Ook Belgen blij met de Vrienden van Siem WD hekelt te ambitieuze ideeën Ernst Veen 6 WALCHEREN 'Grootsteedse visioenen' noemt Veerse WD-raadsfractie de plannen voor de Grote Kerk. Kerstsferen bij 'Veere by Light' 'Wij betwijfelen of dit de juiste weg is voor de ontwikkeling van de Grote Kerk in Veere' In de regio Kerst-puzzeltocht Autoclub de Zeeuw en houdt op tweede kerstdag een puz- zel-gezelligheidsrit voor het hele gezin in Biggekerke. In schrijven kan van 13.00 tot 13.30 uur in Cafe Juliana in Big gekerke. Mijn dorp, mijn stad 'Plannen kerk te groots voor Veere' door Annemarie Zevenbergen VEERE. 'Dit is een kans voor Veere, dat moet je juist groots aanpakken om het enige kans van slagen te geven' stelt de Middenstandsvere niging Veere tegenover de scepsis van de VVD. 'Een een interessant, ambitieus project dat wij graag on dersteunen', verklaart Stichting Delta Cultureel op haar beurt. De Stichting wil straks gaarne een rol spelen in die cultuurtempel. Het moge duidelijk zijn, de in vulling van de monumentale kerk blijft de gemoederen bezighou den. De Veerse gemeenteraad ging vorige week, met uitzonde ring van D66 en WD, akkoord met de verdere uitwerking van de plannen van Amsterdammer Ernst Veen en bureau XPEX om de kerk tot cultuurtempel om te vormen. Bert van Halderen licht de twij fels van de WD nader toe: „Het is zeker niet zo dat wij tegen ontwik keling van de kerk zijn. Het gaat ons om de schaal ervan. Die is on-Veers. De offerte van Veen is nu zo'n 75.000 euro. Maar als zijn uitwerking er straks ligt, zijn we zeker niet klaar. Dat moet weer worden doorontwikkeld. Door de heer Veen natuurlijk. Dat kost de gemeente weer geld. Is hij wel de juiste man hiervoor? Begrijpt hij de Veerse schaal? Wij zouden lie ver zien dat bijvoorbeeld Delta Bert van Halderen, WD-fractie Cultureel hierin een voortrekkers rol zou spelen." „Maar de meerderheid van de raad is akkoord. Wij gaan nu ze ker niet dwars liggen. Daar is nie mand mee gediend. Iedereen wil uiteindelijk hetzelfde, een goede invulling van de kerk. Maar wij be twijfelen of dit de juiste weg is." Paul Barendregt, voorzitter van de Veerse middenstandsvereni ging denkt dat het project te groot is voor de kleine partijen in Veere. „Wij hebben niet het netwerk dat Ernst Veen heeft voor fondsenwer ving bijvoorbeeld. Maar, Veere moet wel baat hebben bij de ont wikkelingen. Er zullen duidelijk voorwaarden gesteld moeten wor den aan de verdere plannen." „Inderdaad", grinnikt Ruud Backx van Stichting Delta Cultu reel: „Wij ondersteunen de plan nen, maar het moet geen Veen-ei land worden. Het zou een dubbel slag kunnen zijn. Voor zowel de kerk als Veere en het Museum Veere. Maar laten we eerlijk zijn; de kerk houdt, als alles lukt, echt niet direct z'n eigen broek op. We kunnen blij zijn als er over een jaar of tien zestigduizend betalen de bezoekers zijn." Eind maart komend jaar krijgt de gemeenteraad de eerste rappor tage van Veen over participanten en kansrijke fondsen/financiers. De volgende stap omvat de inves teringen, de exploitatie van de kerk en de programmering. Een brochure eind september moet geldschieters verleiden. Maar de raad moet zich dan wel achter Veen blijven scharen. door Rob Paardekam De teller staat inmiddels ruim boven een ton. Zo veel geld hebben de Vrienden van Siem de afgelopen acht jaar al ingezameld voor goede doelen op het gebied van kanker. Ze hebben zelfs de stap naar België gemaakt. In zieken huis Sint-Rembert in Torhout werd onlangs een snoezelruimte geopend, met geld van De Vrien den van Siem. Een snoezelruimte is een gezellig ingerichte kamer waar kankerpa tiënten en hun familie zich tussen de behandelingen door kunnen te rugtrekken om te ontspannen. „Nog vóór de officiële opening wil de een patiënt er al in met zijn fa milie", vertelt voorzitter Leo Vroeg- op van de stichting Vrienden van Siem. „Daar hebben we natuurlijk toestemming voor gegeven. Het heeft me zelfs diep geraakt. Het geeft aan dat er veel behoefte is aan dit soort voorzieningen. Dan weet je weer waarvoor je het doet." De naam van de stichting verwijst naar Siem Vroegop uit Sint-Anna- land, die in 2006 op 27-jarige leef tijd overleed. Zijn voetbalvrienden besloten daarna hun jaarlijkse zaal voetbaltoernooi naar hem te ver noemen. Aan dit toernooi werd een goede doelenactie gekoppeld. Dat was een schot in de roos. In 2010 besloten de Vrienden van Siem hun activiteiten onder te