IINNENM 3 0 LEESTIPS DeoPhone is in de maak. Stuur je een foto van versgebakken appeltaart naar iemand, dan kun je er kaneelgeur bijvoegen Grachtenpand voor vogeltjes gjg veel merken mooi vormgegeven, etherische en biologische pro ducten aan. Onder het motto 'een moment voor jezelf' breidde het aanbod de afgelopen jaren fiks uit. Zo zijn de wax-blaadjes van ScentChips populair, mede doordat je er je eigen geurcocktail mee kunt maken. Bijvoorbeeld door de geur 'hout' te mengen met komkommer en kokos. De chips verspreiden hun geur als je ze verwarmt in een spe ciale brander. Mixen en matchen is ook het devies bij Little Hotties, dat net als Scent Chips aan zijn opmar begon vanuit de VS. De combinaties zijn einde loos. Wat dacht je van koffie met caramel? Van vijg met appel? Of van kokosnoot met chocola en hazelnoot, bekend als de bounty hunter? Voor klanten liggen com plete receptenboekjes klaar in de winkel, waarmee ze hun persoon lijke cocktail kunnen brouwen. Nieuw deze winter is de Woodwick, een geurkaars van soja met een knisperende houten lont die aan haardvuur doet denken. De con tainers zijn volgens importeur Sander Visser van Sajovi niet aan te slepen. „Het voordeel van soja is dat de wax lauw blijft, waardoor je langer plezier van je kaars hebt." Hoekje Lekkere geur doet veel voor je huis, stelt interieurarchitect Michiel de Zeeuw, onder meer bekend van televisieprogramma RTL Woonma- gazine. Zeker als de kaarsen een luxe uitstraling hebben. „Als je thuis een hoekje creëert met fraaie decoratie zoals een chique geurkaars of een heel mooi flesje met daarin een heerlijk huispar fum, dan is dat gewoon luxe. Ik ge bruik ze om een interieur helemaal af te maken. Ja, ook bij mij thuis staan overal geurkaarsen." De Portugezen bedachten een paar jaar geleden een geurkaars die op meerdere vlakken wonderen ver richt. Deze doe-het-zelfkaars is het milieuvriendelijke antwoord op de vraag 'wat doe ik met mijn oude frituurvet?'. Antwoord: een kaars maken. „Doordat we al die keukenolie en vet van de frieten moeten wel de natuurlijke aroma's zijn, niet de nagebootste versies uit de fabriek. Romeinen Het gebruik van lekkere geuren in huis is overigens verre van nieuw. Volgens overlevering lieten Romeinse edelen in hun paleizen al duiven los waarvan ze de vleugels met etherische oliën hadden be sprenkeld. De stevige opmars van huisgeuren past helemaal bij de huidige tijd geest, zegt trendwatcher Joke Scholtalbers. Samen met collega Titia Huisman publiceert ze elk half jaar een trendboek voor het in terieur. „In een tijd waarin we meer tijd zoeken voor onszelf, bijvoorbeeld door aan yoga en meditatie te doen, past zo'n product erg goed," zegt ze. „Geuren sluiten ook aan bij de hang naar nos talgie. In de digi tale hectiek van tegenwoordig verlan gen we terug naar de sim pelheid van het bestaan. Hoe fijn is het als je huis vertrouwd ruikt naar versgebakken appeltaart, of naar schone was of een andere geur die aan vroeger doet denken?" Natuurlijk speelt de interieur branche in op die sentimenten. Kenden we vroeger vooral wierook stokjes en geurkaarsen, nu bieden niet meer in de gootsteen kieperen, slibben de rioleringen minder snel dicht. Super milieuvriendelijk dus", zegt importeur Stefan Nijsen. Dat de geurkaars, die je simpel thuis in de magnetron maakt, nog niet heel erg populair is, bevreemdt hem. „De eerlijke banaan en fair- trade koffie uit de wereldwinkels kent iedereen, maar dit verhaal blijkt lastiger over te brengen." Smartphone Het zou niet bijna 2016 zijn als je al die geuren niet zou kunnen delen op sociale media. Er is een 'oPhone' in de maak. Joke Scholtalbers: „Die kan je verbinden met je smartphone. Als je een foto van een vers gebakken appeltaart naar iemand stuurt, kun je er met de oPhone een geur bi jvoegen, bijvoorbeeld van appeltjes en kaneel." Gevaarlijke geurtjes 18 december 2015 GO Het kan vogels niet zo veel schelen hoe hun huisje eruit ziet. Als het maar warm en droog is. Maar wij kijken toch graag tegen een leuk vogelhuis aan. Neem dit exemplaar in de vorm van een grachtenpandje, ontworpen door Frederik Roije. Er zijn twee varianten: en trap- en een klokgevel. De huisjes zijn een ode aan de Gouden Eeuw en hebben daarom goudkleurige details, zoals de spijkertjes. Voor 29,95 euro koopje een bouwpakket. GOED WONEN De Stichting Goed Wonen wilde het Neder landse volk in de wederop- bouwja- ren opvoeden op interieurgebied. Haar devies: witte muren en lichte meubels. 'Goed wonen. Geschiedenis van een keurmerk' geeft gaöd wonen antwoord op de vraag wat de stichting heeft betekend. (Thoth, €15) BAKKEN VOOR KERST Van adventskransen tot kaneelsterren en van peperkoekhuisjes tot kerstbon bons: dit boek staat vol recep ten voor een ge slaagd en lekker kerst feest. (Deltas, €9,95) HOUT BEWERKEN Met het handboek 'Minibijbel houtbe- werken' leren beginners én gevorderden alles over de basistechnieken van dit ambacht. Ook krijgen ze tips, tricks en twintig ontwerpen om thuis mee te oefenen. (Veltman, €10) EEN HUISVOL De families in dit jeugd boek wonen in een buurt waar van alles gebeurt. Gluur bij ze naar bin nen en leer ze kennen. (Ploegs- ma, €12,95) Een hib 44 Niet alle geurtjes voor in huis doen de mens een plezier. Uit onderzoek van de Belgische Consumenten bond en tv-programma Radar bleek dat veel geteste soorten wierook meer VOC's (vluchtige organische componenten) uitstoten dan een brandende sigaret, soms wel acht keer zo veel. Het gaat dan met name om benzeen en fijnstof. Hoe scha delijk dit voor ons is, hangt af van de grootte en de beluch ting van de ruimte waarin de wierookstokjes wor den gebruikt. Vrijwel alle producten uit de test kunnen bo vendien de gezond heid van mensen met astma of allergieën op de proef stellen. Sommige stoffen in de luchtverfrissers zouden zelfs allergische reacties veroorzaken. D-limoneen, dat ook in sinaasappelschillen zit en in luchtverfrissers wordt gebruikt, kan bij mensen die daar allergisch voor zijn reacties veroorzaken. Denk aan huidallergie, hoofdpijn en klachten aan de luchtwegen. Bij geurverspreiders, zoals stokjes die in een geparfumeerde vloeistof zijn gedompeld, zit het risico ook in de allergene stoffen die via huid aanraking tot reacties kunnen lei den. Volgens de testen kun je alle wierookstokjes sowieso beter ver mijden, vanwege de uitstoot van benzeen. Zie voor meer informatie over de geteste producten: radartv.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55