4 NIEUWS In de algelopen drie jaar werd aan 8.000 politiemensen in totaal 13 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd. O Molenbeek: plan tegen radicalisering Zebra op kerstmenu AMSTERDAM. De politie is jaarlijks miljoenen euro's kwijt aan schade vergoedingen voor agenten die ge wond zijn geraakt tijdens hun werk. Niet alleen op straat, ook bij de soms bloedfanatieke arrestatie- en schiettrainingen gaat het vaak mis. Uit cijfers die deze krant heeft opgevraagd bij de Nationale Poli tie blijkt dat in 2012, 2013 en 2014 in totaal 13 miljoen euro is uitge keerd aan 8.000 gewonde politie mensen. Dat komt neer op een ge middeld schadebedrag van r.625 euro per diender. De meeste agenten raken ge wond bij vechtpartijen met ver dachten. Ze krijgen een kopstoot, breken hun neus of scheuren de pezen van hun vingers. Ook lopen agenten letsel op bij spoedritten, valpartijen en branden. Maar opvallend veel politiemen sen - jaarlijks zo'n 500 - belanden in de ziekenboeg na deelname aan de verplichte arrestatie- en schiet- training. Ze lopen onder meer schouder- en polsblessures op. Gerrit van de Kamp, voorzitter van politievakbond ACP, vindt dat politiemensen beter moeten worden toegerust voor de trai ning. „Ieder letsel is er één te veel", zegt woordvoerder Helma Huizing van de Nationale Politie. Jaarlijks komen ongeveer 40.000 wapendragende agenten in actie bij de verplichte Integrale Beroeps vaardigheidstraining (IBT). In de afgelopen jaren is het aantal onge lukken tijdens de training toege nomen, van 382 in 2012 naar 560 in 2014. „Politiemedewerkers krijgen meer realistische praktijkscena rio's voorgeschoteld", verklaart Huizing de stijging. „Hiermee neemt het risico op letsel welis waar iets toe, maar een realis tische training is van groot belang voor het functioneren in de poli tiepraktijk." Dat beaamt politiewe tenschapper Jaap Timmer van de Vrije Universiteit Amsterdam. „Natuurlijk moet er voldoende toezicht zijn", zegt hij. „Maar het valt niet te voorkomen dat agen- Schadelast Nationale Politie 2014 305.193 De Brusselse gemeente Mo lenbeek, waar enkele da ders van de aanslagen in Parijs verbleven, heeft een plan klaarliggen dat radica lisering tegen moet gaan. Voor de plannen is zo'n 1,9 miljoen euro vrijgemaakt. Molenbeek wil alle vereni gingen in de gemeente screenen en haatpredikers en radicaliserende bood schappen op social media bestrijden. Ook worden te ruggekeerde Syriëgangers en hun families psychoso ciaal begeleid. Twee leeuwen in de dieren tuin van het Duitse Duis burg hebben alvast een roy aal kerstdiner gekregen. De twee zijn al een dikke week bezig om een 250 ki lo zware zebra naar binnen te werken. Het zebravrouw tje, ook bewoner van de zoo, was met 24 jaar al oud en broos. Ze zou eerst zijn doodgeschoten. Directeur Volker Grün: „Het beste biologische vlees dat men zich kan voorstellen en een vervroegd kerstdiner voor de leeuwen." Mensen ten elkaar wel eens te stevig vast grijpen of oefeningen lomp uitvoe ren." Timmer pleit voor een forse verhoging van het aantal trainings uren. „Hoe meer er wordt ge traind, hoe meer routine en han digheid agenten in het werk krij gen." Bij het trainingscentrum van de politie in Amsterdam draven dagelijks tientallen agenten het terrein op voor hun halfjaarlijkse schietexamen. Ook worden ze ge toetst op het gebruik van pepper- spray, handboeien en de wapen- stok. Buiten is een complete win kelstraat nagebouwd. Agenten schieten er op los met verfpatro- nen, terwijl ze dekking zoeken achter de auto's. Binnen klinkt het geknal van échte schoten, op de schietbaan. „Rustig, rustig, rustig", roept politiedocent Cees van Anrooij, die buiten aanhoudingstechnie ken traint. Twee agenten duwen een verdachte tegen de muur. Ze draaien zijn arm, zodat hij geen kant op kan. De 'verdachte' - ook agent, die eventjes voor boef speelt - kermt. Agenten worden fanatieker door de toetsing, zegt Van Anrooij. „Ze gaan er soms extra hard in. En dan gaat het wei eens mis. Helaas staat met enige regelmaat een ambulance voor de deur." Dat komt omdat de politie niet meer binnen op de judomat oefent, maar gewoon buiten op straat. „We willen dat agenten de stress voelen die ze in dagelijkse praktijk ook kunnen voelen", zegt Gerard Willemsen, coördinator van het trainingscentrum. „Dat lukt nooit helemaal. Maar door hier een Hollywood-setting na te bootsen, komen we in de buurt." Dat het weieens misgaat, is vol gens de agenten onvermijdelijk. „Je bent toch de hele dag fysiek met elkaar bezig", zegt hoofdin specteur Rob (60). „Voor oudere politiemensen zijn de scenario's die wat rustiger. Maar met scherp schieten moeten agenten van alle leeftijden kunnen." Ook recher cheur Martijn (35) is voorstander van de realistische trainingen. „Maar het kan ook te ver gaan. We moeten elkaar niet het ziekenhuis in helpen." door Peter Winterman Aantal Incident Bedrag (in euro's Vechtpartij 676.897 Training In het verkeer 801.889 696.808 256 Vallen en verstappen 366.485 104^| Sport tijdens werk 339.014 5 Schiet- en steekpartij ^^2500 (^9852 Brand en explosie Overig 2418 Totaal 3.198.638 Tijdens vechtpartijen met verdachten en bij arrestatie- en schiettrainingen gaat het vaak mis en raken agenten gewond. foto's Arie Kievit Agenten vaker gewond door intensieve training BRUSSEL DUISBURG 560 Jaarlijks komen ongeveer 40.000 agenten in actie bij de verplichte training. Het aantal ongelukken tijdens de training is toegenomen, van 382 in 2012 naar 560 in 2014. NEW YORK Trump ook blij met Poetin Een dag na de complimen ten van Russisch president Vladimir Poetin aan zijn adres, laat Amerikaans presi dentskandidaat Donald Trump zich ook vlijend uit. „Het is een grote eer om zo'n vriendelijk compliment te krijgen van een man die zo enorm wordt gerespec teerd in zijn eigen land en daarbuiten", liet de Republi kein weten aan ABC News. ROTTERDAM 'Jeugd geen schuldbesef Criminelen tussen de 12 en 20 jaar oud in de regio Rot terdam hebben steeds min der schuldbesef en worden laatdunkender tegen onder anderen hulpverleners. Ook plegen ze ze steeds geweld dadigere delicten. Politiechef Frank Paauw vindt dat een zorgelijke ontwikkeling, om dat die jongeren op deze ma nier de zwaardere crimine len van morgen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4