TO©S n. Verkoop van legale knallers ingestort Karper Donderdag bij deze krant: 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Voor mij geen oesters met kerst. Uw Mening paul kusters Moeskroen op Klomppop Cadeaus voor ziek kind Documentaire over inundatie dinsdag Marleen Blommaert Laat één ding helder zijn. Karper is géén delicates se. Het smaakt bij iedere hap als de bodem van een troebel binnenwa- tertje. Bij iedere hap, want het is geen smaak die je kunt leren waarderen. Hoe vaak je de vis ook eet, de smaak went nooit. In culi naire termen is de smaak aards of grondig. In één miniem hapje kunnen er tientallen dodelijke graten verstopt zitten. Het beest laat zich niet fileren. In Polen en in Hongarije eet men ze. Maar Karper smaakt bij iedere hap als de bodem van een troebel binnenwatertje daar doen ze wel meer dingen die je eigenlijk niet zou moeten wil len. Op de Wikipedia-pagina van de karper staat dat het dier door gaans niet gegeten wordt in Bel gië en Nederland. 'Doorgaans'. Wanneer mijn vader vroeger weer trots thuiskwam met een forse karper keken mijn zus en ik elkaar meewarig aan. Mijn moe ders gezicht verraadde niet dat ook zij vermoedelijk dacht: Nee niet weer! Want het beest moest ook schoongemaakt worden en bereid. Maar wat ze er ook mee deed, stoven, bakken, stomen, ko ken, niets hielp. Ik las dit weekend dat ze op de Braakman/Marina Beach een vij ver met koikarpers hebben. Bij zonder dacht ik, want meestal zijn mensen met koikarpers zuini ger op die beesten dan op hun kroost. En van alle plekken is het ongeveer de laatste plek waar je die vissen verwacht. De boze vluchtelingen die daar nu huizen zouden de beesten gevangen en opgegeten hebben, zo meldde het haastig hijgerige artikel. Op de barbecue waren ze gelegd. Er stond zelfs een foto bij om het te bewijzen. Dat waren overigens geen karpers maar makrelen. Een kniesoor die daar op let. Al snel kwam het bericht dat niet alleen het fotootje maar eigenlijk het he le artikel niet klopte. Met het feest van de geboorte van die ene vluchteling in aantocht is het misschien aardig om een tikje minder hysterisch richting de 'an der' te reageren. Een zalig kerstfeest voor u en de uwen en ik hoop dat u geen kar per voorgezet krijgt. Ik verlang naar een echte winter. toosenhenk.nl E) WILbERS TESEN POLITICI EN PERS! <RIJ6 t>E RAMBAM Klomppop heeft de eerste namen bekendgemaakt voor het muziekfestival. Sue The Night, Indian As- kin, The Brahms, De Likt, St. Tropez en het Belgische It It Anita zullen optreden. Verder is er ook weer plek voor de Loco Loco Disco show. Op Straatfestival Ovezande op zondag 8 mei speelt veel internationaal straattheater en is ook plek voor muziek. Zowel Pater Moeskroen als nieuwko mer Daredevils treedt op. In 2016 wijkt Klompop uit naar zaterdag omdat He melvaartsdag samenvalt met het bevrijdingsfestival. Kinderen die de week voor kerst in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes zijn opgenomen, krijgen een Sterrenfonds Kinder- KerstPakket uitgereikt. Een pakket bevat speelgoed, boeken, verzorgingsproduc ten en andere dingen. De actie is een initiatief van het Sterrenfonds, dat er vier jaar geleden mee be gon. Dit jaar doen voor het eerst de regionale zieken huizen mee. Na de internationale film première tijdens het film festival Film by the sea 2015 in Vlissingen is de do cumentaire 'Geheimen ach ter de dijk' morgen ook op televisie te zien. De docu mentaire