Mogelijk blijvend hersenletsel na klap Dorpelingen wijzen naar raddraaiers van buiten. Maar tijdens de veldslag rond het stadhuis werden vooral inwoners van Geldermalsen opgepakt. 4 NIEUWS RELLEN GELDERMALSEN Dit voorspelt weinig goeds, denkt Jan Schelling uit Tricht woensdag avond als hij met zijn zoon langs het station van Geldermalsen fietst. Uit de trein stappen jonge ren met bivakmutsen. Met sjaals zo hoog opgetrokken dat alleen de ogen nog zichtbaar zijn. Het is dan kwart over zeven. Aan de andere kant van het dorp lopen tientallen bewoners in een lange stoet van het geplande asiel zoekerscentrum naar het gemeen tehuis. Maar ook mensen die over duidelijk niet uit deze regio zijn sluiten zich aan, horen en zien ze. Sommigen dragen sjaaltjes van Vitesse en Ajax. Of praten herken baar Rotterdams. Sfeer grimmig Schelling zoekt zijn vrienden op en ziet al snel dat de sfeer grimmi ger wordt. Hij ziet mensen die vuurwerk bij zich hebben. „Dan kom je hier niet om vreedzaam te protesteren." De Trichtenaar belt zijn vrouw. Dat ze het Journaal maar in de gaten moet houden. En hij krijgt gelijk. Nog geen tien minuten later is het helemaal mis. Tientallen demonstranten bela gen de politie. Hekwerken gaan om. Stenen vliegen door de lucht. Ruiten sneuvelen. Een ware veld slag. Bewoner Cees Blom ziet het ge beuren. Dat het zo uit de hand liep vindt hij heel erg, maar het verbaast hem niet. „De mensen hier voelen zich echt genaaid, door de snelle manier waarop de burgemeester het azc er door wil de drukken." Volgens districtschef Lute Nieuwerth van de politie maakt uiteindelijk een groep van zeven tig, tachtig mensen zich los en gaat in de aanval richting het ge meentehuis. „Ik ben geschokt. Drie collega's voelde zich genood zaakt om hun wapen te trekken. Twee collega's hebben een schot gelost in de lucht." Huub uit Geldermalsen is een van de mensen die zich niet van zijn allerbeste kant heeft laten zien, biecht hij de volgende dag na schooltijd op tegenover zijn vrienden. Hij maakt er geen ge heim van dat ook hij vuurwerk heeft gegooid. „Ik kreeg het al brandend in mijn handen ge drukt. Ik moest wel", zegt hij. Naar eigen zeggen gooide hij het op het dak van het gemeentehuis. „Waar moest ik het anders laten? In het publiek waren er gevonden gevallen." Een van zijn maatjes ziet hij la ter lopen met een steen in zijn hand. Niet doen, waarschuwt hij nog. Alles wordt gefilmd. Maar la ter hoort hij dat de 17-jarige jon gen samen met dertien andere rel schoppers uit Geldermalsen de nacht op het bureau heeft moeten doorbrengen en nog altijd niet vrij is. De jongen is nota bene zelf een vluchteling, uit Birma. Zijn moeder is kapot van zijn arresta tie. De politie heeft tegen haar ge zegd dat haar zoon een steen in zijn hand had. „Hij zei dat bij een vriend op bezoek ging. Maar nu blijkt dat hij ook bij die demon stratie was. Ik ben zo verdrietig." Iedereen voor de rechter Burgemeester Miranda de Vries is een dag na de rellen nog steeds ge schokt. „Dat mensen dat doen in hun eigen woonplaats. Dat hoort niet." De politie maakt nu jacht op de andere relschoppers. Vol gens districtschef Nieuwerth doen ze er verstandig aan zichzelf te melden. „Ik wil niet bedreigend zijn, maar we gaan iedereen voor de rechter brengen. We komen bij je aan de deur of we komen langs op je werk." Volgens Anton van Burken van Geldermalsen zegt Nee Tegen AZC zal blijken dat de veertien ar restaties die nu zijn geweest een vertekend beeld geven van wat er woensdagavond werkelijk gebeur de. „De mensen die uit waren op rellen en die het vuurtje aansta ken waren alweer vertrokken toen het echt uit de hand liep." Van Burken kreeg eerder in de week al signalen dat er voetbalhooligans zouden langskomen. „We hebben die informatie ook doorgespeeld aan de politie. De burgemeester heeft de situatie ongelooflijk on derschat. Dat vind ik pas een kwa lijke zaak." 