Ophef om Drank Drugs 'Ai Exit van flamboyante Griekse dwarsligger a<j Goedheiligvrouw 1 zorgt voor pakjes NIEUWS 15 Staand voor de gereconstrueerde cockpit van de rampvlucht presenteerde Tjibbe Joustra op 13 oktober het onderzoeksrapport. De beelden van de reconstruc tie van het toestel gingen de hele wereld over. Een 'haast iconisch beeld', noemt Jous tra (64) het. Indrukwekkend en confronterend en dat was ook de bedoeling. „We hadden natuurlijk wel een boodschap te brengen", zegt hij te rugkijkend op die dag. „We wisten heel goed dat er vanuit andere landen, zoals Rusland, andere opvattingen zouden zijn. De gerecon strueerde cockpit is een heel overtuigend beeld. Als je eromheen loopt, kan verder ie dereen beweren wat-ie wil, maar je ziet ge woon wat er is gebeurd. Het beeld is de hele wereld overgegaan. Dat was de bedoeling, zo dat iedereen weer scherp krijgt: er is een pro bleem en dat is nog niet opgelost. We snap pen dat het confronterend was, maar het heeft geholpen." Joustra wilde een duidelijke boodschap af geven aan Rusland. De Russen kwamen nota bene op de ochtend van Joustra's presentatie met een eigen rapport. Joustra glimlacht. „En zelfs met een eigen persconferentie. Ik heb het die ochtend zijdelings gevolgd. Laat ik eerlijk zijn: de feiten die wij hebben vastge steld, zijn onloochenbaar. Er zaten mensen bij die Russische persconferentie die nota be ne hebben meegewerkt aan ons onderzoek. Zij hebben ons zelf informatie aangedragen over het type raket en het type raketkop. En dan houden ze in oktober met droge ogen een heel ander verhaal. Dan denk ik: ieder een moet voor zichzelf maar een conclusie trekken. Het kwam niet als een verrassing, maar het was vooral voor de onderzoekers vervelend; zij waren het op deskundigenni veau met elkaar eens, maar kennelijk komt er dan een politieke invloed overheen, die iets anders vindt." Hij speelde de hoofdrol in het Griek se drama dat de eurolanden in de eerste helft van 2015 in een af grond dreigde te storten: Yanis Varoufakis. Dat de radicaallinkse partij Syriza deze uit gesproken economieprofessor/marxist/ mo torbink in januari benoemde tot minister van Financiën, heeft Europa 161 turbulente dagen geweten. De flamboyante intellectueel weigerde een deal te sluiten met de schuld eisers die zijn failliete land volgens hem nog verder in de afgrond dreigden te storten. 'Ter roristen,' noemde hij ze. Tegelijkertijd moest hij zien te voorkomen dat diezelfde Europese Joustra heeft geen behoefte te proberen de Russen alsnog te overtuigen. „Als mensen al vooringenomen zijn, is dat niet zo zinvol. Van deskundigen kregen we nauwelijks kri tiek. Geen enkele deskundige zegt: 'het Russi sche scenario klopt'. We hebben een film on line gezet met Russische ondertiteling. Die is 1,9 miljoen keer bekeken. Dat is het mooie van internet, dat regeringen niet bepalen wat mensen kunnen zien." Joustra merkt dat Rusland wel degelijk wil meedenken over een systeem voor veiligere vliegroutes. „Ze hebben ook zelf een ervaring opgedaan - met de vliegramp boven de Sinaï in Egypte - die hen misschien aan het den ken zet. Ze hebben nu ook gemerkt hoe het is als je een heleboel landgenoten verliest bij zo'n crash." Rampvlucht MH17 was het omvangrijkste onderzoek in de geschiedenis van de Onder zoeksraad voor Veiligheid en trok soms een zware wissel op alle onderzoekers. „Vooral voor de mensen die ter plekke zijn geweest was het zwaar. Bedenk dat de meeste stoffelij ke resten zijn gevonden bij het bergen van de wrakstukken." Joustra had veelvuldig contact met nabestaanden. „Het helpt om het doel helder op het netvlies te houden. Het geeft extra energie. We hebben ook geprobeerd om antwoorden te geven aan nabestaanden, ook door aan te geven hoe de ramp niet is ge beurd." Met de presentatie van het eindrapport zit het werk van de Onderzoeksraad voor Veilig heid erop. Het materiaal wordt overgedragen aan het Openbaar Ministerie voor het straf rechtelijke vervolgonderzoek. „Er lopen ge noeg andere onderzoeken bij de raad, recent nog over de gevaren van koolmonoxide. Ook dat raakt mensen direct, met enkele tiental len slachtoffers per jaar. Het gekke