Huisschilder Rein met gitaar tussen sjoelers Besluit supermarkt later 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Leren lezen van oude geschriften 'De ridders krijgen een glijbaan' Vermaak in de grensstreek In Terneuzen loopt Rein Bentz regelmatig vanaf de Verbindingstraat via het don kere Nieuwediep naar 't Diek- je (Dijkstraat) en de Nieuwstraat. Onder zijn arm een gitaar. Altijd op zoek naar cafés waar hij mag spelen. Sinds kort heeft hij een gi taar. Opgeduikeld in een café waar hij vaak komt. „Gekocht voor wel vijfendertig gulden van een neger. Met mijn salaris als huisschilder moest ik daar weken voor werken. Een dikke prijs en dat voor een tweedehandsje." Rein leert zichzelf wat akkoorden en oefent zich suf. „Hele dagen zat ik thuis te pielen om de plaat jes, die mijn oudere zuster had, na te kunnen spelen. Dan ging ik in het weekend langs de cafés om te laten horen hoe rock-'n-roll klonk." Er is in die tijd nog niet zoveel in Terneuzen. Nauwelijks bandjes en jukeboxen. Wel veel cafés met van die Mortier of Decap-orgels. Dansorgels waar je voor een kwartje wat dansmuziek uit kan toveren. Nou ja, muziek? Het is meer een schimmenspel, boeren- gezang, want rock-'n-roll hoor je nauwelijks en singletjes zijn er al helemaal niet. Rein heeft het rock-'n-roll-vi- rus al vroeg te pakken. In 1958 is hij nog maar vijftien. „Maar ach 't was bij mij niet allemaal rock-'n-roll, hoor. Jan en Kjeld wa ren in die tijd ook heel erg popu lair, zeg maar beroemd. Ik weet nog met kerst, dan speelde ik twee of drie nummertjes, ging snel met de pet rond en gooide een duppie in de jukebox en dan stonden we binnen de kortste ke ren met z'n allen Little Banjo Boy mee te blèren. Iedereen met de tra nen in z'n ogen, dat was nog eens wat. Little Banjo Boy is nog altijd mijn favoriete nummer." Maar Rein wil meer. Invallen bij het Jeugd Cabaret De Hoepel, dat lijkt hem wel wat. Hij doet au ditie. „Uiteindelijk mocht ik niet meespelen van één of andere Krij ger die daar orkestmeester was. Die vond me niet goed genoeg." Wel speelt hij op zondagmiddag in het Patronaat. Gewoon op de vloer tussen de sjoelers, de piekers en de kaarters. Rein: „Eerst speel de ik onversterkt, maar na een tijd je zette ik zelf een element je op mijn gitaar. Dan 'plugde ik in op de installatie', zoals ze dat zo mooi zeggen. Verbouwde radio's waren dat, meer niet! Maar, toen had ik in ieder geval wel een échte elektrische gitaar!" Zijn 'carrière als showman en gitarist dooft snel als Rein in mili taire dienst moet. André Janse over zijn leeftijdgenoten van toen: „Wij liepen, bij wijze van spre ken, nog met de rommelpot langs de deur, terwijl gasten als Rein op een gitaar speelden en daarmee de cafés en jeugdsozen afliepen. Om zo geld op te halen. Dat wa ren de showpikkies. Het waren geen fortuinzoekers, maar ze wil den de show stelen en lekkere mu ziek laten horen." A OOSTBURC. De Sluise gemeente raad beslist pas komende maand over een 'coördinatiebesluit' voor de bouw van een vierde super markt in Oostburg. Zo'n besluit is een belangrijke stap richting de komst van de supermarkt. Die is niet onomstreden. Een deel van de raad ziet het nut van nóg een Oostburgse supermarkt, naast Al- bert Heijn, Lidl en Aldi, niet in. De winkel, naar verluidt een Jum bo, moet verrijzen tussen de Lidl en de nieuwe brede school. Uit een zogeheten dpo-onder- zoek blijkt dat een vierde super markt rendabel zou zijn. De com plete gemeentraad wil, op initia tief van Nieuw Gemeentebelang, wachten met een besluit tot ieder een een zienswijze heeft kunnen indienen op dat dpo-onderzoek. Dat ligt tot 22 januari ter inzage bij de gemeente Sluis. In de regio Adrie Oosterlings laatste van het jaar Troubadour Adrie Oosterling sluit woensdag 30 december het jaar af in 't Kerkje van Waterland kerkje. Dat gebeurt op uitnodi ging van de Stichting Oude Zeeuwse kerken. Oosterling brengt nieuw materiaal. En tus sen de bedrijven door wordt er koffie en glühwein geschonken. De uitvoering begint om 20.00 uur. Toegangsprijs is 15 euro. Lammetjesdagen bij Schaapskooi Van zondag 27 tot en met woens dag 30 december zijn er weer lam metjesdagen op de schaapskooi in Heinkenszand. Tijdens de lammetjesdagen zijn er elke dag van 13.00 tot 16.00 acti viteiten op de Schapenboerderij in Heinkenszand, zoals schapen scheren, wolspinnen, ponyrijden, schminken en lammetjes aaien. Toegang kost 2,50 euro en bezoe kers krijgen daarvoor ook een con sumptiebon. Burgemeester leest kerstevangelie voor De Terneuzense burgemeester Jan Lonink leest donderdagavond het kerstevangelie voor tijdens de kerstdienst van de PKN-kerk in Axel. Thema van de dienst is 'Hoop voor de wereld'. Dominee Jan Verlinde spreekt ook en er is muziek van onder meer drumfanfare Hosanna en or