Het beeld ging de wereld over, dat moest ook achtbaan Snelheidsduivel uit Bantega 'Dood Mitch voor eigen doel gebruikt' Terugschakelen op 14 NIEUWS Mitch Henriquez heeft er geen idee van hoe hij in 2015 wekenlang het nieuws domineer de. De 42-jarige Arubaanse toerist overleed in Den Haag na een ge welddadige arrestatie door de poli tie. „Ik denk dat hij er trots op zou zijn als hij het zou weten", zegt zijn neef Alex Dijkhoff nu vele maanden later. „Hij was nogal een 'aandachtstrekker', een player, al tijd met vrouwen bezig. Ja, hij zou die aandacht leuk hebben gevon den." Daags na zijn dood braken er rellen uit in de Haagse Schilders wijk. De politie zou discrimineren en te veel geweld gebruiken. Het leidde tot felle confrontaties. Pas na vier dagen keerde de rust te rug. „Mensen hebben de dood van mijn neef gebruikt voor hun eigen doel", vindt Dijkhoff. „Wij heb ben er niet om gevraagd." Wat hij wél vraagt, nee, eist: gerechtig heid. „Voor Mitch. Het onderzoek van de rijksrecherche is heel dui delijk. Die agenten waren fout. Maar zullen de rechters komend jaar ook zo gaan oordelen? Ik hoop het, het zou móeten in elk geval." Intussen hangen op het Hobbe- maplein, in juli het centrum van de rellen, als vanouds mensen rond. Niets herinnert meer aan de hete zomer. Of de dood van Henri quez het leven in de wijk heeft veranderd? Nee, stelt de een. „Ik moet nog steeds om de haverklap mezelf legitimeren." Ja, een beet je, zegt de ander, eigenaar van een kledingwinkel. „Ik zie steeds va ker agenten op straat gewoon sur veilleren." Sjinkie Knegt zorgde begin vorig jaar voor grote op schudding door aartsrivaal Victor An na de finish twee middelvingers te geven, schreef vorig jaar in Sotsji geschie denis door als eerste Nederlander ooit een Olympische medaille te veroveren (brons op de kilometer) en is zo authentiek als maar kan. Afgelopen seizoen beleefde de Fries op het internationale po dium zijn doorbraak door de Euro pese- en wereldtitel op zijn ere lijst bij te schrijven. In Dordrecht zorgde hij bij het EK met zijn sen sationele stijl bijna solo voor Hol landse shorttrackgekte, in Moskou sloeg hij bij het WK op het slot nummer (de 3 kilometer) zijn slag. Via zijn specialiteit, het 'tele scoopbeen'. Niemand kan met ge strekt been zijn ijzers zo goed over de finishlijn duwen als de 26-jarige snelheidsduivel uit Ban tega. „Het was een supergoed jaar", beseft de Sportman van het Jaar 2015. „Ik ben Europees- en we reldkampioen en ook nog vader geworden." Het jaar 2015 bestaat voor Jesse Klaver (29) uit twee delen: vóór 12 mei en na 12 mei. Na die datum had hij eindelijk de functie die hij altijd al wilde: partijleider van GroenLinks. Zijn voorganger Bram van Ojik trok de snot neus, eh pardon, kroonprins van de partij de schijnwer pers in. „Daarvoor dacht ik wel mee, maar was het niet mijn rol om het beeld te bepalen", stelt Kla ver. Het afgelopen jaar ging het zo hard als een achtbaan: er kwam een boek, een tournee door het land, zijn eerste Alge mene Beschouwin gen als partijleider en een initiatief voor een klimaatwet met PvdA' er Samsom. Werd hij in die periode ge leefd? „Nee", klinkt het stellig. „Soms werd ik wel misselijk van de snelheid, maar ik heb altijd het ge voel gehad dat ik zelf achter het stuur zat. Deze achtbaan heb ik natuurlijk ook zelf ge bouwd." Nu schakelt Klaver even terug: begin ja nuari verwacht hij zijn tweede kind en daar wil hij van genie ten. Daarna trapt hij weer vol op het gas: 2016 is toch een pre-verkiezingsjaar. „We gaan verrassen de dingen doen." De lezers van de regionale kranten en de website kozen de vijftig mensen die in 2015 de meeste indruk maakten. Tot en met 31 december tellen we af naar dé man of vrouw van het jaar. foto Jerry Lampen Mitch Henriquez.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14