Rustig oud en nieuw Tholen: meer afstand tussen tennisbaan en wijk BEVELANDEN en THOLEN 7 Cultuurprijs voor De Muynck Kinderen die van muziek houden, komen op open bare basisschool De Casembroot in Sint-An- naland niets tekort. Muziekonderwijs vormt sinds enkele jaren een be langrijk en vast onderdeel van het lesprogramma. Sinds een paar weken heeft de school zelfs een ei gen orkestklas. Dankzij een samenwer king tussen de school, de Zeeuwse Muziekschool en de plaatselijke fanfare Acce lerando krijgen de kinde ren op De Casembroot hun hele schoolcarrière muziekonderwijs. Dat be gint met algemene muzika le vorming, gaat over in het leren lezen van noten en het spelen op de blok fluit en mondt uit in de or kestklas in groep 7. „Dat is als het ware de slagroom op de taart", zegt voorzit ter Jack Westdorp van Ac celerando. Dankzij een muziekma- rathon van de fanfare en een bijdrage van de mu ziekschool kon een investe ring van zevenduizend eu ro in de instrumenten wor den gedaan. De school krijgt die in bruikleen. Kin deren mogen ze zelfs mee naar huis nemen om te oe fenen. Elke donderdag re peteren ze samen op school onder leiding van dirigent Pieter-Jan van den Berg. Hij wordt bijge staan door leden van Acce lerando en ook juf Carla Westdorp blaast een deun tje mee. Die ondersteuning is no dig, want de meeste kinde ren in de orkestklas bespe len hun instrument voor het eerst. Gisteren hadden ze nog maar hun derde les, maar ze toverden al aardig wat tonen uit onder meer de hoorns, bugels, altsaxo foons en trompetten. De dirigent was dik tevreden. Het is de bedoeling dat al le inspanningen leiden tot een heus concert aan het eind van het schooljaar. Qua instrumenten is geko zen voor een fanfarebezet ting. „Wij kunnen hier wel de altviool of de klari net promoten, maar dat heeft weinig zin", stelt Westdorp. „Als kinderen bij onze vereniging willen komen, kunnen wij daar niet in voorzien. Wij zijn een fanfare en geen harmo nie." Westdorp heeft goe de hoop dat het schoolpro ject kinderen stimuleert om verder te gaan in de muziek. Sterker nog, sinds het muziekonderwijs op De Casembroot een extra impuls heeft gekregen, is er bij Accelerando al een grotere aanwas van jonge- ren. „Kinderen zitten op jonge leeftijd vaak op twee of drie verenigingen", stelt de voorzitter. „Als ze op een bepaald moment moesten kiezen, was de muziek vaak de eerste die afViel. Dat begint nu te ver anderen." Hoewel de orkestklas echt iets is van groep 7, houdt het muziekonder wijs daarna niet op. „In groep 8 leggen we wat meer de nadruk op onder meer de geluidstechniek", stelt Westdorp. „Daar is ook veel behoefte aan. Bo vendien is dat leuk voor kinderen die net iets min der met muziek hebben en wat meer met techniek." 'Ik ben bij dat ik de trombone heb gekregen. Dat was mijn eerste keus. Het gaat al best goed. Ik vind het superleuk om samen te spelen' 'Ik heb gekozen voor de bariton. De klanken zijn heel mooi en hij heeft zo'n lekker groot mondstuk. De noten vind ik soms nog best moeilijk' KAPELLE. De landelijk aangepas te tijden voor het afsteken van vuurwerk hebben in de gemeen te Kapelle enorm veel effect ge had. Dat zegt burgemeester An ton Stapelkamp. „In de dorps kernen was het de afgelopen jaarwisseling veel rustiger dan de jaren ervoor en het percenta ge vernielingen lag aanmerke lijk lager." Dat gegeven leidt tot de vraag of de kosten van de voor zorgsmaatregelen nog wel in verhouding staan tot de daad werkelijke schade. Van het tota le schadebedrag van 7500 euro in 2014/2015 is namelijk 'maar' een derde terug te leiden naar vuurwerkschade. De overige vijfduizend euro is opgegaan aan voorzorgsmaatregelen. „Het gaat dan niet alleen om het ver wijderen van prullenbakken en het dichtmaken van brievenbus sen, maar ook om de inzet van politie, brandweer en boa's", zegt Stapelkamp. De burgemeester vindt het echter te vroeg om na één jaar al conclusies te trekken. „Als de ze trend zich voortzet, is het goed om het kostenplaatje in de toekomst nader te bekijken." Voor nu hoopt hij op een rus tige jaarwisseling. „Het zou mooi zijn als we onder het scha debedrag van vorig jaar kunnen duiken. Iedere euro schade is er ten slotte één te veel." GOES. Reynier en Ditte de Muynck krijgen dit jaar de Cul turele Prijs Goes. Dat heeft de Culturele Raad besloten. Rey nier de Muynck is beeldend kunstenaar. Zijn werk ken merkt zich door een magisch realistische sfeer verweven met spirituele symboliek. Ditte is onder andere de drijvende kracht achter de klankgroep Na- da Naga. De jury heeft grote waardering voor de artistieke en spirituele wijze waarop zij zich manifesteren en een inspi ratiebron zijn voor velen. De prijs bestaat uit een cultureel geschenk dat in overleg met de winnaar wordt bepaald. THOLEN. De gemeente Tholen gaat met de ontwikkelaar van de wijk Luysterrijck in Sint Philipsland be spreken of de huizen in het plan op zeker vijftig meter van het com plex van Tennisvereniging de Ruucstoppelen kunnen komen. De gemeente wil voorkomen dat de tennisvereniging in de toe komst wordt geconfronteerd met klachten van bewoners over ge luidsoverlast en overlast door de lichtmasten. Wethouder Kees van Dis deed die toezegging gisteren tijdens de raadsvergadering. Van Dis zegde toe de tennisvereniging bij het overleg te betrekken. Eerder had voorzitter Adrie van Dijke van de Ruucstoppelen tij dens een commissievergadering zijn zorgen uitgesproken over de huidige versie van het plan. Dat voorziet in de bouw van huizen op circa twintig meter afstand van de tennisbanen. Landelijk wordt een richtlijn van vijftig meter ge hanteerd. Alle raadsfracties lieten zich in de raadsvergadering positief uit over de ontwikkeling van Luyster rijck. In de eerste fase zouden ze ventien woningen moeten wor den gebouwd. VRIJDAG 18 DECEMBER 2015 Schoolorkest slagroom op de taart Leerlingen uit groep 7 van de De Casembrootschool in Sint-Annaland repeteren elke donderdag een uur in het muzieklokaal. ook mee naar huis nemen om daar verder te oefenen, foto Leo Adriaansen door Rob Paardekam Ze mogen de instrumenten Naomi Bult Tygo Voshol door Ellen Jobse door Hans Heijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79