brengen in een stichting. Sinds die tijd wordt met meer activiteiten dan alleen het voetbaltoernooi geld ingezameld voor het doel van dat jaar. Tal van evenementen - lang niet altijd gerelateerd aan voet bal - passeerden de afgelopen jaren de revue. De opgehaalde bedragen liepen uiteraard flink op. Ze zaten de afgelopen jaren vaak rond de twintigduizend euro. Tot en met 2014 hebben de vrienden in totaal ruim 110.000 euro opgehaald. Het goede doel van 2015 is het Prin ses Maxima Centrum, dat volledig is gespecialiseerd in kinderoncolo- gie. In januari wordt het bedrag dat dit jaar is opgehaald, bekendge maakt. Het Sint-Rembert Ziekenhuis in Torhout, vlakbij Brugge, was het goede doel van 2013. Dat de snoe- zelkamer onlangs pas werd geo pend, komt omdat de vrienden bij de totstandkoming van een derge lijke voorziening niet over één nacht ijs gaan. „Het is niet zo dat we het geld overmaken en er daar na niet meer naar omkijken", zegt Leo Vroegop, de broer van Siem. „We blijven nauw betrokken bij de invulling van zo'n ruimte en scha kelen vaak zelf de mensen in die hem ontwerpen of maken. Het is een manier om een keer iets terug te doen voor bijvoorbeeld een schil der of een behanger die ons spon sort." BICCEKERKE VLISSINGEN Familierondleiding in Muzeeum Het Zeeuws mari tiem Muzeeum in Vlissingen geeft tot 31 december een gratis familierondlei ding. De speciale Michiel de Ruyterroute be gint dagelijks (met uitzondering van eer ste kerstdag) om 14.00 uur en duurt ongeveer 45 minu ten. Kinderen tot twaalf jaar krijgen een speurtocht mee. SINT LAURENS Ondoloop Korfbalvereniging Ondo uit Sint Lau rens houdt op 8 ja nuari een nieuwjaar sloop op sportpark de Brigge. Inschrijven kan vanaf 15.00 uur. De loopt begint om 16.00 uur. Er zijn wed strijd- en recreatielo pen van 7, 4 of 1,5 kilometer. Deze laat ste is voor de kleine re jeugd. Het in schrijfgeld bedraagt 3 euro. Na afloop is er erwtensoep en een loterij. VEERE Onder de titel 'Veere by Light' houdt Museum Veere, in sa menwerking met Restaurant de Campveerse Toren, vandaag en woensdag 30 december weer een stadswandeling voor de hele familie. Zodra de schemering valt, leidt een gids de deelnemers door de steegjes van Veere en vertelt daarbij de bijzondere verhalen die achter de histori- sche gevels schuilgaan. Kinde ren krijgen een kleurrijke lam pion mee voor onderweg. De wandeling start om 16.30 uur vanuit Museum Veere. Het programma duurt tot ongeveer 18.00 uur. Kosten bedragen 9,50 euro, in clusief museumbezoek (kom daarvoor iets eerder) en glühwein/chocolademelk en lekkers. DOMBURG Schuttershof, 10.00-11.45 uur - Kerstvakantie bij belclub voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar; Singel (tram- zicht), hele dag - Serious Request Domburg; Singel 14,15.30-16.15 uur - Optreden Punk rockband 'Stolen Moon'; 16.15-17.00 uur - Optreden Rockgroep 'Echoso- nic'; 19.30 uur - Op treden Domburgs Mannenkoor m.m.v. Koperen semble Apollo en Accordeoniste An nemarie Simonse; 23.00 uur - Optre den Rockcoverband 'Mama Wilkee' MIDDELBURG Markt, 09.00-22.00 uur - ijsbaan geo pend; 12.00-20.00 uur - Oudholland se Wintermarkt; Vleeshal, Markt 1, 12.00-17.00 uur - Winterexpositie Zeeuwse Kunst kring; Kaasboerde rij Schellach, Prooyenseweg 26, 13.00-17.30 uur - Mi ni-Kerstmarkt; Mei veldpad 55, 14.00-15.30 uur - Activiteit 'Kerst knutselen' op de kinderboerderij; Ci nema Middelburg, 14.00 uur - Verto ning 'Mini en de Muggen'; 16.00 uur - Vertoning '45 Years'; 20.00 uur - Vertoning 'A Per fect Day'; OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6, 13.30-16.00 uur- Gezinsactiviteit 'winterse wonde ren', speurtocht naar ingrediënten voor Nieuwjaars drankje SEROOSKERKE Torenstraat 30, 11.00-17.00 uur - Brandweeractivitei ten voor de jeugd en tevens wordt het verhaal vertelt over het ontstaan van Het oude Brandspuithuis VEERE Museum Veere, Kaai 25,16.30-18.00 uur - Stadswande ling 'Veere by light' VLISSINGEN Zeeuws Maritiem MuZEEum, Nieuw- endijk 11,14.00 uur - Familierondlei ding en kinders peurtocht; Gym zaal Theo Thijssen, Troelstraweg 473, 16.00 uur - Kleuter- gym WESTKAPELLE Sportzaal De Bel- link, 09.15 -15.45 uur - Zaalvoetbal Kersttoernooi voor jongens en meisjes van vier tot dertien Een biggenrace in Poortvliet in 2012 is een van de activiteiten waarmee de Vrienden van Siem de afgelopen jaren geld inzamelde, archieffoto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34