarvoor zijn de nieuwe tarieven voor de onroerendezaak- belasting (ozb), de rioolhefFing en de afvalstoffenheffing met el kaar vergeleken. Wat valt verder op in de cij fers? De meeste Zeeuwse gemeenten weten de stijging van de lokale lasten nog enigszins binnen de perken te houden. Toch ontkomt bijna niemand in 2016 aan een verhoging. Alleen huurders in de gemeente Terneuzen kunnen de zelfde aanslag verwachten als dit jaar. Alleenwonenden met een huur woning in de gemeente Hulst zul len even moeten slikken als ze de nieuwe aanslag van de gemeente ontvangen. Die stijgt van 405 naar 430 euro, ofwel met 6,3 pro cent. Alleenwonenden in Hulst met een koophuis zien de reke ning met gemiddeld 38 euro toe nemen, wat neerkomt op 6,2 pro cent. Vooral de ozb en de afval stoffenheffing gaan in de gemeen te stevig omhoog. Ook het onder bezuinigingen zuchtende Middelburg moet aan zienlijk meer van haar inwoners vragen, hoewel toch nog minder dan aanvankelijk de bedoeling was. Huishoudens met een koop woning gaan komend jaar bijna vijf procent meer betalen, vooral doordat de ozb ruim negen pro cent stijgt. Ondanks de stevige lastenstij ging behoort Middelburg nog tot de voordeligere gemeenten in de provincie. Bij meerpersoonshuis- houdens met een koopwoning staat zij op de vierde plaats. Buur gemeente Vlissingen is (gemid deld) bijna 130 euro duurder. Een vergelijkbaar huishouden is in de ene gemeente soms honder den euro's duurder uit dan in de andere. Vooral bij huurders zijn de verschillen relatief groot. Een alleenwonende huurder in Goes betaalt 241 euro en in Sluis bijna het dubbele: 444 euro. Een eenpersoonshuishouden pro duceert minder afval en spoelt minder afvalwater door het riool dan een gezin met kinderen. Ge meenten houden daar slechts in beperkte mate rekening mee, want de belastingaanslag is door gaans niet heel veel lager. Vaak blijft het beperkt tot enkele tien tjes. Vlissingen maakt zelfs hele maal geen onderscheid tussen een- en meerpersoonshuishou- dens. Toch zijn er ook gemeenten die singles aanmerkelijk beter ge zind zijn. Zo bedraagt het ver schil in Reimerswaal rond de 170 euro. Schouwen-Duiveland staat al en kele jaren bekend als de duurste gemeente van Zeeland. Dat is vooral te wijten aan de ozb, die mede door de relatief hoge wo- ningwaarde fors aantikt. Voor huurders is Schouwen-Duive land echter veel gunstiger. Daar staat de gemeente zowel bij een als meerpersoonshuishoudens in de top-5 van goedkoopste Zeeuw se gemeenten. In onderzoeken komt Kapelle op vallend vaak als beste Zeeuwse gemeente uit de bus, maar zeker niet als het gaat om lokale lasten. Daar staat zij juist steevast in de onderste regionen. Bekeken over alle categorieën, scoort Kapelle het minst van de dertien. HOE ZIJN DE LOKALE LASTEN BEREKEND? In Koudekerke zwaaiden vrij willigers gisteren bijna twee honderd vluchtelingen uit, die zes dagen in sporthal De Couburg verbleven. Het was voor lopig de laatste crisisnoodopvang in Zeeland. Ahmed El Kharbouchi bood de afgelopen maanden op acht van de tien Zeeuwse opvangloca- ties zijn hulp aan als tolk. De Vlis- singer, afkomstig uit Marokko, nam met een dubbel gevoel af scheid. „Het is beter voor de men sen als ze naar een vaste verblijf plaats gaan. Maar ik vind het moeilijk dat ze weg zijn. Je raakt door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. De Eerste Kamer beslist vandaag of Delta definitief moet splitsen in een apart netwerk- en energiebedrijf. PvdA, WD en D66 vinden in elk geval van wel. Het CDA houdt het kruit droog en speelt daarmee een sleutelrol. Anne Flierman, CDA Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Dit betaalt u in 2 door Rolf Bosboom Huishoudens zijn gemiddeld 2,3 pro cent duurder uit Hulst en Middelburg verhogen de lasten het meest Toch is Middelburg nog relatief goedkoop De verschillen tussen gemeenten blijven groot Wie alleen woont, betaalt naar ver houding beduidend meer De duurste gemeente is niet altijd het duurst En de beste gemeente is allesbehal ve de goedkoopste Voor de berekening van de lokale lasten is uitgegaan van de systematiek die on der meer het COELO (Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden) hanteert. De lokale lasten be staan uit een optel som van onroeren- dezaakbelasting, af valstoffenheffing en rioolheffing. Deze zijn deels geba seerd op de WOZ- waarde van wonin gen. Daarvoor is de gemiddelde waarde per gemeente ge hanteerd (peilda tum 1 januari 2014), zoals gepu bliceerd door onder andere Vereniging Eigen Huis. Voor het waterver bruik is uitgegaan van 127 kubieke meter per jaar voor een meerpersoons- huishouden, dezelf de waarde die COELO toepast. De gemeente Kapel le voert in 2016 een gedifferen tieerd tarief voor de afvalstoffenhef fing (diftar) in. Dat houdt in dat naast een vast tarief een bedrag moet wor den betaald voor el ke keer dat de afval container aan de weg wordt gezet. Voor de berekening is hier, net zoals de gemeente zelf doet, uitgegaan van 15 le digingen per jaar voor een eenper soonshuishouden en 20 voor een meerpersoons. De hoogte van de daadwerkelijke aan slag van de gemeen te hangt, zeker voor woningeigena ren, af van de WOZ-waarde van het huis en kan dus afwijken van de hier vermelde be dragen. Tolk Ahmed El Kharbouchi uit Vlissingen zwaait maandag vluchtelingen uit in Koudekerke. foto Lex de Meester door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37