Verlies dreigt voor socialisten en conservatieven bij verkiezingen Linkse protestpartij Podemos lijkt grote winnaar te worden met zo'n 20 procent van de stemmen NIEUWS 15 Disneyland staat op scherp Meer dan 500 kilo ivoor >«fl Poolse chauffeur Drie ton bij OM in z'n achteruit verduisterd BARCELONA. Spanje gaat zondag naar de stembus. In het land gaat zich waarschijnlijk een politiek wonder voltrekken nu de linkse protestpartij Podemos de grote winnaar lijkt te worden. De groei van de beweging is spectaculair, volgens alle peilingen. In twee jaar vanuit het absolute niets naar de macht in Spanje. Duizenden trekken de straat op om de kandidaten van Podemos te zien. De bijeenkomst is niet in een grote sporthal of een congres centrum. Gewoon op straat, op het centrale plein van Nou Barris, een volkswijk van Barcelona. Zo'n vierduizend mensen die een door snee van die wijk vormen. Jong en oud, Spanjaarden en immigran ten, vrouwen en mannen. Lijstduwer is Ada Colau, de po pulaire burgemeester van Barcelo na. Net als Podemos-leider Iglesias en de nieuwe burgemees ters van onder andere Madrid en Valencia is ze afkomstig uit de pro testbeweging. Ze hoort tot de 'Macht corrumpeert. Je voelt dat het land naar iets anders verlangt Naar verandering' mensen die altijd op straat tegen het kapitalisme hebben gevoch ten. „Wat in die drie grote steden is gebeurd, dat gaat nu ook in de nationale Spaanse politiek gebeu ren. De mensen zijn de traditione le partijen zat. De crisis, de corrup tie... Nergens hebben zij een ade quaat antwoord op gehad, ze zijn voorbijgegaan aan het volk", zegt reclamemaakster Neus Torné. Sinds 1982 hebben socialisten (PSOE) en conservatieven (PP) de macht in Spanje verdeeld. Meestal had een van de twee zelfs een ab solute meerderheid, zoals de laat ste vier jaar met de Partido Popu lar (Volkspartij) van premier Ra- joy. De twee partijen zien nu een flink deel van hun kiezers overlo pen naar Podemos aan de linker kant en het eveneens vrij jonge Ciudadanos rechts van het mid den. „Onze ouders hebben sinds de dood van Franco altijd op de PSOE gestemd, een andere optie was er niet voor de arbeidersgezin nen. Wij mogen voor het eerst stemmen en zien dat een partij als Podemos veel meer aan de men sen hier in de wijk denkt, dichtbij is, niet in de ivoren toren van de macht", zeggen vriendinnen Belén Cano en Coral Andrés, stu dentes journalistiek, beide 21 jaar. „Het is vooral de jeugd die de poli tiek aan het veranderen is, de nieu we generaties zijn niet meer zo conformistisch als de vorige." Volgens Neus Torné is de mid denklasse die op de traditionele partijen stemde 'volledig verdwe nen'. „Die hele middenklasse is door de crisis armer geworden, en die zoekt nu naar nieuwe leiders. Dat de PP toch nog de grootste zal blijven, komt omdat er boven die middenklasse nog altijd veel men sen met geld zijn. En die zijn be vreesd voor verandering." Diego Gallardo was zo iemand uit de middenklasse. Een bouw vakker die tijdens de 'huizen boom' heel goed verdiende, tot al les instortte. Hij was een vaste PSOE-stemmer. Nu is hij al jaren werkloos en verwacht hij geen ver betering als de socialisten zouden winnen. „De macht corrum peert", zegt hij. „Een partij als Po demos is een frisse wind, reageert sneller op alles. Jarenlang hebben we gedacht dat er alleen een keus tussen PSOE of PP was, maar nu voel je dat het hele land naar iets anders snakt. Naar verandering." NEUS TORNE CORAL ANDRES EN BELEN CANO DIEGO GALLARDO De angst voor terrorisme en wapen geweld heeft ook voor bezoekers van pretparken in de Verenigde Sta ten gevolgen. In Disneyland en Dis ney World zijn metaaldetectoren geplaatst bij de attracties, mogen mensen