Rutte heeft de oppositie Van der Steur staat na de motie van afkeuring onder curatele bij de oppositie Van der Steur heeft ronde één van de nasleep van de Teeven-deal overleefd. Hoe nu verder? 8 NIEUWS Daar wiljef .we op strap meer varety a terug zfy We betalen ons blauw DEN HAAG. Met hervonden branie keerde minister Ard van der Steur (VVD, Veiligheid) gisteren terug naar het parlement. Nu hij de na sleep van de Teevendeal heeft overleefd, wacht een grondige schoonmaak op zijn ministerie. Van der Steur moet de oppositie overtuigen dat hij daarvoor de juis te man is. Voor een minister die ternau wernood z'n hachie heeft gered, staat Ard van der Steur er een dag later opvallend monter bij. Uitge slapen, zelfs met een lachje en 'in volle overtuiging' om 'aan de bak te gaan om vertrouwen te herstel len'. „Of dat genoeg zal zijn, is niet aan mij." Er klinkt zelfs een vleugje WD-bravoure in door. Om z'n nek een das in de partij- kleur. „Maar die droeg ik gisteren ook." 'Gisteren' was de 271ste dag als minister en bijna z'n laatste. In de dominoval op het ministerie van Veiligheid en Justitie viel Van der Steur ook bijna, in het rijtje Opstelten-Teeven. Door zijn narrow escape in het debat over de deal met Cees H. kon hij gistermorgen terug naar zijn werkkamer op de zevende eta ge. Net als de al even gebutste col lega staatssecretaris Klaas Dijk- De motie haalde geen meerderheid en Rutte kan gewoon door met zijn werk. In zijn reac tie liet hij over dat laatste ook geen misverstand bestaan: „Wij zullen gaan werken aan herstel van het vertrouwen. Het kabinet zal zijn best doen om de grote minderheid in de Kamer die zeer kritisch is, te laten zien dat we dat serieus doen." Wat deze verwor pen motie gevoelig maakt, is dat dit kabinet afhankelijk is van sa menwerking met de oppositie om zijn beleid door zowel Tweede als Eerste Kamer te krijgen. Flankpar tijen SP en PW strooien voortdu rend met moties van wantrouwen en die worden door niemand se rieus genomen. Maar dat opposi tiepartijen CDA, D66, Christenu nie, SGP en GroenLinks dat geza menlijk doen, is pijnlijk voor Rut te. Met die partijen werkt hij op belangrijke dossiers samen. De Kamer kan op verschillende manieren de kritiek op het kabi net verwoorden. In een motie van wantrouwen geeft de Kamer aan geen vertrouwen meer te hebben in verdere samenwerking met het kabinet. Formeel is er geen ver schil met een motie van afkeu ring, zoals die woensdag werd in gediend. Maar in de praktijk hoff overigens, die nota bene giste ren nog even door de parlementai re pers tot politicus van het jaar werd gekroond. De stemmen wa ren overigens al voor het debat uit gebracht. Van der Steur mag dan ontspan ning veinzen, hij weet de ogen van de oppositiepartijen in zijn 'Als de ambtenaren van Van der Steur kneuzen zijn, dan wel zijn kneuzen' rug. Zo kwam de minister na de Volkert-affaire al 'in zijn proef tijd', zei de oppositie. Waar hij te gen het parlement beweerde dat niemand wist dat er een geënsce neerde foto van de vrijgelaten Vol- kert van der G., de moordenaar van Pim Fortuyn, gemaakt zou worden, bleek een handvol men sen op zijn departement daarvan op de hoogte. Met 'een gele kaart' kwam de minister weg, maar met de motie van afkeuring die giste ren ook tegen hem gericht was, staat hij nu helemaal onder curate le. Bij D66-leider Alexander Pecht old ligt hij in elk geval vanaf nu steevast onder het vergrootglas. „Het is een enthousiasme man, dat pleit voor hem. Maar we zul len geregeld de balans opmaken. Hij heeft mij nog niet overtuigd." Zichtbaar geïrriteerd: „Van der Steur verschuilde zich in het de bat ook nog een keer achter ambte naren, dat hoeft hij niet meer te proberen. Als het kneuzen zijn, dan wel zijn kneuzen. En dan moet hij daar verantwoordelijk heid voor dragen." Precies daar zit de kneep. Het de partement moet grondig gereno veerd, erkende Van der Steur al. De 'interne afstemming en coördi natie' zijn er 'een achilleshiel'. Een topambtenaar is vrijgemaakt om de 'informatievoorziening' te verbeteren. Of zoals het in Den Haag cynischer omschreven wordt: ze moeten kappen met het verkopen van mooie praatjes en verhullen van informatie. In februari al moet er een lijvig plan van aanpak liggen. Het wringt bij de oppositie dat juist Van der Steur die kar trekt. Hij heeft de schijn tegen. Zeker nu is gebleken dat hij als Kamerlid mee hielp aan een verhullend persbe richt van het ministerie over de Teeven-deal. Niet bepaald zijn taak als 'controlerend' parlementa riër, erkende hij. Gert-Jan Segers (Christenunie) hoopt dat die deemoed zal aan houden. „Het moet anders en ik hoop dat hij dat in zijn oren heeft geknoopt." Pechtold kijkt juist bij deze minister over de schouder mee. Testmomenten genoeg. Bont en blauw de volgende ronde in door Tobias den Hartog foto Evert-Jan Daniels foto Dean Mouhtaropoulos/Getty Images door Hans van Soest DEN HAAG. Met de motie van afkeu ring van woensdagavond hebben de oppositiepartijen premier Mark Rutte vooral willen laten voelen dat hij niet zonder hen kan. Alexander Pechtold D66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8