verlenging redt Feyenoord én uitstraling op WK Vanavond (18.00 uur) wacht halve finale tegen Polen SPORT 19 Suarez loodst Barcelona naar finale Blatter 'Zwitser van het jaar* Nederlandse handbalsters zijn bezig de wereld te veroveren bij het WK in Denemarken. FC Barcelona heeft de finale be reikt van het WK voor clubs in Japan. De Spaanse winnaar van de Champions League bleek ook zonder de vedetten Lionel Messi en Neymar veel te goed voor het Chinese Guangzhou Evergran- de: 3-0. Luis Suarez (foto) kon het zonder zijn vaste maatjes in de voorhoede ook alleen af. De oud-Ajacied maakte alle treffers. Barcelona staat zondag in de fi nale tegenover de Zuid-Ameri kaanse kampioen River Plate. FIFA-voorzitter Sepp Blatter is door het Zwitserse tijdschrift 'Die Weltwoche' uitgeroepen tot Zwitser van het jaar. Niet op t april 2016 maar in de editie van 17 december 2015. Het blad, dat niet bekend staat om zijn ironie, loopt weg met de „indrukwekkende prestaties van deze uitzonderlijke Zwitser, die als een ideale kruising tussen bij zonder ambassadeur en ontwikke lingswerker onvermoeibaar de wereld rond reist". ORANJE OP VORIGE WK'S Er is in de Nederlandse sport een schrijnend ge brek aan sponsors, maar het handbalverbond NHV kreeg deze week spontaan een aantal telefoontjes van bedrijven. Of er op commercieel gebied iets met de vrouwenploeg viel te doen? De handbalsters zijn hot nu ze bij het WK in Denemarken flink van zich doen spreken. Tegen Polen staat van avond (18.00 uur) een finaleplek op het spel. Het is, met de hockeybabes als beste voorbeeld, zoals bij andere succesvolle Nederlandse vrouwen teams. Ze zijn niet alleen goed, maar hebben ook een prettige uitstraling. Er is sprake van veel blond en veel vrolijk heid. Niet raar dat dat aanslaat bij het publiek in binnen- en buitenland. „Het is een aantrekkelijke combina tie", bevestigt sportmarketeer Bob van Oosterhout. „Hun prestaties, toewij ding en uitstraling. Wat dat laatste be treft zit de wereld plat in elkaar. Naar mooie meiden kijkt de hele wereld graag, daar hoeven we niet omheen te draaien. Dat is dus een plus." Tv-commentator Jack van Gelder en spreekt van 'een stel leuke, frisse vrouwen'. Van Gelder is het gezicht van de nieuwe sportzender van Ziggo op het open kanaal en die zendt de duels live uit. „De mensen moeten ons nog vinden", stelt Van Gelder vast. „Meestal duurt dat een jaar, maar deze prestatie van de handbalsters helpt ons wel. Daar ben ik ze dankbaar voor, het is waanzinnig." Ook Bert Bouwer is blij en vooral trots. Hij maakte er als bondscoach in 1997 serieus werk van om de handbal- 'Je hoeft niet veel talenten te hebben, als degenen die meedoen er ook helemaal voor gaan' sters internationaal te laten meetellen en zette ze permanent bij elkaar. Ze werden omgedoopt tot 'meiden met een missie'. „Ik wilde bewijzen dat Ne derland ook in het handbal de wereld top kon bereiken", blikt hij terug. „We hebben er misschien wat lang over ge daan, maar het is gelukt." Of Bouwer, die in 2003 als coach van de vrouwen vertrok, vindt dat hij een aandeel in het huidige succes heeft? „Neuh. Ik vind het wel mooi dat ik nu mijn gelijk krijg." Talent was er genoeg, vond Brou wer, alleen werd er niet hard genoeg getraind en niet altijd op de goede ma nier. Hij voerde onder meer krachttrai ning in. „Je hoeft niet eens heel veel ta lenten te hebben, als degenen die mee doen er maar helemaal voor gaan." Ook in de tijd van Bouwer had de na tionale ploeg een prettige uitstraling en poseerden de speelsters topless, maar wel keurig met de armen voor de borsten, om aandacht van sponsors te trekken. De huidige internationals trokken twee jaar geleden voor het blad Hel den de kleren uit. Daar staat ook cir kelspeelster Yvette Broch bij. Ze maak te in 2008 furore bij de tv-kraker Hol land Next Top Model, maar gaf aan een carrière van handbalprof de voor keur boven die van fotomodel. Kijkend naar de 'blote' foto's van toen en nu is duidelijk dat er bij Oran je geen mannelijk ogende