Beauty Beast Wielrenners uit Eritrea bouwen dankzij crowdfimding aan profbestaan 16 ZEELAND Het lijken twee onverenigbare grootheden: asielzoekers en wielrennen. Niets is minderwaar. gratjs PROFITEER NU EN BESTEL SNEL OP: PZC.NL/THEATER LEZERSAANBIEDING: SPECIAAL VOOR U GESELECTEERD upgrade1. I BEAUTY AND THE BEAST Op zijn racefiets is Da niël Abraham (30) de belichaming van het Oranje-gevoel. Shirt, broek, arm- en beenstukken, sok jes en handschoenen; als het niet oranje kleurt, dan wel rood-wit- blauw. „Hé, ik zit in de nationale selectie. Ik draag het met trots. Al les wat ik weet van Nederland, heb ik geleerd op de fiets. Beter dan welke taalcursus ook. Ik ken overal de weg en kan niet verdwa len. Nederland voedt mij en is als een vader en moeder voor mij." De geboren Eritreeër is inmid dels profwielrenner en komt daar naast voor Nederland uit als paralympiër op de baan. Dat laat ste op basis van een uitzonderings regel van het IOC, want een Ne derlands paspoort heeft hij na vijf tien jaar nog altijd niet. Abraham dacht in aanmerking te komen voor een generaal pardon, maar raakte verstrikt in een web van re gels en wetgeving aangaande de asielprocedure. Lachend: „Eigen lijk ben ik stateloos." Bij Marco Polo Cycling is Abra ham wegkapitein, teamoudste, leermeester, begeleider en steun en toeverlaat tegelijk voor zijn ploegmaten, die nog maar een paar maanden in Nederland zijn. Ze rijden in de wielerkleding van Abraham of slapen na een trai ning bij één van zijn kinderen op de kamer in zijn flatje in Amstel veen. Het team telt nog drie Eritreeërs en een Syriër en meer talent is in aantocht vanuit de asielzoekerscentra. Via crowdfunding is de helft van het benodigde startkapitaal - 7500 euro - al binnen. Vluchtelin gen in het peloton, het lijkt vooral gestoeld op idealisme, maar Abra ham en mede-initiatiefnemer Gu- do Kramer houden er serieus reke ning meer dat over enkele jaren een paar van de renners prof zijn. Abraham reed eerder voor een kleine wielerploeg die wedstrij den fietst van Nederland tot Azer beidzjan en is daarnaast al twee jaar op een rij Nederlands kam pioen aangepast wielrennen. Hij kampt met een lichte handicap aan zijn rechterbeen na een been breuk op driejarige leeftijd. Tot een paar jaar geleden werkte hij in de catering bij KLM, maar inmid dels leeft Abraham met hulp van NOCNSF als profrenner en heeft hij zijn zinnen gezet op deelname aan de achtervolging op de baan bij de Paralympics in Rio de Janei ro in de zomer van 2016. Hij mag hier een marginaal be staan als profrenner leiden, in zijn moederland Eritrea - vanwege de Italiaanse kolonisatie eind 19de eeuw een van de meest vooraan staande Afrikaanse wielernaties - is Abraham een begrip. Daniel Te- klehaimanot, die deze zomer in de Tour vier dagen in de bolletjes trui reed, is de voornaamste expo nent van het Eritrese wielrennen. Abraham behoort tot de generatie renners die in Europa al voet aan de grond zette voordat Teklehai- manot doorbrak. Dus wist Abel Gebrehiwet (19), de jongste ren ner uit de Marco Polo-ploeg, wat hem te doen stond toen hij in maart in Nederland aankwam: Da niël bellen. Gebrehiwet: „Iedereen uit Eritrea die van wielrennen houdt, kent Daniël. Hij is voor ons de eerste die het haalde in Euro pa." Nachtmerrie Gebrehiwet kwam een halfjaar ge leden aan in Nederland. In vier maanden trok hij vanuit Eritrea te voet door Ethiopië naar Soedan. Met een pick-up ging hij naar Li bië om vervolgens met de boot de riskante oversteek te maken naar Italië, en vandaar verder per trein. De herinneringen aan de reis zijn een nachtmerrie, met