Vanavond start 3FM-actie Serious Request in Heerlen 28 CULTUUR SHOW Onbekende foto's Bowie opgedoken Magali Reus wint kunstprijs 3FM-dj Paul Rabbering gaat vanavond het Glazen Huis in voor de actie Serious Request. Vriendin en zangeres Krystl houdt haar vriend in de gaten en wacht hem op met rijstwafels en wijn. 'Ik draai Krystl's muziek soms' Niet eerder vertoonde foto's van David Bowie zijn opgedoken tijdens een onli ne veiling. Ze zijn gemaakt tijdens optre dens in de jaren 70 en 80 door een pers fotograaf van een Amerikaanse krant, maar nooit gepubliceerd. De opbrengst wordt geschat op 15.000 euro. Beeldend kunstenaar Magali Reus (34) is de winnaar van de Prix de Rome 2015, de oudste kunstprijs voor jonge talenten. Minister Jet Bussemaker (Cul tuur) overhandigde haar giste ren de prestigieuze prijs. Voor3FM-dj Paul Rabbering (36) betekent Serious Re quest dit jaar niet alleen een zesdaags verblijf op wa ter en geen brood in het Glazen Huis. Vanavond neemt hij met zijn collega's Giel Beelen en Domien Verschuuren zijn intrek in de pro visorische woning, die voor het eerst in Limburg (Heerlen) is gebouwd. Rabbering neemt dit keer ook de rol van Eric Corton over, die de vorige jaren re portages maakte in één van de gebieden waarvoor de zender en het Rode Kruis geld inzamelen. De 'stille ramp' die de dj's dit jaar onder de aandacht brengen door niet te eten en betaalde verzoeknummers te draaien, is het lot van kinderen en jonge ren in conflictgebieden. Hij reisde naar twee steden in Syrië: Horns en Damascus. „Ze hebben het me slim gevraagd", zegt Rabbering in de Am sterdamse bovenwoning waar hij samen met zijn vriendin, zangeres Krystl (32), woont. „Eerst vroegen ze me of ik met het Rode Kruis op pad wilde. Zeker, want dat had ik eerder gedaan. Pas daarna hoorde ik dat we naar Syrië zouden gaan. Naarmate het dichterbij kwam, begon ik meer en meer te twijfelen. Totdat ik op het punt stond om te zeggen: ik doe het niet. Maar ik heb vertrouwen in het Rode Kruis en me verdiept in de situatie en de achter gronden van de strijd daar. Uiteindelijk ben ik met een goed gevoel weggegaan." Krystl, die in februari begint aan het tweede gedeelte van haar theatertour Krystl in het klein: „Ik vond het in eerste in stantie echt niet leuk dat je ging. Dat land komt zo vaak in het nieuws, daar word je echt mee overspoeld. Ik zei: je kunt ook nee zeggen. Maar toen het eenmaal zo ver was, had ik er geen problemen mee. Je was daar in goede handen. En ik heb het nieuws niet gevolgd in de tijd dat je daar zat, maar we hebben wel veel gebeld en el kaar berichtjes gestuurd." Paul: „Het punt is: je probeert een voor stelling van zo'n land voor jezelf te maken. De avond voor vertrek probeerde ik op in ternet na te gaan waar IS allemaal zat in Sy rië, maar dan krijg je twintig verschillende kaarten te zien. Ik ging naar Damascus, daar zit inderdaad een stipje IS. Maar dat zegt nog helemaal niets. In de praktijk zijn de wijken in Damascus heel erg afgeslo ten. Waar nu gevochten wordt, kom ik niet binnen. En de bewoners kunnen er niet uit, dat is meteen een deel van het pro bleem. Vooral het bezoek aan Homs was heel ingrijpend. In het oude centrum is al les kapot, overal zitten kogelgaten." Krystl: „De filmpjes die je daar gemaakt hebt, zijn ook het indrukwekkendst. Zeker als ik jou tussen die puinzooi zie staan, dan is het opeens niet meer zo moeilijk om voor te stellen dat zoiets hier in Am sterdam zou gebeuren." Rabbering wordt vandaag voor de derde keer opgesloten in het Glazen Huis. Hij weet wat komen gaat. „Zes dagen lang kijk je naar een brievenbus waar constant kin deren met tekeningen en mensen met geld staan. Je wereldbeeld wordt heel mooi." En: „Na verloop van tijd ga je over eten dro men. Biefstuk, broodje hamburger, dat werk." Ook Krystl weet wat haar vriend door gaat maken. Niet alleen omdat zij vorig jaar deelnam aan Expeditie Robinson (la chend: „Toen heb ik 33 dagen niet gegeten, dus waar hebben we het over"), ook omdat ze in 2011 een nacht slaapgast was in het Glazen Huis. „Daar hebben Paul en ik el kaar ontmoet. Backstage, heel kort. Ik had nogal wat stress, dus we hebben niet eens met elkaar gesproken." Paul: „Maar je hebt het wel onthouden, dus dat zegt toch iets. Een paar weken eer der had je op Twitter gereageerd op een spelletje in mijn programma. Ik weet dat ik toen een tijdje naar je foto keek en dacht: wat is ze leuk, wat is ze knap." Krystl: „Maar de vonk sloeg een paar we ken na die Serious Request over bij Noor derslag in Groningen, waar jij mij moest aankondigen. De redactie had opgeschre ven dat ik de muze van Marco Borsato was, omdat ik veel met hem opgetreden. Dat vond ik eigenlijk een stomme aankondi ging. Dus we raakten in gesprek over wat ik verder deed: reizen, dansen. Jij vertelde dat je ook aardig kon dansen en dat je een move zou maken bij mijn aankondiging. Dat deed je ook nog, iets Michael Jackson-achtigs. Dat was het moment dat ik dacht: wat een leuke gozer. In het ge niep ben ik toen aan je nummer gekomen en begonnen we elkaar berichtjes te stu ren." Sinds ze een relatie hebben nam hij één keer plaats in het Glazen Huis, in 2013 in Leeuwarden. Krystl: „Het is heel versla vend om naar de tv te kijken tijdens jouw shifts. Ik kan de hele dag zien wat jij doet." Met een knipoog: „En andersom niet. Je hebt me toen een lijstje gegeven met spul len die je lekker zou vinden bij thuis komst. Toastjes, zalm, rijstwafels." Paul: „Dat weet ik nog heel goed. Toen we eenmaal thuis waren lagen we op de bank met rijstwafels en wijn. Echt, een waanzinnige combinatie." Ja, zo nu en dan draait Paul Rabbe ring muziek van zijn vriendin Krystl op 3FM. „Ik stel de muziek niet alleen samen, dat doe ik met een muziekre- dactie. Ik zou het zelf niet zo snel in plannen, maar het is maar net hoe je ermee omgaat. Stel dat ze nu met een nieuwe single komt. Dan zou ik die wel draaien en vooraf zeggen: 'Ik heb me nu toch een mooie plaat van mijn vriendin ge kregen. 'Ik kan jou de hele dag in de gaten houden, jij mij niet' door Jeroen Schmale Krystl en Paul Rabbering. foto Guus Schoonewille u De start van Serious Request is vanavond te vol gen op NPO 3, aanvang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28