2 IINNEN 8s TIPS NIEUWTJES Hiiisgeuren Tijdens de wintermaanden zijn de huisgeuren niet aan te slepen. Bijna geen interieur doet het nog zonder geurstokjes, waxblaadjes oi' geparfumeerde kaarsen. 'Geur is een breinopener'. 'Perzisch liipijlje' kan alle kanféri op Kerstboom van bloemen Theedoek leert je bakken Als ik vanille ruik, ben ik meteen weer dat 6-jarige meisje wier moeder custardpudding staat te maken «saS® wetenschap te maken met de werk ing van ons brein. De neus staat in directe verbinding met dat deel van de hersenen dat verantwoordelijk is voor het geheugen en emoties. Schell begon vorig jaar in samen werking met de Universiteit van Maastricht een onderzoek naar het verband tussen geur, gedrag en prestaties van het brein. Zo werden de aroma's van lavendel en peper munt onder de wetenschappelijke loep gelegd. „De geur van pepermunt in de bib liotheek bleek een positief effect te hebben op het concentratievermo gen. Je kunt natuurlijk zeggen dat je beter presteert als je lekker in je vel zit. Maar volgens een andere theorie hebben de moleculen in een stof een bepaald effect, zoals bijvoorbeeld linalool, wat in laven del zit." Je ademt het in, het komt in je bloedbaan terecht en werkt ontspannend. Belangrijk: het 8?TEKST EVELIEN BAKS I ILLUSTRATIES ANNEMARIE GORISSEN schillen op het aanrecht." Wat geuren allemaal teweeg kunnen brengen, is niet mis. Zo zet het odeur van pepermunt aan tot betere leerprestaties, maakt sinaas appel blij, doet roos ontspannen en zorgt ceder ervoor dat we met beide benen op de grond blijven. „Elke geurgroep heeft een bepaald effect op de gemoedstoestand," zegt Schell. Bedrijven varen er wel bij. Zo bleek uit een proef dat sportschoenen de deur uitvliegen als het in de winkel ruikt naar vers gemaaid gras. Hotels weten al langer hoe het werkt. Dukes St. James, een luxueus hotel in Lon den, omarmde met een groots gebaar de hyacint, het symbool van de Britse country side. Heel slim, want telkens als iemand later deze bloem ruikt, denkt hij even terug aan het hotel. Brein „Geur is een breinopener," zegt Schell. „Als ik vanille ruik, ben ik meteen weer dat 6-jarige meisje wier moeder custardpudding staat te maken." Dat heeft volgens de Ook zo'n oma gehad die roomboterkoekjes bakte voor de hele kinderschare? Nog al tijd roept de geur van warme sprits direct een associatie op met gezelligheid, kindertijd en familie. Dat is nu precies hoe het werkt met geurtjes en ook waarom huispar fums, oliën, smeltende hartjes en blaadjes van wax en - nieuwste rage - sojageurkaarsen met houten lont steeds populairder worden in ons interieur. „Ze laten het huis lekker ruiken, waardoor je je pret tig voelt. En al die geuren doen ook echt iets met ons," zegt geurarchi- tect Tanja Schell, die onderzoek doet naar de effecten van geur, en met haar Geurlab onder meer bedrijven en or ganisaties adviseert. „Geuren brengen fijne herinneringen terug en geven een gevoel van welbehagen." Van welke geur ze zelf gelukkig wordt? „Van het aroma van gember- 18 december 2015 Het is net een Perzisch tapijtje, maar dan met een moderne twist. Dutch Design Brand maakte een nieuwe variant op de Dutch De sign Chair: de 'Dutch Design Chair Vintage'. Het kleurrijke kartonnen krukje - te koop voor 19,95 euro - kun je gebruiken als nachtkastje of bijzettafel. Erop zitten kan ook, want de Vintage Chair kan 200 kilo dragen. Meer info: dutchde- signbrand.com Het is weer eens wat an ders: een kerstboom van chrysanten. Neem een kegelvormig blok steek- schuim en laat het goed volzuigen met water. Steek de chrysanten kort en schuin af en stop ze in het schuim, net zolang tot je dat niet meer ziet. Werk van onder naar boven. Klaar is je kerstboom! Wie kerstvakantie zegt, zegt kerstkransjes bakken. Als je even niet meer weet hoe dat ook alweer moet, kun je een recept googelen. Maar deze theedoek van I00%leuk biedt ook uitkomst. Op de theedoek staat precies welke ingrediënten je nodig hebt en welke stappen je moet doorlopen. Na afloop kun je er de afwas mee doen, terwijl de kransjes in de oven liggen. De theedoek is voor 7,95 euro te koop via leukspul.com. 44 EEN VLEUGJE i'ijy H DE KAMER?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54