nodig, zij hem niet Geld maakt best een beetje gelukkiger m Kaatsheuvel biedt plek aan 1.200 vluchtelingen NIEUWS 9 Oude vete Oosting en Vrakking bij Teeven-deal CM Er mag dan nu een cao liggen voor politieagenten, de Nationa le Politie is nog allerminst een geslaagde reorganisatie. Jihadis- me blijft een hoofdpijndossier. En wat te denken van de begro ting van het ministerie? Finan cieel staat Van der Steur onder streng toezicht van zijn collega Jeroen Dijsselbloem (Financiën) en bij de Voorjaarsnota moeten gaten worden gedicht. Segers wil ook dat negatief nieuws vanaf nu direct naar de Tweede Kamer gaat. Bovendien DEN HAAG. Achter de scher men werd bij het onderzoek naar de Teeven-deal mis schien wel een oude vete uit gevochten. Onderzoekslei der Marten Oosting en de oude baas bij justitie van Fred Teeven, Hans Vrakking, kregen het namelijk al eens eerder aan de stok. Was het daarom dat oud-hoofdoffi cier van justitie Vrakking de onderzoekers vooringeno men noemde? „Het leek als of de commissie haar oor deel al klaar had", bitste hij woensdag nog. Ingewijden wijzen er glimla chend op dat Vrakking en Oosting eerder bonje had den. In 1998 kreeg Vrakking namelijk een flinke tik op de vingers van Oosting, die toen nog Nationale Ombuds man was. Onder Vrakking's bewind waren er een jaar eerder de monstranten opgepakt bij een belangrijke Eurotop in Amsterdam. De actievoer ders dreigden het feestje te verstieren dus werden de monstranten ten onrechte vastgehouden en het land uitgezet, zelfs op basis van 'deelname aan een criminele organisatie'. Oosting maakte er korte metten mee: het po litieoptreden deugde niet. Saillant vooral - met de ken nis van nu - is hoe hij z'n kri tiek omschreef. Een kopie van het oordeel in de Tee ven-deal. Het handelen van Vrakking cs. kon volgens het rapport in 1998 'de toets der kritiek niet doorstaan'. fluisteren oppositiepartijen dat er - wat er ook gebeurt - een straffe eindafrekening met Van der Steur zal liggen. En anders wel met zijn WD. De liberalen haalden vijfjaar geleden de poli tie weg van Binnenlandse Zaken om er een monsterministerie van Veiligheid en Justitie van te maken. CDA, D66 en zelfs PvdA willen dat een volgend kabinet dat bolwerk ontmantelt, zodat de schaal kleiner wordt en er een meer justitieel, rechtsstatelij ke atmosfeer komt. wordt die benaming vooral ge bruikt om een specifiek onder deel van het beleid te veroorde len. Gelukkig voor Rutte is de op positie onderling verdeeld over de betekenis van wat er woens- Gelukkig voor Rutte is de oppositie onderling verdeeld over wat de motie van afkeuring betekent dagavond gebeurde. Volgens SGP-leider Van der Staaij moest de motie alleen worden uitge legd als afkeuring van de manier waarop het kabinet is omgegaan met de Teeven-deal. Maar vol gens CDA-leider Buma moest hij worden uitlegd als motie van wantrouwen en was wel degelijk de vertrouwensvraag in het ge ding. Wat dat laatste waard is, moet blijken. Toen Rutte als WD-frac- tievoorzitter nog in de oppositie zat, diende hij in 2009 een motie van wantrouwen in tegen het ka binet Balkenende om het finan- cieel-economisch beleid. De CDA'ers waren woest en beten hem toe dat dit toekomstige sa menwerking tussen beide par tijen onmogelijk zou maken. Maar nog geen jaar later vorm den beide partijen het kabinet Rutte-i. Toch zal de premier in zijn toekomstige omgang met de oppositiepartijen op zijn tellen moeten passen. Hij heeft hén no dig en niet andersom. Maakt geld gelukkig? Jasper Lockefeer kent het ant woord, sinds hij in augustus 20 miljoen euro in de Once-loterij in Spanje won. Hij moet bekennen dat hij best een beetje gelukkiger is geworden met meer geld op de bank. „We hebben het nu wat bre der, een grote reparatie aan de auto levert geen problemen meer op. Dat maakt het leven makkelijker en daar word je toch wat gelukkiger van." Niet dat hij ongelukkig was. Integendeel, hij leeft naar volle tevredenheid al vijftien jaar in de Spaanse havenstad Huelva. Maar als gitaarleraar verdien je geen bakken geld. En dan is zijn vrouw ook nog flamenco zangeres. Het stel had er soms moeite mee om de eindjes aan elkaar te knopen. Die tijd is voorbij. Geen stuk maand meer over aan het einde van je geld. De geboren Utrechter, in het Spaans liefkozend Gaspar de Holanda genoemd, kan va ker een tripje naar zijn familie in Nederland maken. Hij heeft een nieuwe auto gekocht en zijn flatje verruild voor een huis met tuin, meer niet. „Maar geen dure BMW en een patserige villa. Ik ben een nuch tere Nederlander gebleven: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg." Het scheelt dat hij het geld moet delen met zijn schoon moeder en twee zwagers. „We Het geld maakt het een stuk makkelijker om een cd op te