gaat over de inun datie van Walcheren in het najaar van 1944. De docu mentaire wordt om 20.30 en 22.00 uur uitgezonden door Omroep Zeeland. Mensen Volgens de vuurwerkbranche be staat dit jaar minder dan 10 pro cent van het legale vuurwerk uit knallers. Vijf jaar geleden was dat nog 27 procent. „Legaal knal vuurwerk heeft door illegale 'bommen' een negatief imago ge kregen", zegt Leo Groeneveld van de Belangenvereniging Pyro- techniek Nederland. „We zijn er klaar mee." De verkoop van consumenten vuurwerk gaat niet heel hard. Via de webshops is tot nu toe 2 procent minder vuurwerk be steld dan vorig jaar om deze tijd. In 2014 werd voor 63 miljoen eu ro aan vuurwerk verkocht. Dat was al de laagste omzet van de af gelopen vijftien jaar. Groeneveld wijt de tegenval lende verkoop aan de kortere af- steektijden, de antivuurwerklob- by en deels ook aan de crisis die nog maar pas voorbij is. „Zeker die kortere afsteektijden leiden ertoe dat je minder vaak jochies de hele dag over straat ziet lopen met een plastic zak vol rotjes." Daar staat tegenover dat er dit jaar met 38.400 kilo al méér ille gaal vuurwerk in beslag is geno men dan de afgelopen jaren. „Zorgwekkend, want de levens gevaarlijke illegale cobra's zie je vaker en die wegen niet eens zo veel", zegt een woordvoerder van de Nationale Politie. Oogart sen in Nederland pleiten al jaren voor een verbod op consumen tenvuurwerk vanwege de hon derden mensen (vorig jaar 206) die oogletsel overhouden aan de jaarwisseling. Meer dan de helft van hen zijn kijkers die gewond raken door legaal vuurwerk. In een manifest hebben afgelopen week tal van andere artsenvereni gingen zich bij de oproep van de oogartsen aangesloten. De onlangs in het leven geroe pen werkgroep Behoud Consu mentenvuurwerk Nederland voorspelt echter dat bij een ver- 'Kortere afsteektijden leiden ertoe dat je minder jochies op straat ziet lopen met rotjes' bod op consumentenvuurwerk het aantal gewonden juist toe neemt. De werkgroep gaat er van uit dat er inderdaad wel minder oogletsel zou zijn. „Maar ook meer illegaal vuurwerk. Daar door krijgen chirurgen het juist drukker met amputaties en ge- hoorschades." Dit jaar voeren weer méér ge meenten vuurwerkvrije zones in. Hilversum won gisteren een rechtszaak tegen vuurwerkverko pers zodat een deel van het cen trum vuurwerkvrij is tijdens oud en nieuw. De handelaren vrezen omzetdaling omdat bewo ners van het gebied volgens hen geen vuurwerk meer kopen. Reactie? Tips? Plus het &-magazine Een kerstbijlage vol Zeeuwen die in 2015 de wereld een beetje mooier maakten 638 reacties NOS FF EN tSAN WORBT HET BINNENHOF VUURWERKVRUE ZÓNE., OVEZANDE COES VLISSINGEN MIDDELBURG Poppelaars in bestuur Unie van Waterschappen Toine Poppelaars, dijkgraaf van waterschap Scheldestro- men, treedt toe tot het be stuur van de Unie van Wa terschappen. Per 1 april 2016 wordt hij verantwoor delijk voor de portefeuille fi nanciën. Poppelaars is sinds 2010 dijkgraaf in Zeeland. Daarvoor was hij gedepu teerde namens het CDA. Naast Poppelaars telt het bestuur van de Unie nog drie nieuwe leden. door Victor Schildkamp ROTTERDAM. Nederlanders kopen amper nog legaal knalvuurwerk, blijkt uit internetbestellingen tot nu toe. Ook de verkoop van an der consumentenvuurwerk valt te gen. De branche verwacht dat dit jaar een van de laagste omzetten van deze eeuw. Leo Groeneveld, vuurwerkbranche

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2