ganist Akko de Feijter. De dienst in de kerk aan de Koestraat begint om 22.00 uur. Mijn dorp, mijn stad Gemeentearchivaris Antoine Prin sen verzorgt op tien dinsdagavon den in de maanden januari, fe bruari en maart een cursus 'oud-schrift'. Die vindt plaats in het stadhuis in Hulst. Deelnemers maken kennis met documenten uit de jaren 1600 tot 1800. Die zijn afkomstig uit de ar chieven van het stadsbestuur, de weeskamer, notarissen, kerkge nootschappen en de rechtbank. De cursus vindt steeds plaats van 19.30 tot 21.30 uur. AXEL. De Halle, 9.30 uur: Compu terles; 10.00 uur: Wandelen; 13.30 uur: Strijkhulp; 14.30 uur: Koers- bal; 't Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten, joke ren; BRESKENS. De Uit komst, 13.30 uur: Koersbal; CLINGE. Malper- tuus, 13.00 uur: Bil jarten; GRAAUW. Gemeen schapshuis, 13.00 uur: Jokeren; HEIKANT. Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK. De Loven- hoek, 9.30 uur: Bil jarten, gymnastiek; 10.30 uur: Zitgym; 13.30 uur: Kaarten; HULST. De Serre, 10.00 uur: Kaartjes maken; 12.00 uur: Samen koken; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 10.00 uur: Ge heugentraining; KLOOSTERZANDE. Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek, 14.00 uur: Kerst liedjes zingen bij kerststal; De Bin nendeur, 13.00 uur: biljarten, teken -en schilderclub; NIEUWVLIET. Dorps huis, 10.30 uur: Qi gong; Warande, 13.00 uur: KB O biljarten; 13.30 uur: Sjoelen; 14.00 uur: Jeu de boules; SLUISKIL. HetMeu- lengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN. De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Ves te, 10.00 uur: Gym nastiek; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, handwer ken, soos; Toon beeld, 9.30 uur: Te kenen, schilderen; De Kameleon, 10.30 uur: Tai Chi; 14.00 uur: Dames hobbyclub; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; ZUIDDORPE. Soka Plus, 14.00 uur: Koffiemiddag; 't Kaaike, 13.00 uur: Gym. door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot de hedendaagse popmu ziek. Vandaag: Rein Bentz. Mmimm L Rein Bentz op een oude prent in rock-'n-rollpak. foto collectie Ariël Meeusen WATERLANDKERKJE Reserveren: 0117- 40 13 76. Info: www.zeeuwsekerken.nl 453 Een veiling van de afdeling Terneuzen van Vrouwen van Nu heeft 453,80 euro opgebracht voor de stichting Tigveni. Die knapt in Roemenie een tehuis op waar 300 gehandicapten wonen. Vooral de sanitaire voorzieningen in het tehuis zijn erg slecht. Die kunnen nu worden aangepakt. HEINKENSZAND AXEL RETRANCHEMENT Excursie Het Zwin Tijdens een excursie door Het Zwin kunnen wandelaars zondag kennismaken met het natuurgebied. De wan deling begint bij info- punt ZAND, bij de in gang van de parking op de G. van Hoekest- raat 2 in Retranche- ment. Aanvang is 14.00 uur en deelna me kost 3 euro voor volwassenen. Kinderen tot en met 16 jaar be talen 1,50 euro. Dona teurs van Het Zeeuw se Landschap en hun huisgenoten kunnen gratis deelnemen. Het dragen van laarzen is aan te raden en aan- HULST melden van tevoren is niet nodig. TERNEUZEN Recital uitverkocht Het kerstrecital dat op tweede kerstdag bij Porgy en Bess in Ter neuzen gegeven wordt, is uitverkocht. Violist Mathieu van Bel len en pianist Nicolas van Poucke spelen voor de derde keer met kerst in Porgy en Bess. OOSTBURC Top 2000-viering In het Ledeltheater in Oostburg wordt zon dag voor het eerst een Top 2000-viering ge houden. Kerkelijke ge meente De Brug wil bij dragen aan de ontmoe ting van mensen en laat een aantal Oost burgers hun favoriete nummer presenteren. Muziekvereniging Ex celsior, de huisband en het koor spelen alle soorten muziek, van Metallica tot Claudia de Breij (foto). Aan vang is 15.00 uur en toegang is gratis. Aanmelden kan via het telefoon nummer 140114 of door te mailen naar a.prinsen@gemeentehulst.nl. In formatie over de precieze data en de kosten volgt na de aanmelding IJZENDIJKE. „Ik heb een kasteel gebouwd, met een glijbaan voor de rid ders", sprak de vijfjarige Jort gisteren trots. Omringd door honderden le goblokjes en legoriddertjes bouwden zestien kinderen gisteren een ei gen fort in museum Het Bolwerk in IJzendijke. In de legokamer van het museum staan al indrukwekkende bouwwerken van lego, zoals een Ro meins castellum, een middeleeuws kasteel en een bunker uit de Tweede Wereldoorlog. „Daar zijn we eerst naar gaan kijken", legde Sonja van Waes van het museum uit. De kinderen konden hun creativiteit loslaten op hun eigen bouwwerk. Sonja: „Sommigen wisten niet goed hoe ze moesten beginnen. Ik vroeg ze hoe ze hun huis zouden verdedigen en toen begon de fantasie te werken." Alle creatieve bouwwerken worden op de foto gezet voor de website van het museum, foto Peter Nicolai DINSDAG SINT JANSTEEN. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35