'Twee collega's hebben een schot gelost in de lucht.' 'Ik moest brandend vuurwerk wel weggooien' Bloed tussen haar hersenvlies en schedel, een verblijf van zeker twee tot drie weken in het zieken huis en wellicht blijvend hersen letsel. Dat is het resultaat van de rellen in Geldermalsen voor de 39-jarige Van Kessel. De makelaar ligt op dit mo ment op de intensive care van het UMC Utrecht. „Het ziet er niet goed uit", zegt haar advocaat Es ther Vroegh over de zogeheten subdurale bloeding. „De exacte di agnose is nog even afwachten." Bizar dat juist zij zo in de knel kwam, vinden betrokkenen. Voor al omdat de keurige makelaar niet lijkt te behoren tot de groep van relschoppers die huishielden in haar dorp. Onschuldig en beschaafd Ja, de oud-voorzitter van de onder nemersvereniging was woensdaga vond bij het protest voor het ge meentehuis. Maar: „Ze is een vreedzaam tegenstander die zich niet heeft gemengd in de rellen. Ze heeft geen leuzen ge schreeuwd, maar is onschuldig en 'Ze wou langs de agenten lopen, maar dat mocht niet Ineens sloegen ze haar hard op het achterhoofd' Anonieme getuige heeft zich beschaafd gedragen", al dus haar advocaat. Het ging ook pas later mis, toen Van Kessel met haar vriend al on derweg was naar haar huis, he melsbreed zo'n 600 meter van het raadhuis. Daar passeerde ze café De Gouden Leeuw, dat net werd schoongeveegd door politieagen ten. Die waren in burger, maar hadden lange stokken bij zich, zegt Cees Blom die op dat mo ment in het café aanwezig was. De agenten waren klaar om er op los te slaan. „Ze waren heel agres sief." Diezelfde agenten sloegen even later Van Kessel hard op het ach terhoofd. „Die vrouw was wel bij het gemeentehuis geweest, maar had niets met de rellen te maken", weet een ooggetuige die anoniem wil blijven. „Ze wou langs de agenten lo pen, maar dat mocht niet. Opeens sloegen ze haar hard op het achter hoofd. De gewone agenten die er bij stonden zag je ook verbaasd kij ken naar zo veel agressie bij die mannen." Geen boodschap Van Kessel haalde haar huissleu tels nog tevoorschijn, om duide- Arrestanten komen vooral uit dorp zelf door Raymond Boere en Niek Opten GELDERMALSEN. Wat een massaal, maar vreedzaam protest tegen de komst van een azielzoekerscen- trum in Geldermalsen had moeten worden, draaide woensdagavond uit op een veldslag met de ME. Lute Nieuwerth politiechef Zeventig a tachtig mensen gingen gisteravond uiteindelijk in de aanval richting het gemeentehuis in Geldermalsen, aldus de politiechef. Huub relschopper Saskia van Kessel foto Richard Hulshof door Rick Aalbers GELDERMALSEN. Makelaar Saskia van Kessel is in Geldermalsen zo hard op haar hoofd geslagen door een ME'er, dat ze nu aangifte wil doen van doodslag door de politie. Ze kwam tijdens de rellen om een asielzoekerscentrum in het vizier van de politie en belandde in het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4