HNNENM1 5 EIGEN TUIN EERST Waarom slapen onder een saai wit dekbedovertrek als het ook kan onder een Fiat 500, een 50 meterbad of een heleboel pixels? Welterusten! Voor vrouwen lijkt bladblazen waarschijnlijk te veel op stofzuigen 1. Pipstudio.com, €49,95 2. Good Morning, 49,90 3. Auping, €69 4. Snurk, €59,95 5. Ferm Living, €90 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag; de bladblazer. het lawaai van bladblazers, hakselaars en bladzuigers. Vaak zwaaien mannen met de mechanische slurf. Voor vrou wen lijkt bladblazen waarschijnlijk te veel op stofzuigen. Bladblazers zijn er in veel soorten waarvan de prijzen variëren van een paar tientjes tot honderden eu ro's. De goedkoopste is de elektrische blazer. Zo'n blazer is licht en geluids arm, maar er zijn ook nadelen: wie elek trisch blaast zit vast aan een snoer en dat houdt wel in dat er een stopcontact in de buurt moet zijn. De actieradius is beperkt. Dat nadeel ondervang je met een accublazer. Op het eerste gezicht lijkt dit het ideale apparaat, totdat het er na tien minuten blazen mee ophoudt. Accu leeg. In kleine tuintjes ben je dan misschien al klaar - daar ben je snel uit geblazen - maar in kleine tuintjes heb je eigenlijk helemaal geen bladblazer nodig. lawaaimakers waarmee de buurman bij voorkeur op zondagochtend om acht uur de dag begint. Dit zijn de duurdere apparaten waarvan de prijs bij honderd euro begint, maar waaraan je ook het tienvoudige kunt uitgeven. Je hebt tweetakt- en viertaktuitvoe- ringen. Met een blazer blaas je afgeval len blad op een hoop. Die moet je dan nog op ruimen, maar behalve blazen kun je natuurlijk ook zuigen en veel blazers kun nen beide. Als je zuigt heb je een zak nodig, net als bij een stofzuiger en dat maakt het appa raat onhandig. Die zak zit in de weg. Bo vendien zit een bladzuiger vaak verstopt omdat je niet alleen blad maar ook zwerfvuil en takjes opzuigt. Daarnaast laat nat blad zich niet makkelijk opzui gen; het plakt aan de grond of de stenen vast. En in de herfst is blad nu eenmaal vaak nat. blazers en zuigers eigenlijk wel nodig? Bladeren verteren tot bladaarde en blad- aarde is een puike grondverbeteraar. Waarom zou je dat zwarte goud aan de vuilnisman meegeven? Dat is pure kapi taalvernietiging. Maak liever een com- posthoop, of als daar geen ruimte voor is: koop een compostvat. Maar goed, ik weet heus wel wat dove mansoren zijn, en voor de onverbeter lijke blazers en zuigers een laatste tip: huur een apparaat bij de bouwmarkt of leen er een van de buren. Je gebruikt hem maar eenmaal per jaar. vrijdag 18 december 2015 Trendu tukje doen Blazen Het einde van het jaar kondigt zich aan met Dan heb je de benzineblazers. Dat zijn die Maar nu een gewetensvraag: hebben we die Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57