Afslag Terneuzen op Tractaatweg onveilig Terneuzen koestert poetshulp Vluchtelingenproject brugklassers Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Wat eet u graag? En wat mist u? Brugklasleerlingen mochten gisteren alles vragen aan vluchtelingen. Bij het Zelden rust-Steelantcollege in Terneuzen staat de hele week in het teken van vluchtelin gen. Het project Cha- ritree wordt voor het derde jaar ge houden en het moet de leerlingen bewuster maken van wat het is om vluchteling te zijn. De leerlin gen bouwen daarom een tenten kamp, een vluchtelingenboot en via Vluchtelingenwerk kwamen er gisteren vluchtelingen vertellen over wat ze hebben meegemaakt. Dit jaar komt het voor de leerlin gen nog dichterbij dan anders: „Ik woon vlakbij de Braakman en zie de vluchtelingen ook lopen", ver telde Jelle (13). Jelle en zijn klasge noten van de brugklas vmbo luis terden dan ook ademloos naar het verhaal van Mahjuba uit Afghanis tan. Zij vluchtte voor de Taliban en moest haar zoon daar noodge dwongen achterlaten. De brugklas sers hadden veel vragen, die Mah juba allemaal geduldig beant woordde. Dat varieerde van wat ze graag eet tot wat ze het meeste mist. „Ik eet graag rijst en groen ten. En ik mis mijn land en de ber gen. Maar mijn man is in Afghanis tan gewond geraakt en heeft drie keer in de gevangenis gezeten. Nu voel ik me veilig, in mijn eigen land kon er elk moment iets ont ploffen", legde ze haar reden uit om te vluchten. „Wat vindt u van mensen die geen vluchtelingen op willen vangen?", vroeg een scho liere. „Die mensen hebben geen idee. We hebben in Afghanistan dingen gezien, die niemand wil zien", reageerde Mahjuba. Mahjuba vluchtte twaalf jaar ge leden naar Nederland en kon goed vertellen over wat ze heeft meege maakt. In een ander klaslokaal ver telde Zaher uit Syrië zijn verhaal aan een klas vwo'ers. Zaher is sinds een jaar in Nederland en werd daarom bijgestaan door Nico le Bolleman van Vluchtelingen werk. Ze hielp de 28-jarige Zaher met zijn verhaal. „Zijn Neder lands wordt steeds beter", vertel de Nicole aan de scholieren „In het begin moesten we communi ceren met handen en voeten. Maar het is voor hem nog heel ver drietig om over Syrië en zijn fami lie te praten." Zaher moest vluch ten nadat hij in gevangenschap ernstig werd mishandeld. Toen hij vluchtte naar zijn oma in Liba non, kreeg hij de kans om naar Ne derland te komen. Alleen. Zijn fa milie woont nog in Syrië en hij mist hen enorm. „Zaher praat daarom het liefste over de toe komst", zei Bolleman tegen de be deesde vwo'ers. Indrukwekkend vond ik het. Ik vind het erg dat mensen moeten vluchten' Miliya (13) 'Het lijkt me heel erg als je moet vluchten en je familie achter moet laten'jeiie (13) 'Sommige mensen moeten heel veel reizen voor ze ergens mogen blijven' Boaz(i3) De verkeerssituatie op de Trac taatweg bij Terneuzen is veran derd sinds de aanleg van de Sluis kiltunnel. Wie uit de richting Axel naar Terneuzen wil, kan niet meer rechtdoor rijden, maar moet rechtsaf slaan. „Zeker in het donker en bij regen is die af slag nauwelijks te zien", weet He- melsoet uit eigen ervaring. „Je ziet de afslag over het hoofd met alle gevolgen vandien." Hemelsoet komt ook met een oplossing: het aanbrengen van 'glowing in the dark'-verflijnen. In het donker stralen die lijnen ongeveer twaalf uur lang licht uit zonder dat extra straatverlich ting nodig is. Hemelsoet vraagt B en W deze oplossing aan te kaarten bij de provincie die de Tractaatweg beheert. Dit probleem speelt niet al leen bij de afslag Terneuzen. Al langer zijn er klachten over het zicht op nieuwe rotondes tussen Hoek en Sluiskil. Terwijl nogal wat andere gemeen ten, buiten Zeeland, de eenvoudi ge huishoudelijke hulp hebben af geschaft, heeft Terneuzen er be wust voor gekozen die wel te handhaven. „Van ouderen wordt verwacht dat ze langer thuis blij ven wonen. Je moet hen daarbij dan ook helpen", geeft wethouder Cees Liefting aan. Kortingen van het Rijk maken het niet simpeler. Terneuzen is daar echter al op vooruitgelopen én kreeg voor dit jaar en 2016 ook extra rijksgeld om de bezuinigin gen deels te compenseren. Dit is gebruikt om de poetshulp fatsoen lijk te regelen. Medewerkers die op contractba sis werkten bij ZorgSaam, kregen de kans in dienst te komen bij Zo net, een bedrijf dat onder de grote welzij nsinstelling Aan Z valt. Lief- Terneuzen heeft er, evenals Sluis en Hulst, doelbewust voor gekozen eenvoudige huis houdelijke hulp te handhaven ting: „Van de 130 mensen zijn er 226 overgestapt. Zij hebben nu meer zekerheid." Het aantal 'klanten' is sinds juni gestegen van 420 naar bijna vijfhonderd. Het aantal uren hulp is toegenomen van 2700 in juli naar zo'n 4400 in oktober. De ge bruikers betalen twee tot acht eu ro per uur, afhankelijk van het in komen. De gemeente legt daar geld bij. De werkelijke kosten per uur zijn 22 a 23 euro. Nieuwe klan ten krijgen overigens maximaal drie uur hulp per week. Het nieuwe systeem is duur zaam, verzekert Liefting. Hij ver wacht ook in 2017 en de jaren erna extra rijksgeld. „We hebben dat ook nodig, gezien de groei van het aantal ouderen." VRIJDAG 18 DECEMBER 2015 'Nu voel ik me pas veilig' door Sophie Stockman Ademloos luisterden de leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcollege naar het verhaal van vluchtelingen Mahjuba (I) en Zaher (niet op foto), foto's Peter Nicolai door Harmen van der Werf TERNEUZEN. De afslag Terneuzen op de Tractaatweg moet verkeers veiliger worden. Marijke Hemel- soet uit Westdorpe, raadslid voor TOP/Gemeentebelangen, heeft daarop aangedrongen in schrifte lijke vragen aan het Terneuzense college van B en W. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Terneuzen heeft op tijd de bakens verzet, waardoor in woners die dat nodig hebben, een poetshulp in huis kunnen houden of krijgen. De medewerkers die de ze hulp bieden, krijgen ook nog re delijk betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 84