dien ver stande dat alles wat hij zag reali teit was. Wat Gebrehiwet in Libië zag, waar hij drie weken wachtte op een boot, hield hij niet voor moge lijk. Een land in puin met een machtsvacuüm, dat is overgele verd aan plunderaars, men sensmokkelaars en rebellen. De tranen wellen op in zijn ogen wan neer hij er over vertelt. „Per dag kregen we een stuk brood en een blikje drinken. Dat was het. Ik ver tel liever niet over mijn ervarin gen, het is te pijnlijk." In Eritrea was Gebrehiwet wiel renner in de Asbeco-ploeg. Als kampioen bij de beloften had hij in de voetsporen kunnen treden van succesvolle landgenoten als Teklehaimanot of Merhawi Ku dus. Maar hij koos ervoor Eritrea te ontvluchten. Sommigen zou den Gebrehiwet een gelukszoeker noemen, zelf ziet hij dat anders. Eritrea is straatarm en totaal ont wricht. Hij kon niet langer leven onder het juk van dictator Isaias Afewerki. Gebrehiwet wist dat, wanneer de prestaties op de fiets ooit tegen zouden vallen, zijn be staan onzeker zou zijn. Dan zou hem niets anders resten dan de militaire dienstplicht. Die is ver plicht in Eritrea, kan tientallen ja ren duren en geschiedt tegen een slechts minimale vergoeding. Met zijn vlucht heeft hij nu alle banden met zijn moederland door gesneden. Gebrehiwet kan nooit meer terug. In elk geval niet zo lang Afewerki aan de macht is. De kans dat hij zijn grootmoeder, bij wie hij woonde, of zijn ouders ooit nog ziet, is niet bijster groot. Dat hij ooit als wielrenner het shirt van Eritrea draagt, is uitgeslo ten. „Als ik ooit terugkom, arreste ren ze mij onmiddellijk." Wat rest is de liefde voor de fiets. Mooie file Aan de hand van Abraham leert ook hij Nederland stukje bij beetje kennen. De route van van daag, van Abrahams flat in Amstel veen naar het azc in Almere, kent hij inmiddels uit zijn hoofd. „Mooi, hè", zegt hij over de file op de Ai vanuit Amsterdam in de richting van Muiderberg. „Dat de mensen zo gedisciplineerd achter elkaar blijven rijden. Onmogelijk in Eritrea. Chaos." In 'het kamp' in Almere, waar 800 vluchtelingen worden opge vangen, deelt Gebrehiwet zijn ka mer van tien vierkante meter met een landgenoot. Twee bedden en twee kasten met alle persoonlijke bezittingen van twee mannen die hun land zijn ontvlucht. Meestal zet Abel ook zijn fiets in de kamer uit angst voor diefstal, al riskeert hij een boete. Boven zijn bed han gen drie foto's: twee van een race fiets en één waarop hij wordt ge huldigd als beloftenkampioen van Eritrea. De enige tastbare herinne ring aan zijn oude leven. Het bestaan van een vluchte ling in Nederland is leeg, zegt A- bel. De renners van Marco Polo hebben nog het geluk van de fiets, in tegenstelling tot de andere asiel zoekers. Gebrehiwet: „Het leven in een azc is als ziek zijn, je kunt niets. Zo trekken de dagen aan je voorbij. Ik ben een van de weini gen met een doel. Ik fiets elke week 650 kilometer. Als ik van het azc naar Daniël in Amstelveen ga, zeggen de andere vluchtelingen dat ik gek ben." LAAT JE VEROVEREN Laatje veroveren door deze grootse, spectaculaire musical Met musicalsterren als Anouk Maas, Edwin Jonker, Freek Bartels, Loeki Knol en Tony Een betoverend verhaal over de ware liefde en innerlijke schoonheid. MUSICAL: AFAS CIRCUSTHEATER DEN HAAG, DECEMBER EN JANUARI Vrijheid voelen op de fiets door Daan Hakkenberg Abel Gebrehiwet en Daniël Abraham (rechts), twee wielrenners uit Eritrea die nu in Nederland actief zijn. Abraham: „Alles wat ik weet van Nederland, heb ik geleerd op de fiets. Beter dan welke taalcursus ook." foto Marco Okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72