Wim Phaff Altijd en overal veel te verhalen Lezing over Jezus Presentatie Van Meerenburgh bundelt snelsonnetten ZEELAND GEBOEKT 13 Tien jaar snelsonnetten, gebaseerd op het nieuws van de dag. Dat levert een geschiedenis in dichtvorm op. 10 jaar snelsonnetten www.pzc.nl/zeelandgeboekt Coenraedt van Mee renburgh is tien jaar dichter. Met een bij zijn eerste schreden op het dichterspad begon hij zogenaamde snelsonnetten te schrijven op de site gedichten.nl. In die zesregelige gedichten geeft hij elke woensdag commentaar op het actuele nieuws. Coenraedt van Meerenburgh is het schrijverspseudoniem van Marcel van den Driest (Oost-Sou burg, 1967). In het dagelijks leven is hij redacteur muziek bij Om roep Zeeland. De naam Van Mee renburgh komt voor in de voorou- derlijsten van Van den Driest. Coenraedt was een tijdgenoot van Shakespeare (1564-1616). Ter gelegenheid van tien jaar dichterschap heeft Van den Driest een selectie van zijn snel sonnetten gebundeld in 10 jaar snelsonnetten. De gedichten zijn per jaar gegroepeerd. Bij elk ge dicht staan in het kort aanleiding en datum. Zo krijgen we een over zicht van de highlights sinds 2004. Veel internationale politiek en shownieuws. Soms een ode aan een persoon. Zoals aan zan ger Ramses Shaffy, die 1 decem ber 2009 overleed: Zijn stem weer stond de bulderende wind, Het beu ken van het water op de dijken. Geen mode of conventie deed hem wijken. Soms wijze man, dan weer verwonderd kind. //Hij spande mu zikaal zijn regenboog. Ik drink een glas op hem en kijk omhoog. De officiële presentatie van de bundel vindt plaats op oudejaars dag tijdens de traditionele Oudejaarsshow in boekhandel De Drvkkery in Middelburg (14.00 uur). Dan vat hij met de Tilburgse dichter Ko de Laat voor de achtste keer het afgelopen jaar samen in 52 snelsonnetten. De uit Terneuzen afkomstige schrijver, dichter en cabaretier Frank van Pamelen zegt in het voorwoord dat Van Meerenburgh de weg van de meeste weerstand neemt: „Want wat is er moeilij ker dan het nieuws te volgen, de actualiteitswaarde te wegen, een en ander onder tijdsdruk te com primeren tot zes regels die óók nog eens het juiste rijm en ritme moeten hebben?" De bundel is geen eindpunt, Van Meerenburgh blijft wekelijks snelsonnetten schrijven. Een Zeeuws onderwerp of persoon dient zich slechts zelden aan. Jan Peter Balkenende, zeilmeisje Lau ra Dekker en de Oostburgse le raar die bloot op Facebook badder de komen voorbij. Ook Lilian Jan- se van de Vlissingse SGP. En wiel renner Johnny Hoogerland uit Yerseke: Een Franse auto reed hem van de sokken, maar hoe dan ook: hij ging gewoon van start. Hij is een Zeeuw: standvastig, moedig, hard. Zo scheiden zich de schapen van de bokken. Sinds kort ben ik, het zij maar eens gezegd, wel drieëndertig keer aan hem gehecht. Wim Phaff presen teert maandag 21 december om 16.30 uur zijn bundel Mensen kijken. Hij doet dat in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. Mensen kijken is een verzameling van korte verha len, gedichten en aforismen. Wim Phaff heeft ruim veertig jaar ervaring als dierenprepara teur en houdt zich bezig met het boetseren van organismen in di verse materialen. Mensen kijken is te koop voor 16,50. Wie verre reizen doet, heeft door gaans weinig te verhalen. Vrien den die voortdurend naar Viet nam, Venezuela of een ander Ver Land vliegen, vertellen vaak niet meer dan dat het weer goed of slecht was, de hotels al dan niet deugden, het eten vies of lekker smaakte. Zonder de bijzonderhe den die het relaas interessant had den kunnen maken. Carolijn Vis ser (1956) heeft juist volop oog voor dergelijke details, een van de redenen dat ze tot zo'n voortreffe lijke reisschrijver uitgroeide. Ver van hier heet een selectie van haar mooiste verhalen. En ver gaat ze zeker, je hoeft de inhouds opgave maar te bekijken: 'Shang hai by night', 'De graslanden van Mongolië', 'Animeermeisje in To kio', 'Haïtiaanse luchtkastelen'. Maar in de twee laatste verhalen, 'Snuiven in de tuin van Neder land' en 'Terug naar Middelburg', Carolijn Visser is ze gewoon op Walcheren, waar ze niet is geboren maar wel is geto gen. Haar ouders, beiden als leraar werkzaam, waren 'import', maar wisten dat overtuigend weg te werken. Moeder Visser wees 'er al tijd op dat je overal op Walcheren de Lange Jan, de abdijtoren, kunt zien.' Carolijn Vissers Zeeuwse schet sen doen niet voor haar verre ver halen onder. Ze hebben dezelfde mengeling van ironie en betrok kenheid. In 'Snuiven in de tuin van Nederland', oorspronkelijk verschenen in Alle dagen vrij (1984), gaat ze op zoek naar de he- roïneverslaafden van Walcheren, in de woorden van een hulpverle ner 'een zondagsschoolklas'. Ze zien draken in de Abdij rondlo pen, gaan stoned naar het strand. Een jaar goed gesnoven, is een jaar goed geleefd, is hun overtuiging. Net als in veel van Vissers reis- proza gaat het in 'Terug naar Mid delburg' over het onvermijdelijke oprukken van de nieuwe tijd, waardoor alle hoeken van de we reld op elkaar gaan lijken. 'Middel burg heeft nu een Hema, een Mc Donald's, een Blokker', schrijft ze. Met een beetje spijt, maar vooral ook in zo'n sprankelende stijl dat je zou willen dat Carolijn Visser eens een heel boek aan Zeeland wijdt. Zij heeft, ook als ze dichtbij blijft, veel te verhalen. Emeritus hoogleraar Oude geschiedenis Fik Meijer geeft zondag 20 december om 15.00 uur een lezing in de Drvkkery in Middelburg. Hij vertelt over zijn nieuwste boek Jezus de vijfde evangelist. Fik Meijer vertelt in zijn nieu we grote boek over het waar heidsgehalte van de geboortever halen van Jezus, de rol van Ma ria, de kruisdood als ultieme straf en Jezus' opstanding uit de dood. Bijbelse personen uit Je zus' omgeving krijgen in dit boek een nieuw gezicht: Johan nes de Doper, Pontius Pilatus, Barabbas, Judas Iskariot en Jezus' broer Jakobus. Zo komt de histo rische Jezus tot leven. Prof.dr. Fik Meijer schreef boe ken over de klassieke oudheid, waaronder Twee steden, Macht zonder grenzen en Paulus. Zeeland geboekt VRIJDAG 18 DECEMBER 2015 Snelsonnettendichter Coenraedt van Meerenburgh (Marcel van den Driest), foto Ruben Oreel Het nieuws in zes regels Coenraedt van Meerenburgh Uitgave van Vincula Affinia Vlissingen 108 pagina's 14,95 euro Presentatie 31 december om 14.00 uur in De Drvkkery Middelburg door Jan van Damme door Mario Molegraaf Ver van hier Kaarten: gratis, wel reserveren (aan de balie in de Drvkkery, telefonisch via 0118 886 800 en online via www.drukkerijmiddelburg.nl/tickets)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45