ouder dan veertien niet meer verkleed komen en worden niet langer speelgoedpistooltjes ver kocht. Woensdag waarschuwde het Amerikaanse departement voor binnenlandse veiligheid dat terro risten uit binnen- en buitenland hun oog zouden kunnen laten val len op openbare evenementen en drukbezochte plaatsen. Afgelopen weekeinde arresteerde de politie een man in Disney World die met een pistool het park in wilde. Een Poolse vrachtwagenchauffeur heeft levensgevaarlijke capriolen uitgehaald op de A4 bij Rotter dam. Hij reed met een te hoge op legger de Beneluxtunnel in. Over een lengte van 125 meter trok hij alle lampen en speakers uit het pla fond. Toen hij zijn vergissing be merkte, probeerde de 62-jarige be stuurder achteruit rijdend de tun nel weer uit te rijden, ondanks het aanstormende nietsvermoedende verkeer. Twee andere vrachtwa genchauffeurs met meer 'verkeers- inzicht' reden de Pool daarop klem en wachtten de komst van de hulpdiensten af, aldus de poli tie gisteren. De Pool heeft boetes van in totaal 2.000 euro gekregen. Twee mannen en een vrouw zijn maandag aangehouden op verden king van fraude met in beslag ge nomen geld van het Openbaar Mi nisterie. Het gaat waarschijnlijk om meer dan 300.000 euro. Het OM heeft dat gisteren bekendge maakt. Eén van de mannen werkt op de administratie van het OM in Rotterdam. Hij is op non-actief ge steld en wordt verdacht van onder meer valsheid in geschrifte, oplich ting en verduistering. De andere verdachten, een man en een vrouw, zijn familie van de mede werker. Naar hen is geld overge maakt. Ze worden verdacht van witwassen. Naar het verdwenen geld wordt nog gezocht. VRIJDAG 18 DECEMBER 2015 Spanje zoekt verandering door onze correspondent Edwin Winkels Diego Gallardo bouwvakker Spaanse kiezers wachten op het plein van Nou Barris op de kandidaten van Podemos. foto David Ramos/Getty Images 61 JAAR RECLAMEMAAKSTER Door een ziekte is Neus arbeids ongeschikt verklaard. Ze is een fel tegenstander van de 'verhul de privatisering' van de gezond heidszorg. De zorg in Spanje is in de laatste vier jaar uitgehold door het verlies van meer dan 100.000 arbeidsplaatsen. Spanje stond bekend om zijn 'universe le gezondheidszorg'. Dat hield in dat ledereen die in het land woont recht heeft op gratis me dische hulp. In de laatste jaren is aan 873.000 illegaal in Spanje verblijvende immigranten dat recht ontnomen. 21 JAAR STUDENTES JOURNALISTIEK De opleiding van Coral en Belén opleiding duurt nog anderhalf jaar, maar daarna is er weinig kans dat ze werk vinden. Er zijn zo'n 28.000 journalisten werk loos in Spanje; bijna de helft ver loor zijn baan sinds 2008. Boven dien zijn jongeren het zwaarst getroffen door de crisis: ruim 50 procent van de Spanjaarden onder de 23 jaar is werkloos. Af gestudeerden vertrekken naar het buitenland, voor baantjes die niets te maken hebben met hun studie. 47 JAAR WERKLOZE BOUWVAKKER De bouw was zowel de grootste veroorzaker als het grootste slachtoffer van de crisis in Span je. Sinds in 2008 de huizenbub bel uiteenspatte verloren 1,7 miljoen van de 2,7 miljoen werk nemers in de bouw hun baan. Dit jaar trekt die sector iets aan, maar Diego denkt op zijn leef tijd weinig kans te maken op een nieuwe baan. Hij krijgt nu maandelijks een uitkering van 368 euro omdat hij ouder dan 45 jaar is. Jongere langdurige werklozen moeten het zonder die bijstand doen. ORLANDO SINGAPORE. De autoriteiten en douane in Singapore hebben een enome la ding van ruim 500 kilo ivoor in beslag genomen. De grote partij illegaal in gevoerde slagtanden van olifanten is een van de grootste vangsten van de laatste tien jaar. foto Reuters ROTTERDAM ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15