'Ik voel me ijzersterk' 20 SPORT Michael van Gerwen begint vanavond als topfavoriet aan het WK darts in Londen. De Brabander geniet van alle aandacht en realiseert zich dat hij ook moeilijke tijden heeft gehad. LONDEN. Michael van Gerwen, de huidige nummer één van de wereld, staat voor een gloednieuw WK. Zijn doel is helder: voor minder dan de wereldtitel gaat hij niet. De dertien zeges dit jaar hebben hem gesterkt. „Vergelijk het met voetballers die met het winnen van een prijs naar een WK gaan, zoals Wesley Sneijder die in 2010 met Inter de Champions League won. Dan barst je van het zelfvertrouwen. Ik ben dit jaar in fina les wel een paar keer op achterstand geko men, maar heb nooit gedacht: nu gaat het mis. Ik voel me ijzer- sterk." worsteling, maar ik ben er alleen maar sterker van geworden. Nu la chen ze nog wel eens, maar trek ik een lange neus. Het interesseert me geen reet." Darts als boost Van Gerwen knokte zich terug via het darts. „Iets waar ik goed in bleek. Dat het darts mijn redding was, gaat me te ver. Het heeft me wel een geweldige boost gegeven. Ik zal nooit een slanke den wor den. Drinken doe ik trouwens niet. Ik lust geen bier, maar het on regelmatige leven, hè? Ik moet als een sportman leven", aldus Van Gerwen, die acht jaar geleden Daphne leerde kennen. „Zij keek door mijn kilo's en litteken heen." In april van dit jaar werd hun relatie op de proef gesteld. Van Gerwen flirtte met een ander. „Daphne heeft niets uit de kran ten moeten lezen. Ik heb iets stoms gedaan en ben zwaar om de tuin geleid, maar het heeft ons sterker gemaakt. Wat ik ervan ge leerd heb is dat je moet werken aan je relatie. Het is niet alleen ro zengeur en maneschijn." Na elk gewonnen toernooi bel de Shownieuws. „Twee weken ge leden nog. Willen ze een inter view, maar dan wel met ons sa men, haha. Nou, er valt niets te in terviewen. Het gaat goed tussen ons. We gaan een mooi huisje bou- 'Je moet werken aan je relatie. Het is niet alleen rozengeur en manenschijn' wen." Het is de andere kant van de roem. „Alles ligt onder een ver grootglas. Iedereen wil iets. In En geland lopen ze mee tot aan het toilet voor een foto of handteke ning." Van Gerwen geniet, maar hoeft niet al het licht van de schijnwerpers. Hij koestert de Bra bantse gemoedelijkheid. Een hap je eten bij Tante Pietje in Den Bosch. Een avondje banken voor Humberto Tan op tv. Karpers vis sen bij het Oude Zwembad, de plas bij Boxtel. Of Kolonisten van Catan spelen met voetballers Jeroen Zoet, Sander Duits, Robert Braber, Henrico Drost. „Dat wordt weer eens tijd, ja. Na het WK maar weer eens een potje." Eerst telt het darts. De sport is weer een tikkeltje serieuzer geno men, gniffelt hij, refererend aan zijn invitatie voor het Sportgala. „Vorig jaar niet, dat vond ik raar en jammer, want de Nederlandse dartsbond zit gewoon bij de NOC*NSF. Het gaat er niet om dat ik sportman word, maar dat het darts niet achter een deurtje wordt gestopt. Een vorm van er kenning dus. Het darts is veran derd. Natuurlijk spelen we in het café, maar darts is geen kroeg- sport meer. Als je kijkt naar de vol le toernooiagenda, de televisie die het heeft opgepakt, het professio nalisme. Vroeger was de kroegeige naar de manager van de darter. Dat is nu niet meer. Darts heeft een andere uitstraling gekregen." een heel le lijk litteken achtergelaten. Als we dan gin gen zwemmen, deed ik dat uit schaamte in een T-shirt. Ik heb altijd met mijn ge wicht gestoeid. Obesitas. Ik woog 133 kilo toen ik vijftien was en zat op advies van de dokters een half jaar in een kliniek. Ik ben jaren lang gepest. Altijd achter mijn rug. Je hoort het, je voelt het. Uit gelachen bij het klimrek op school. Niet gevraagd worden bij het dansen op discofeestjes van school. Pesten is het ergste wat er is. Als je toch hoort hoeveel men sen zelfmoord plegen... Wat deed ik destijds? Ik ging het weg eten. Het was een moeilijke tijd, een Het gebeurt niet da gelijks, zelfs niet wekelijks, maar laatst zat Michael van Gerwen met de armen over el kaar naar zijn eigen prijzen te kij ken. Op de tafel in de huiskamer stonden ze allemaal uitgestald. De bekers en cups. Grote, kleine, glim mende, hoekige en lelijke. „Nor maal gesproken staan ze daar", wijst de darter naar een kastje te gen de wand. „Maar daar wilde Daphne haar kerstdorp." Dus waar Daphne de huisjes bouwde, bomen plantte, de Sint- Janskathedraal van Den Bosch neerzette, sneeuw uitstrooide en het sfeerrijke dorp bevolkte met de bewoners, zette Van Gerwen zijn trofeeën één voor één op ta fel. „En dat gaf me wel een goed gevoel. Titels en prijzen, daar doe je het voor." Geen kerstfeest Kerst nadert. Het is een feest dat al jaren voorbij gaat aan de Van Gerwens, Michael en Daphne. De decembermaand staat synoniem voor het belangrijkste dartstoer- nooi van het jaar, het wereldkam pioenschap van de PDC in Lon den. „Ach, ik hou toch al niet zo van verplichtingen", zegt Van Ger wen. In Alexandra Palace is de Bra bander de topfavoriet na een jaar dat aanvoelde als een achtbaan. Van Gerwen won maar liefst der tien toernooien, verstevigde zijn status als BN'er, maakte privé een uitglijder en zag ondertussen zijn bankrekening explosief groeien. „Daar gaan we weer", zegt hij hoofdschuddend. „In elk stukkie staat tegenwoordig wat ik heb ver diend. Eerlijk gezegd vind ik titels belangrijker, maar geld is natuur lijk wel makkelijk om te hebben." Van Gerwen, hij is hot en ge liefd, vindt dagelijks kaarten, brie ven en tekeningen op de deurmat en hij geniet van de aandacht. „Als iemand staat te tanken en dan roept: ik ben opgebleven voor je, hoor. Dat is toch leuk?", zegt Van Gerwen, die zich realiseert dat het ook anders is geweest. Hij kende namelijk een jeugd waarin meer geval len werd dan opge staan. „Als kind had ik borstgroei, werd ik ge opereerd en is er iets misge gaan. Daar door is er Van Gerwen trekt nu een lange neus door Oennis Jansen Michael van Gerwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20