Kamp: de gaskraan pat nog wat verder dicht 27 Kobo Glo HD met 10,- ebook tegoed m- 109,- bol.com® lichtpuntje 9 if-vZ7 cU Mijn ECONOMIE 23 De kerst winkel de winkel van ons allemaal 'Onvoorwaardelijke zusterliefde' Gkobo Minister Henk Kamp van Econo mische Zaken volgt daarmee het oordeel van de Raad van State, die vorige maand al stelde dat er niet meer dan 27 miljard kuub ge wonnen mocht worden. Omdat er 3 miljard kubieke meter min der gas wordt gewonnen dan ge pland, loopt de schatkust 1,5 mil jard euro mis. Kamp komt tot zijn oordeel op basis van een advies van toezicht houder Staatstoezicht op de Mij nen. Die stelt dat in een warme winter 23 miljard kuub gas nodig is en in een koude winter 31 mil jard. Minder oppompen dan 27 mil jard kubieke meter is volgens de minister niet mogelijk. Want dan zou er ineens meer gewonnen moeten worden als het kwik on verwachts daalt. En dat, zo blijkt uit onderzoek, verhoogt het risi co op aardbevingen. Om diezelfde reden zal de gas winning de komende paar jaar op het niveau van rond de 27 mil jard kuub blijven. Kamp keek ook naar een scenario waarbij geïmporteerd gas zou worden ge voegd bij gas uit Groningen. „Die fluctuaties zijn risicovol", stelt de minister nu. „Het is beter om op een stabiel niveau van gas winning te blijven." In de toekomst gaat de gaswin ning wél naar beneden. Zo wordt er een stikstoffabriek gebouwd in Zuidhoek waarmee geïmpor teerd gas kan worden omgezet naar de kwaliteit van Groninger gas. Dat levert in 2020, als de fa briek gereed moet zijn, 5 tot 7 miljard kuub op dat niet meer ge wonnen hoeft te worden uit de bodem in Groningen. Ook heb ben de landen waaraan Neder land nu gas exporteert op ter mijn minder gas nodig. Kamp zei te verwachten dat in 2020 nog maar tussen de r8 en 24 miljard kuub gas nodig is. Daarna zal die hoeveelheid verder dalen. Kamp verwacht dat er dan ook steeds minder gas nodig is. Vanaf 2017 worden de gasfornuizen en cv-ketels vervangen door appara ten die niet alleen geschikt zijn voor het gas uit Groningen, maar ook voor andere soorten gas. In de Tweede Kamer wordt voorzichtig tevreden op de beslis sing van Kamp gereageerd. Al vra gen sommige partijen zich af waarom er telkens een oordeel van de rechter nodig is om Kamp te dwingen de gaskraan een stuk je verder dicht te draaien. In Gro ningen hadden de belangengroe pen liever gezien dat hij de kraan een fermere draai had gegeven. Burgemeester Albert Rodenboog van Loppersum wil nog altijd dat de winning naar nul gaat. „We zien hier dagelijks het bewijs: minder gaswinning zorgt voor minder bevingen. Het is al jaren niet zo rustig geweest. De minis ter en de NAM moeten wel met heel goede bewijzen komen als ze in september de gaswinning in Loppersum weer willen verho gen omdat dit beter zou zijn voor het hele veld." Het CBS meldde gisteren dat woningen in het aardbevingsge- bied in Groningen moeilijker te verkopen zijn en dat de prijs ach terblijft in vergelijking tot de om geving. In het tweede kwartaal van dit jaar daalden de prijzen van koopwoningen met 2,4 pro cent, in vergelijking met het der de kwartaal van 2012. Wie zijn huis in het risicogebied verkocht, heeft gemiddeld vijftig dagen lan ger op een koper moeten wach ten dan elders. ZATERDAG 19 DECEMBER 2015 door Hanneke Keultjes DEN HAAG. De gaswinning in Gro ningen blijft tot 30 september 2016 beperkt tot 27 miljard kubie ke meter. Tot 30 september 2016 blijft de gaswinning in Groningen beperkt tot 27 miljard kuub. Minister Kamp volgt daarmee het oordeel van de Raad van State. Deel jouw kerstgedachte op nuonaanuit.nl van ons allemaal Tony Jansen, met een foto van haar zus Ria. AANGEBODEN DOOR NUON De leraar die je door dat examen sleepte, de buurvrouw die de hele nacht met je wakker bleef, de toevallige voorbijganger die je zijn laatste euro leende. Een ode aan mensen die positieve energie geven. Tony Jansen (64) „Ik was op een heel nare manier gescheiden. Na een huwelijk van twaalf jaar stond ik er alleen voor. Door alle ellende raakte ik overspannen. Maar daar was mijn lie ve zus Ria. Ze is twaalf jaar ouder dan ik en heeft altijd al een beet je over me gemoederd. Toen ik klein was, noemde ik haar mama. En nu, zoveel jaren la ter, ontfermde ze zich weer over me als een moeder. Ria kwam naar me toe, sloeg haar arm om mijn schou ders, troostte me en gaf me nieuwe moed. Kom op meid, laat je niet kisten, je hebt he lemaal geen man no dig, zei ze. Haar lieve woorden en haar goe de zorgen gaven me de kracht om door te gaan. Bij haar kon ik uit huilen. In het voorjaar soneel. Door die fijne vakantie ben ik tot rust gekomen. Ik heb mijn leven weer opgepakt, doe vrijwilligerswerk en kom weer onder de mensen. Ik heb twee fantastische dochters die altijd voor me klaar staan. Maar zonder de onvoorwaardelijke zus terliefde van Ria had ik het niet gered. Zij was echt mijn lichtpuntje in 2015." foto Koen Verheijden zei ze tegen me: Jij moet er eens even he lemaal tussenuit. Ik trakteer je op een va kantie. En jij mag zeg gen waarheen. Dat is toch fantastisch? Sa men hebben we acht dagen genoten van een heerlijke vakantie op het Griekse eiland Za- kynthos. En wij, twee dames op leeftijd, wer den in de watten ge legd door het hotelper- BiMtofhcek sh"f'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23