van ons werk is: het zou het beste zijn, als we niets te onderzoeken zouden hebben." VAROUFAKIS dders Griekenland uit de euro zone kieperden. Terwijl hij in zijn leven als wetenschapper ooit fel had geageerd tegen de toetreding van zijn land tot die gezamenlijke munt. Toen hij het politieke wereldtoneel begin juli verliet, koos hij voor de schijnwerpers van het lezingencircuit. Yanis Varoufakis reist nu de wereld rond om in interviews en lezingen te pleiten voor een democratischer Europa. Soms tegen forse betaling, meldde de Griekse pers. Onder de noemer 'transparantie overal' - in Europa en over zijn eigen inkomsten - is nu op zijn website te zien waar hij speecht en tegen welke gage. Zo deed hij in Londen kosteloos mee aan een debat, maar leverde een speech in Singapore hem netto 28.800 eu ro op. JOLANDA H00GENB00M Sint Jolanda. De op-en-top Rotterdamse wordt inmid dels vaak herkend als de moeder die duizenden minder bedeelde kinderen geluk kig maakte met een sinterklaaspre sentje. Jolanda Hoogenboom (44) uit de wijk Charlois wist in een paar maanden tijd meer dan 25.000 cadeautjes bijeen te breng en. „Ik ben een gelukkig mens", zegt ze. Het idee om een inzamelingsac tie te houden kreeg ze vorig jaar al. Hoogenboom stond in een speelgoedwinkel, met achter zich een dame die een cadeautje voor haar dochtertje wilde kopen. Maar de vrouw had te weinig geld. De Rotterdamse paste het ontbreken de bedrag bij. Jolanda: „Die moe der begon te huilen; was zó geluk kig. Dankzij u kan ik nu iets in de schoen van mijn dochter doen, zei die vrouw." Na een bescheiden initiatiefin 2014, gingen dit jaar alle remmen los. Onder de vlag van 'Sint voor elk kind' ging ze samen met ande re moeders en oma's aan de slag, om zoveel mogelijk speelgoed, spelletjes en knuffels te verzame len. Om die in de aanloop naar Sinterklaas te schenken aan klein tjes die het thuis een stuk minder goed hebben. Dat heeft de 'goedheiligvrouw' geweten. In een mum van tijd was haar huis afgeladen vol met pakjes en was ze avond aan avond in de weer om giften van een fris papiertje te voorzien. De lijst spon sors werd langer en langer, een op slagruimte bleek noodzakelijk om alle spullen te stallen. Uiteindelijk stond de teller op meer dan 25.000 cadeautjes, en die gingen grif van de hand op sintfeesten en in tehui zen. ls je bitch wil chillen is 't geen probleem, dan ga ik erheen. Ik kom niet alleen. Want ik heb drank en drugs.' En even verderop: 'Alle tieners zeg gen 'ja' tegen MDMA'. Het was de ze polderpoëzie die van rapper Lil' Kleine (Jorik Scholten, 21) de ze zomer Nederlands meest be sproken artiest maakte. Bezorgde ouders verzochten ra diostations het nummer Drank Drugs, gemaakt met collega Ron nie Flex, niet meer te draaien. In Zoetermeer zette de organisatie van een jongerenfeest het num mer op de zwarte lijst. Kleine rea geerde met kenmerkende straat branie: „Als een 12-jarige aan de MDMA gaat, komt dat niet door mij, maar doordat de ouders niet goed opletten." Kleine, die ook nog even in een Hilversumse cel belandde nadat hij zijn fans tij dens een optreden had opgeroe pen hun middelvinger aan de poli tie te tonen, kwam als winnaar uit de debatten. Drank Drugs stond 3 weken op 1 in de Top 40 en lever de hem een zomer met 153 goed betaalde optredens op. De rapper kon begin augustus al een blinken de Rolex om de pols schuiven. Contant betaald, uiteraard. Hij kreeg ook bijval uit onver wachte hoek. Auteur Adriaan van Dis plaatste op Lowlands alle op hef met een minzame glimlach in de juiste context. „Hadden de Sto nes en de Beatles in de jaren '60 dan geen songs waarin de lof werd gezongen op geestverrui mende middelen? Of neem Baude laire. Die dichtte in de 19e eeuw al over het genot van opium. Ik denk toch niet dat je van een gedicht aan de drugs gaat." DINSDAG 22 DECEMBER 2015 36 BOER GEERT 35 VLADIMIR POETIN SÉBASTIEN 33 JEROEN WIELAERT HALBE ZIJLSTRA 31 JOHNNY DE MOL 30 WILMA MANSVELD Romp van MH17 als ramp-icoon door Jeroen de Vreede foto Francois Lenoir/Reuters foto Jan de Groen Lil' Kleine (r) en Ronnie Flex zon gen samen Drank Drugs foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15