Docenten soms zelfs thuis bedreigd Werken op de deskbike Onderwijsbonden geschokt door hoeveelheid incidenten. Ze pleiten voor een hardere aanpak. 6 NIEUWS Vuurwerk naast Tentamen babykamer langer geldig Bel 013-5055980 of chat met ons O QagaCIie SPORTIEVE MINISTER De Rotterdamse politie heeft in een woning 200 kilo zwaar ille gaal vuurwerk in beslag geno men. Zo'n 140 kilo was opgesla gen naast een babykamer. Uit en kele dozen vuurwerk lekte het zeer gevaarlijke flitspoeder, meldde de politie. De rest van het explosieve spul lag in een schuurtje, waarin ook een bu- taangasfles stond. De bewoner, een 25-jarige Rotterdammer, is op zijn werk aangehouden. Bij huiszoeking trof de politie lawi nepijlen, vlinders, Butterfly Crackers, super cobra 6 en een cakebox aan. Volgens de politie is het vuurwerk dat 'massa-ex plosief kan reageren. Als het aan de Tweede Kamer ligt, blijven resultaten van tenta mens langer geldig. De studie punten kunnen dan alleen maar vervallen als de kennis die via de tentamens is opgedaan, aantoon baar is verouderd. Instellingen moeten bovendien rekening hou den met de persoonlijke omstan digheden van de student. De Ka mer nam gisteren een motie aan van de PvdA en SP die het kabi net oproept dit te regelen. Nu kunnen universiteiten en hoge scholen zelf bepalen dat tenta- mencijfers na een periode verval len, vaak na vier jaar. PvdA en SP constateren dat onderwijsinstel lingen hiervan misbruik maken. Boxspring Valencia Elektrische Boxspring Paris dreigtelefoontje thuis: 'moeder zou me nog wel krijgen'. Zelfs in het basisonderwijs zijn de bedrei gingen niet mals. 'Kut juf, ik maak u dood.' 'Neuk je moeder - wacht maar tot mijn vader komt, die pakt jou.' Hoewel eens in de zoveel tijd berichten opduiken over in elkaar gemepte leerkrachten, is er niet één te vinden die daarover durft te vertellen. De docent die over ervaringen met bedreiging en scheldpartijen vertelt, is een grote uitzondering op de regel. De onderwijsbonden zien dat de meeste inciden ten in de doofpot verdwijnen. „Scholen zijn ontzettend bang voor een slecht imago", consta teert AOb-voorzitter Liesbeth Ver heggen. De onderwijsbonden noemen het aantal incidenten 'schokkend' hoog. Zij pleiten voor actie vanuit de schoolbesturen om de veilig heid van leraren te vergroten. „Het moet voor leerlingen en ouders duidelijk zijn wat een school wel of niet tolereert en wel ke sancties volgen als ze over de schreef gaan", stelt een woordvoer der van CNV Onderwijs. Ook vinden ze dat er een meld plicht moet komen. Scholen hoe ven incidenten nu niet te registre ren. In 2011 kaatste invoering van een meldplicht af in de Tweede Kamer. De incidenten hebben grote im pact op de leraren, 12 procent van de docenten op middelbare scho len overweegt zelfs het onderwijs te verlaten. De docent die mot had met het meisje en haar moe der begrijpt dat. „Je schrikt ervan en neemt het mee naar huis." De steun van de schoolleiding en collega's is noodzakelijk om niet onder de druk te bezwijken, stelt ze. „Je wilt leerlingen aan spreken op hun gedrag, maar dat moet je wel als team doen. In de praktijk is het voor een docent al leen vaak een lijdensweg." UTRECHT. Scholen moeten fermer optreden tegen geweld door ouders en leerlingen. Ze moeten incidenten niet in de doofpot stop pen, maar aangifte doen, duidelij ke regels opstellen en geweld regis treren. Daarvoor pleiten de onder wijsbonden CNV en AOb. Een voorbeeld uit de praktijk. De problemen van een docente met één van haar leerlingen be gonnen mild. Toen ze het meisje vroeg elders te gaan zitten, zei de leerlinge: waarom? Maar de toon werd harder. Na verloop van tijd schreeuwde ze naar haar lerares: 'Nee, dat doe ik niet. U bent mijn moeder niet, ik hoef niet naar u te luisteren.' „Ze maakte me uit voor rotte vis", vertelt de docente die mee deed aan een representatief onder zoek van deze krant en DUO On derwijsonderzoek naar geweld on der leraren. Uit angst voor haar baan wil ze alleen anoniem haar verhaal doen. Vele gesprekken en nieuwe ru zies later, stuurde de lerares het meisje de klas uit, waardoor ze een toets miste en een onvoldoen de kreeg. Woest appte het meisje haar moeder. Die kwam op hoge poten verhaal halen. „Ze zei op nogal in timiderende toon: ik pik het niet dat u zo met mijn dochter omgaat. Ze hoeft geen straf te krijgen." De docente kreeg geen kans om de si tuatie uit te leggen. „De sfeer was heel dreigend", zegt ze. Duizenden leraren (een kleine 5 procent) hadden vorig jaar te ma ken met fysiek of verbaal geweld van ouders en leerlingen, zo blijkt uit het onderzoek. Ze beschrijven 'Scholen zijn ontzettend bang voor een slecht imago' tal van situaties. 'Mijn zoon liegt niet, u liegt.' 'Als mijn dochter in december nog op een onvoldoen de staat, weet ik u te vinden.' 'Ik wacht u na schooltijd wel op als u er niet voor zorgt dat mijn kind bij dat groepje (creacircuit) mag.' Andere docenten onder vonden zelfs de gevolgen thuis. Eén leraar schrijft dat de ramen werden ingegooid, omdat hij bij de leerplichtambtenaar had gemeld dat een leerling verzuim de. Een ander vertelt over een 'Als mijn dochter in december nog op een onvoldoende staat, weet ik u te vinden' Elke dag een verrassende aanbieding ROTTERDAM DEN HAAG Incl. onderbox, matrassen, hoofdbord topper Excl. accessoires 140x200 vanaf €899,- 160x200 vanaf €959,- 180x200 vanaf €999,- 'Stop geweld niet in doofpot' Incl. onderbox, matrassen, hoofdbord topper Excl. accessoires 120x200 vanaf €299,- 140x200 vanaf €339,- 160x200 vanaf €359,- 180x200 vanaf €379,- DEN HAAG. VVD-minister Edith Schippers heeft de aanval tegen het zitten ingezet. Ze zag 'zo'n ding' op haar departement staan. Eerst twijfel de ze, het kost ook geld. Nu pronkt er een 'deskbike', Nederlands fabri kaat, onder haar bureau. door Ellen van Gaaien Liesbeth Verheggen AOb Ouder tegen docent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6