nemen, zijn droom voor komend jaar spelen in de loterij altijd met z'n vieren." Ook de schoonfa milie is nuchter gebleven on der de rijkdom. Zijn schoonouders hielden tijdens de economische crisis hun strandtent aan om hun pensioen bij elkaar te sprokke len, maar dat is niet meer no dig. Zijn zwager is gestopt met zijn toch al kwakkelende con structiebedrijf. Ze hebben alle maal gedaan zoals Jasper en zijn gezin: een leuker huis en een betere auto. That's it. Buiten het nieuwe adres is het leven van de Spaanse Hol lander niet ingrijpend veran derd. Jasper was gitaarleraar toen het schip met geld kwam binnenvaren en dat is hij nog steeds. „Muziek is mijn pas sie." Het gewonnen geld maakt het ineens wel een stuk makke lijker om een cd op te nemen, zijn grote droom voor komend jaar. Hij piekert er niet over het geld in één keer te verbrassen, zoals vele andere instantmiljo nairs hem zijn voorgegaan. Hij heeft vanaf het begin een advo caat in de arm genomen die hem en zijn schoonfamilie ad viseert over de beste besteding van het geld. „Ik wil het lekker op de bank laten staan, zodat mijn kinderen er later van kun nen studeren." Kerst gaan ze flink vieren dit jaar, met lekker eten en goe de wijn. Maar dat heeft dan weer niks met de loterijprijs te maken. „Al moesten we er geld voor lenen, kerst hebben we al tijd goed gevierd." Op de dag dat Geldermalsen de wonden likte van een door rellen verstoord debat over een asielzoe kerscentrum, kondigde de ge meente Loon op Zand aan van vol gende week tot 1 april 2016 maar liefst 1.200 asielzoekers te huisves ten op camping de Droomgaard in Kaatsheuvel. De noodopvang wordt de op één na grootste van ons land. In spraak is niet mogelijk, vanwege 'het maatschappelijk belang van het verzoek en de gastvrijheid van onze gemeente', meldt Loon op Zand. Hoe het met die gastvrijheid ge steld is, zal maandagavond blijken tijdens een inloopbijeenkomst in het centrum van Kaatsheuvel, waar iedereen welkom is. Van avond is er al een besloten bijeen komst voor direct omwonenden van de camping. Dat het goed mis kan gaan als er over asielzoekers gepraat wordt, werd woensdagavond in Gelder malsen nog maar eens bewezen. Demonstranten bestormden daar het gemeentehuis, dat vervolgens ontruimd moest worden. De poli tie loste waarschuwingsschoten. Is dat een voorbode voor wat Kaatsheuvel maandag te wachten staat? Burgemeester Wim Luijen- dijk staat op scherp. „We zitten niet in een gepantserde bunker, maar we zijn wel extra alert." Het politieteam Langstraat is in opperste staat van paraatheid. An dere eenheden van het korps van de veiligheidsregio (26 gemeen ten) zijn op afroep beschikbaar, 'We zitten niet in een gepantserde bunker, maar we zijn wel extra alert' één telefoontje is genoeg. Luijendijk bestrijdt dat de extra maatregelen een gevolg zijn van het tumult in Geldermalsen. De politie wil niet zeggen of er gister ochtend extra overleg is geweest naar aanleiding van de rellen. „We gaan niks vertellen over wat we doen omtrent mogelijke acties die misschien nodig zijn", zegt een woordvoerder. In Kaatsheuvel is de noodop vang het gesprek van de dag. Op sociale media roeren tegenstan ders zich. 'Kan iemand de boel niet aansteken daar?', vraagt een Kaatsheuvelnaar zich op Facebook af. Andere inwoners refereren aan Geldermalsen en roepen op mas saal in protest te komen. Honder den tegenstanders geven op Face book aan naar de informatieavond te komen. Luijendijk houdt vol dat ieder een maandagavond welkom is. Er zijn geen detectiepoortjes, ook identificeren is niet nodig. De bur gemeester denkt dat er van 'een tweede Geldermalsen' geen spra ke zal zijn. „Het gaat om een nood opvang voor drie maanden, niet om een azc voor tien jaar. Maar ook al wonen wij in Kaatsheuvel, ik geloof niet in sprookjes. Ook hier zal enige bezorgdheid zijn." In het gemeentehuis in Gelder malsen werd woensdagavond ver gaderd over de komst van een groot asielzoekerscentrum. Boze demonstranten uitten hun onge noegen door met vuurwerk en flessen het gemeentehuis en de politie te bekogelen. Ook wisten drongen ze het gebouw binnen, dat moest worden ontruimd. Na urenlange rellen keerde de rust te rug. Veertien relschoppers - alle maal inwoners van Geldermalsen - werden opgepakt. VRIJDAG 18 DECEMBER 2015 @RLOppenhei door Heieen Boex Het was geen vrolijk jaar. Een vluchtelin- gencrisis, de opkomst van IS, de afgang van Oranje. Voor sommigen zat het in 2015 wél mee. Jasper won miljoenen in de loterij, privéfoto door Karlijn Houterman en Chris van Mersbergen KAATSHEUVEL. Op een camping in het Brabantse Kaatsheuvel worden vanaf volgende week tot april 2016 1.200 vluchtelingen gehuisvest. Wim Luijendijk burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9