Binnenhaven Vlissingen bloeit op Talentvolle voetballers krijgen kans bij WZVJsl Tholen ruimt vuurwerkresten niet op Dit zijn mijn nieuwste kleren! Provincie plust 0,7 procent in 2014 Herstel was afgelopen jaar volgens CBS minder sterk dan in andere provincies, met Friesland als enige uitzondering. VLISSINGEN. De Zeeuwse econo mie is vorig jaar met 0,7 procent gegroeid. Zeeland blijft daarmee wat achter bij de meeste andere provincies. Na twee achtereenvolgende ja ren van krimp groeide de Neder landse economie in 2014 met één procent, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) becij ferd. Zeeland kwam uit op 0,7 pro cent. Dat is beduidend beter dan in 2012 (-1,8 procent) en 2013 (-2 procent), maar elders trekt de eco nomie vaak sterker aan. Nijverheid Koploper afgelopen jaar was de provincie Flevoland (2,2 procent groei), gevolgd door Utrecht (2 procent) en Noord-Brabant (1,9 procent). Landelijk draagt vooral de dienstensector bij aan de econo mie: ruim drie kwart. In Zeeland is dat minder en hebben nijver- Het CBS wijst erop dat Zeeland voorkomt in het Europese rijtje met gebieden waar laagste werkloosheid heerst heid (29 procent) en landbouw (bijna 5 procent) een relatief grote inbreng. Het aandeel van land bouw is het grootst van alle pro vincies. Het CBS constateert dat het aantal mensen met een baan vorig jaar in alle provincies opnieuw is gedaald, maar veel minder dan in 2013. Zeeland ontwikkelde zich, sa men met Friesland en Zuid-Hol land, op dat punt het gunstigst. Zeeland heeft ook de laagste werkloosheid van alle dertien pro vincies. Dat schrijft het CBS voor al toe aan de vooraanstaande In Zeeland dragen volgens het CBS vooral de nijverheid en de landbouw bij aan de economie plaats die landbouw, visserij en aanverwante sectoren innemen in de provincie. Deze zijn relatief on gevoelig voor conjuncturele schommelingen. Vergrijzing Ook de chemische industrie is een belangrijke, stabiele factor voor de Zeeuwse economie. Daar naast zorgt de vergrijzing, die hier al verder is voortgeschreden dan elders, ervoor dat relatief veel wer kenden met pensioen gaan. Dat heeft een drukkend effect op de werkloosheid. Het CBS wijst erop dat Zeeland voorkomt in 'het Euro pese rijtje met gebieden waar de laagste werkloosheid heerst'. Zzp'ers De statistici zagen het aantal zelfstandigen (zzp'ers) ook in 2014 toenemen, tot bijna een mil joen. Van hen woont ongeveer de helft in de Randstad. In Zeeland gaat het volgens het CBS om 20.000 zzp'ers. Van alle provincies telt alleen Flevoland, met 18.000 zelfstandigen, er nog minder. Tholen vindt dat mensen die vuur werk afsteken zelf de overblijfse len moeten opruimen, zo laat een woordvoerster weten. Met ingang van 2017 worden ze daar nadrukke lijk toe opgeroepen. Tholen be spaart vijfhonderd tot duizend eu ro door de medewerkers niet meer op pad te sturen. Navraag leert dat andere Zeeuwse gemeen ten vooralsnog niet van plan zijn te stoppen met het opruimen van vuurwerkresten. De manier waar op dat gebeurt, verschilt overigens per gemeente. Zo laten Sluis en Middelburg weten dat enkel wordt opgeruimd tijdens de regu- Tholen vindt dat mensen die vuurwerk afsteken zelfde overblijfselen moeten opruimen liere routes. Goes, Reimerswaal, Hulst, Terneuzen, Noord-Beve land, Veere, Kapelle, Borsele en Vlissingen zetten (indien nodig) wel extra capaciteit in voor het op ruimen van de resten. Zo stuurt Vlissingen al op 1 januari mensen op pad. „Vanaf tien uur pas, hoor", grapt de voorlichtster. „De ze mensen hebben de avond er voor ook een feestje gehad." Alle gemeenten benadrukken dat ook zij vinden dat burgers hun rotzooi moeten opruimen. „Maar het ge zond verstand zegt dat er altijd res ten blijven liggen", stelt de Borsel- se woordvoerder. ZEELAND 10 11 Yashlin Jasperse (8) uit Kapelle heeft haar mooiste outfit aangedaan voor het kerstdiner op school. Dezer dagen is het op veel Zeeuwse basisscholen glitter en glamour, foto Marcelle Davidse Zeeland www.pzc.nl walcheren@pzc.nl VRIJDAG 18 december 2015 Zeeuwse economie groeit licht door Rolf Bosboom THOLEN. De gemeente Tholen ruimt na de komende jaarwisse ling voor de laatste keer vuurwerk- resten op. Met ingang van 2017 gaan medewerkers van de buiten dienst niet meer de straat op. De meeste andere gemeenten in Zee land blijven wel opruimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33