Ja, Middelburg ziet mogelijkheden genoeg voor een militaire academie Bom Breskens in januari geruimd overal mensen vandaan gehaald om miljoenen oesters te verwerken ZEELAND 3 is de groeiwand. „Die is heel kwets baar en mag dus niet tegen de zij kant van het mandje komen te lig gen", weet Dhooge. Om te testen of de schelp gevuld is, worden twee exemplaren tegen elkaar ge tikt. Een holle tik betekent een lege schelp. De meeste oesters gaan na het verpakken naar horeca en super- 'De afgelopen jaren is de oester meer bekend en gekend geraakt bij de Nederlanders' markten in België. Ook landen als Italië, Dubai en Hongkong zijn fer vent afnemer van de Nederlandse oesters. Zowel de platte Zeeuwse oester als de Zeeuwse creuse uit de Oosterschelde en het Grevelingen- meer doet het goed. En niet alleen in het buitenland, merken ze bij Prins Dingemanse. Communica tiemanager Martijn van der Sluis: „De afgelopen jaren is de oester meer bekend en gekend geraakt bij de Nederlandse consument. Eerst was het iets wat je in een restau rant at, tegenwoordig maken men sen oesters gewoon thuis klaar. Daarin zie je een verschuiving." Ook in de verkoop ziet Van der Sluis verandering. „Nederlanders doen hun inkopen steeds korter van tevoren. Vroeger werd een week voor kerst flink ingeslagen, nu is dat soms pas een dag voor kerst het geval." Westerweel denkt niet dat het aan een veranderend inkooppa troon ligt. „Waar de piek ligt, is erg afhankelijk van hoe de kerst valt. Een weekend ervoor of erna heeft invloed op de piekdagen." De oestersector beleeft hoe dan ook een drukke tijd en datzelfde geldt voor de transporteurs. Vracht wagens en bestelbusjes rijden af en aan. Chauffeur Ben Schoonen van Vishandel Schot Tholen staat op het punt een partij oesters naar Antwerpen te brengen. Zelf mag hij ook graag een oester nuttigen. Over zijn favoriete recept hoeft hij niet lang na te denken: „Gewoon rauw. Dat is het lekkerst. En ook nog eens weinig werk." Dekker heeft gisteren direct zijn ambtenaren opdracht gegeven het artikel in NRC Handelsblad van zaterdag erbij te pakken en con tact te leggen met de auteurs: WD-coryfee en oud-minister van Defensie Frits Bolkestein en oud-hoogleraar politieke theorie Meindert Fennema. Zij pleiten er voor de luchtmacht af te schaffen en het geld dat daarmee wordt be spaard, te gebruiken voor verster king van de marine. Inclusief een militaire academie in Middelburg, waar de mariniers die in Vlissin- gen worden gelegerd, hun oplei ding kunnen volgen. „Een reëel voorstel", vindt Dek ker het vanuit zijn perspectief. „Middelburg heeft grond en loca ties genoeg voor zo'n academie. Er zijn ook concrete mogelijkheden voor aansluiting bij het UCR en het verder ontwikkelen van de ma rinierskazerne. We gaan onze mo gelijkheden zeker aanbieden. Stap twee is een gesprek met de minis ter van Defensie." Voor gedeputeerde Harry van der Maas, verantwoordelijke voor Campus Zeeland, is het plan van Bolkestein en Fennema uit de lucht komen vallen. Hij be schouwt het vooralsnog als een luchtballon. Hij heeft er op het provinciehuis wel even over ge sproken met de ambtenaren die zich bezighouden met Campus Zeeland, het initiatief om het on derwijs en de werkgelegenheid in Zeeland een impuls te geven, on der meer door de vestiging van een tweede college in Middelburg. Tot nu toe is daarbij niet aan de fensie gedacht. Van der Maas: „Maar ook uit een luchtballon kan iets moois voortkomen." BRESKENS. De vliegtuigbom die vorige week werd aangetroffen op vakantiepark Zeebad bij Bres kens, wordt op woensdag 27 ja nuari geruimd. Bewoners en on dernemers binnen een straal van 500 meter worden geëvacu eerd. De Amerikaanse duizendpon der werd aangetroffen tijdens de voorbereidingen voor de bouw van lodges op het park. De Explo sieven Opruimingsdienst Defen sie (EODD) heeft de bom afge dekt, waardoor er nu geen acuut gevaar is. Hoeveel woningen en bedrijven ontruimd worden, is nog niet bekend. Het gaat om ge bouwen aan de Nieuwesluisweg, Langeweg en Nieuwe Slikken- burgseweg, dus om onder meer de parken en wijken Zeebad, Het Heem en Schoneveld. Bewo ners en gebruikers worden per brief geïnformeerd. Op 9 januari houdt de gemeente Sluis een in formatiebij eenkomst. Overigens gaat het onderzoek naar niet-gesprongen explosie ven de komende weken verder. Er zou dus nog iets gevonden kunnen worden. DINSDAG 22 DECEMBER 2015 iiiii ilHI UH-plH Martijn van der Sluis, Prins Dingemanse Foto boven: bij de Oesterij worden nu voornamelijk oesters ingepakt. Rechts: chauffeur Ben Schoonen laadt zijn bestelbus vol met oesters. Linksonder: het bassin van Krijn Ver wijs ligt vol met oesters, foto's Mechteld Jansen door Maurits Sep en Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Een militaire acade mie in Middelburg? 'Zulke berich ten hoeven maar 1 keer langs te ko men. Pakken we gelijk op als @Gem_Middelburg', reageert wet houder Chris Dekker via Twitter. door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31