17 *1 s I .Ir Sportieve ontdekking van Vlissingen Jongeren doen liever mee met activiteiten van jeugdraad I 1 I I WALCHEREN 7 Domburg heeft als enige Veerse dorp nog een bloeiend jeugdhonk. De rest sloot door gebrek aan belangstelling de deuren. w In ieder dorp een jeugdhonk, droomde de gemeente Veere in 2009 nog. Vrouwenpolder, Aagtekerke en Domburg open de dat jaar. In 2010 kwamen daar Serooskerke en Biggekerke bij. In het gloednieuwe Nimmerdor in Grijps- kerke kwam in 2012 een honk. Anno 2015 heeft alleen Domburg nog een goedlopend jeugdhonk. Big gekerke werd onlangs gesloten. In af wachting van het nieuw te bouwen multifunctioneel centrum. Dan staat een doorstart gepland, hoopt Stich ting Welzijn Veere (SWV). De gemeente Veere heeft inmid dels ook het roer omgegooid. 'Veere faciliteert vraaggestuurd', heet het in ambtelijke taal. Simpel gezegd; als er behoefte is, bekijkt de gemeente wat zij daarin kan betekenen. Een beleid dat zich overigens op tal van gebie den binnen de gemeente aftekent. De SWV zorgt voor vrijwilligers die de honken draaien. Op de hobbyzolder van het Schut tershof in Domburg staan een biljart, een tafelvoetbalspel en een spelcom puter. Jongeren, met name leerlingen van groep acht en brugklassers, ko men er wekelijks. Om te gamen of ge woon te kletsen. Het is het enige honk dat nog altijd voldoende jeugd trekt. Jeroen Portier van SWV: „De hoog tijdagen van het jeugdhonk zijn voor bij. Ik heb het gevoel dat ze zo langza merhand achterhaald zijn. Dat blijkt - iü ■Ir t m i ook wel uit de belangstelling van de jeugd. Jongeren zitten nu vaak tot laat op school en hebben daarnaast veel andere interesses en activiteiten zoals sport, gamen, computeren. Er zijn, zeker in Veere, ook veel activitei ten voor jongeren. Neem Podium Z van de Veerse jeugdraad bijvoor beeld. De jeugd wordt daar ook echt actief bij betrokken. Wij zien in dat veel jongeren wel meedoen aan activi teiten die de jeugdraad organiseert." Die Veerse raad werd in 2008 opge richt en acteert op tal van terreinen. Zo geeft de jeugdraad de Veerse ge meenteraad 'gevraagd en ongevraagd advies over onderwerpen die jonge ren aangaan'. Van openbare speelvoor- zieningen tot starterswoningen. Daar naast organiseren de leden veel activi teiten. Katelijn Boerma (19) is al enke le jaren voorzitter van de jeugdraad en ziet dat de Veerse jongeren trouw blijven meedoen aan uitjes en activi teiten van de jeugdraad. „Ik denk dat dat komt door mond tot mondrecla me. Maar ook via broertjes en zusjes of vrienden. Zo bereiken we telkens weer een nieuwe generatie." Een succesnummer is het ski-uitje van de jeugdraad. „Dat doen we al ja renlang en meestal hebben we twee bussen vol. Het is ook altijd hartstik ke gezellig. Op 29 januari staat die weer op het programma. Dan gaan we naar de skihal in Terneuzen. Maar ook het pretparkbezoek slaat iedere keer aan. Jongeren vinden het blijk- 'We bereiken telkens weer een nieuwe generatie' baar fijn om met vrienden en vrien dinnen daar naartoe te gaan." Glimla chend: „Dan zijn ze niet afhankelijk van hun ouders." „Maar we doen veel meer. Bijvoor beeld ook voor Serious Request afge lopen weekeinde", haalt Katelijn als voorbeeld aan. Zo haalde de jeugd raad, samen met acht Veerse basis scholen, 2290.32 euro op voor het Gla zen Huis in Domburg met de ver koop van kaarsen. De cheque werd za terdag overhandigd aan de dj's. De tweede voorronde van Podium Z, waarmee de jeugdraad jong muzikaal talent een kans geeft, vond zaterdag ook plaats bij het glazen huis. De punkband Trading the Crow kwam als winnaar uit de bus. Een City Trail is een (hard-)loop- tocht die niet voert over geijkte banen, maar die een verrassende route volgt door een stad. Over pleintjes, langs het water en dwars door gebouwen heen. Een ontdekkingstocht voor sportieve- lingen. Die in Middelburg, afgelo pen september, was een succes: al le startnummers waren verkocht, alle deelnemers waren enthou siast en in de stad was het één groot feest. „Een heel toffe sfeer hing er", herinnert vrijwilliger Geralda Jansen zich, „bijna on-Middelburgs gezellig, zeiden sommigen. Gelijk werd gezegd: dat moeten we ook in Vlissingen doen." Dat gaat gebeuren, op zondag 13 maart. Vanuit de Machinefa briek gaan lopers richting Las- loods, vismijn, sluizen, om via de Groene Boule in de binnenstad te belanden en dan via het Dokje van Perry weer terug. Tien kilo meter in totaal, zowel wandelend als rennend af te leggen. Alleen starten de wandelaars een uurtje eerder. Vooralsnog zet de organi satie, Stichting MadMen Run ning Zeeland, in op vijfhonderd deelnemers, maar dat mogen er 'Ondernemers in de binnenstad zorgen voor feest in de stad' meer worden. Vlak na de lance ring op Facebook was de helft van de voorlopige kaartjes al ver kocht. Voor 7,50 euro krijgen deel nemers een startnummer, een consumptie en een aandenken. Géén City Trail-shirt, zegt Jan sen. „Dat draag je anders toch nooit meer." De precieze route blijft nog even geheim. „En we vertellen ook nog niet door welke gebou wen we gaan, dat is nog een ver rassing. Ondernemers in de bin nenstad zorgen, net als die in Middelburg afgelopen jaar, voor feest in de stad." Ook aan de ach terblijvers is gedacht. Bij de Ma chinefabriek zijn foodtrucks, mu ziek en kinderactiviteiten. Aanmelden deelnemers: www.in- schrijvenzeeland.nl. Aanmelden vrijwilligers www.citytrailvlissin- gen.nl/vrijwilliger Meer nieuws zie: www.pzc.nl van der kooij DINSDAG 22 DECEMBER 2015 Jeugdhonken in Veere stille dood gestorven door Annemarie Zevenbergen ,T& Katelijn Boerma (19), voorzitter van de Veerse jeugdraad, ziet dat jongeren trouw blijven meedoen aan activiteiten van de raad: „Ik denk dat dat komt door mond tot mondreclame. Maar ook via broertjes en zusjes of vrienden." foto Lex de Meester Katelijn Boerma, jeugdraad door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. Wandelen langs wa ter, rennen door fabrieken. In na volging van het succes in Middel burg krijgt Vlissingen een City Trail. Ceralda Jansen, organisatie wolstraat 197 vlissingen edelsmeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36