handbal sters, zoals bij tegenstanders soms wel het geval is, te vinden zijn. „Ik weet nog dat toen we met krachttraining be gonnen sommige meiden angstig rie pen dat ze er wel als vrouw wilden blijven uitzien", vertelt de gepensio neerde Bouwer. Van Gelder stelt nog even fijntjes vast dat het Sportgala ook dit jaar te vroeg is gehouden. „Ik heb dat altijd gezegd. Dat zie je nu met de handbalsters. Als ze de WK-finale halen, zouden ze sportploeg van het jaar van 2015 moe ten zijn." De handbalsters zelf plaats ten afgelopen dinsdag vanuit Dene marken het volgende bericht op Twit ter: 'Wij wensen iedereen veel plezier op het Sportgala. Volgend jaar zijn we erbij.' Wakker schudden Volgens Van Oosterhout is het voor de uiteindelijke beoordeling van het team wel belangrijk dat ook de finale wordt gehaald. „Veel mensen zijn nu pas wakker geschud en als dan de vol gende wedstrijd meteen wordt verlo ren, is de aandacht ook zo weer weg. Ik heb na de wedstrijd tegen Frankrijk getwitterd dat nu het grote Nederland se gevaar op de loer ligt: te zeer genie ten van het bereiken van de halve fina le. Maar als ze het wel lukt om in de fi nale van het WK te komen, dan is het een absolute successtory." En hoe zit het dan met geïnteres seerde sponsors? De voor- en achter kant van het shirt van de handbalsters zijn vergeven, aan bedrijven die blijk baar al veel eerder vertrouwen in de ploeg hadden. Maar er zijn nog meer plekken op het tenue, vertelt een woordvoerder van het handbalver bond. Noorwegen, mogelijk zondag de tegenstander van Nederland in de WK-finale, heeft zelfs namen staan op de broekspijpen, voor én achter. En daar valt natuurlijk over te praten, zeg gen ze bij de handbalbond. lijk slordig bij een simpel balletje breed naar ploeggenoot Sven van Beek. De attente Deen Lucas An dersen, door Willem II gehuurd van Ajax, was er als de kippen bij om de bal te veroveren. Met een soepele voetbeweging ontdeed hij zich eerst van Van Beek. De schui ver met de linkervoet verdween keurig langs Kenneth Vermeer in de hoek: 0-1. Gaspedaal Na de tenenkrommend slechte eerste helft zette Feyenoord na rust eindelijk de voet op het gaspe daal. Het Legioen brulde om de entree van Lex Immers, de Hage naar die al lang en breed afgeschre ven leek onder het bewind van Van Bronckhorst. Dat Immers na LOTING KWARTFINALES zijn entree nog mocht hopen op een heldenrol had hij wel te dan ken aan Richairo Zivkovic. De in valler bij Willem II verscheen in korte tijd tweemaal helemaal al leen voor keeper Kenneth Ver meer, maar de trekker overhalen bleek teveel gevraagd. Het bleken peperdure missers, want in de slotminuut dwong Tonny Vilhena een verlenging af door raak te mikken op aangeven van Eljero Elia. In de verlenging wees arbiter Ed Janssen vlak voor het laatste fluitsignaal dus naar de stip toen Dries Wuytens heel even Michiel Kramer vastpakte. De strafschop bracht de beslis sing. „We speelden voor rust een tandje te laag", vond Kuyt. „En het duurde wel heel erg lang voor we eindelijk de 1-1 wisten te ma ken. Maar het is ons weer gelukt. We hebben de hoop nooit opgege ven. Dat heeft dit Feyenoord ge woon." Dat Zivkovic voor een heel an der gevoel had kunnen zorgen in de Kuip, was bijna alweer verge ten. Aanvoerder Jordens Peters van Willem II was reëel. „We had den zelf de 0-2 moeten maken, dan hadden we hier gewoon ge wonnen", treurde Peters. VRIJDAG 18 DECEMBER 2015 Blond, vrolijk, maar bovenal steengoed WK 1971 achtste WK 1973 twaalfde WK 1978 negende WK 1986 tiende WK 1999 tiende WK 2001 veertiende WK 2005 vijfde WK 2011 vijftiende WK 2013 dertiende door Hans Klippus Bert Bouwer oud-bondscoach PSV - FC Utrecht Roda JC - Feyenoord AZ - HHC Hardenberg FC Den Bosch - WSB Dirk Kuyt (m) is de gevierde man bij Feyenoord door diep in de verlenging een strafschop te benutten tegen Willem II. foto Pro Shots De Oranje-handbalsters veroveren Nederland met hun spetterende spel én uitstraling, foto Soenar Chamid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19