Wegwezen, het Kan nog Nederland begint aan pittige klus in Europa 12 NIEUWS Voorzitterschap geen makkelijke opgave. Gaat het Verenigd Koninkrijk uit de EU? En hoe verloopt de vluchtelingencrisis? Ten Brink: geen vluchtelingen in 'All You Need is Love' VLUCHTEN VOOR TYFOON BRUSSEL. Nederland krijgt een loodzwaar Europees voorzitter schap. Premier Mark Rutte vindt meteen de eerste zes weken niet alleen de dreigende Britse uittre ding (Brexit) op zijn bord, ook de vluchtelingencrisis komt in volle omvang op hem af. Anders dan hij wilde, wordt die niet snel voor kerst nog even opgelost. Bijna scheidend voorzitter Luxemburg legde gisteren een mi gratietestament op tafel waarvan alleen het lezen al tot vermoeid heidsverschijnselen leidt. Terwijl de instroom sinds januari is opge lopen tot 1,2 miljoen (90 procent meer dan vorig jaar) en de schat ting voor dit jaar naar 1,5 miljoen, staat het beleid nog steeds groten deels stil. Uit het statement blijkt onder meer dat de situatie aan de grens tussen Turkije en Griekenland zo lek als een mandje blijft. Het aan tal vluchtelingen is van 5- a 6.000 vorige maand naar circa 4.000 ge daald, maar dat komt meer door de kou dan door het beleid. In Griekenland en Italië zijn elf opvangcentra gepland. Twee daar van werken een beetje. Zonde, want die centra zijn belangrijk. Asielzoekers worden er geregis treerd en moeten hun vingeraf drukken afstaan, zodat ze niet over Europa kunnen uitwaaieren. Voor dat werk is personeel nodig en dat is er niet genoeg. Van de be loofde asielambtenaren en grens wachten is nog steeds maar de helft geleverd. Van de afgesproken spreiding van vluchtelingen over de lidsta ten komt ook nog niet veel te recht. Van de 22.000 vluchtelin gen van buiten Europa zijn er 600 via de VN direct vanuit het vluch telingenkamp 'hervestigd', van de 160.000 uit Griekenland en Italië zijn er 184 'herplaatst'. De uitvoering van het nog maar net in gang gezette actieplan met Turkije staat in de steigers, maar de 3 miljard die Europa be loofde voor betere opvang, onder wijs en zorg (voor Syrische vluch telingen in Turkije) is niet rond. Commissie en Parlement legden 500 miljoen op tafel, maar de lid staten willen nu dat zij 1 miljard bijdragen. Europa is ook bereid 40- a 50.000 asielzoekers van Tur kije over te nemen, maar pas als de grenzen dicht zijn. Alsof Brussel nog niet genoeg kraakt onder het crisisgeweld, wordt de munitie voor een nieu- we Oost/West-clash binnen de 'Unie' al aangesleept. Oostenrijk, één van de landen met een flinke vluchtelingenstroom, gaat een rechtstreekse confrontatie met de Midden- en Oost-Europese lan den niet langer uit de weg als zij blijven weigeren asielzoekers van de 'frontlijnstaten' Griekenland en Italië over te nemen. „Wie on der de streep meer geld overhoudt dan hij betaalt, kan bij een eerlijke verdeling van vluchtelingen niet zomaar wegduiken", aldus de Oos tenrijkse kanselier Werner Fay- mann. Hij ziet de evaluatie van de Europese meerjarenbegroting, ko mend voorjaar, als een prima gele genheid om gebrek aan solidari teit financieel aan te pakken. Parle mentsvoorzitter Schulz vindt dat hij groot gelijk heeft: „Het zijn juist de nettobetalers die ook hier weer de zwaarste lasten pakken. Dat nu nog geen 200 asielzoekers zijn herplaatst, is onaanvaard baar." Hij vindt het schandalig dat het rijkste deel van de wereld, met 507 miljoen inwoners in 28 landen, niet in staat is 1 a 2 mil joen vluchtelingen op te nemen, en Jordanië, Libanon en Turkije dat wel kunnen. De leiders zelf voedden gisteren het beeld van een steeds verder uiteen drijvende Unie door met een twaalftal lei ders voor de top apart bijeen te ko men, zoals ook vorige maand al ge beurde. Ook Rutte houdt in fe bruari een 'voortop', maar in zijn geval niet voor een elite: „Ik nodig alle 28 landen uit." AMSTERDAM. Vluchtelingencri sis of niet, Robert ten Brink voelt er niets voor om in de kerstshow van zijn programma All You Need is Love (kerstavond op RTL4) families van oorlogs slachtoffers samen te brengen. „Wij maken een amusements programma, we zijn geen hulp dienst. Daar ben ik heel eerlijk in, we zoeken gewoon een mooi verhaal. En dan gaan we niet de vluchtelingen helpen, dat zou onzin zijn. Dat is voor heel andere programma's", zegt Dr. Love morgen in een in terview met het magazine van deze krant. Ten Brink (60): „Wat ik het lief ste zie, zijn mensen die ik met een begrijp. Die Nederlands spreken, familie of geliefden hebben in een ander land. Ik vind het leuker om de verbaas de blik van zo'n moeder te zien als we bij haar binnenvallen, dan om mensen uit wildvreem de landen in het programma te stoppen. Dat is niet All You Need Is Love." In het interview met deze krant kijkt Ten Brink ook terug op het overlijden van zijn 90-ja- rige moeder, eind oktober. De televisiemaker zat naast zijn moeder toen ze in het zieken huis stierf, maar vertrok vier uur later naar Australië voor op names. Haar uitvaart zag hij via een internetverbinding op een hotelkamer. LA PAZ. Inwoners van het Filipijnse dorp La Paz, ten zuiden van hoofdstad Manila vluchten voor de nieuwe tropische storm die in aantocht is. Amper is tyfoon Melor over het land geraasd, of de vol gende depressie dient zich alweer aan. Hangend aan pickup-trucks, op vrachtwagens en met bus sen; op alle mogelijke manieren maken de Filipi no's zich uit de voeten. De tyfoon Melor en de overstromingen die daarvan het gevolg waren heb ben tot nu toe het leven gekost aan twaalf men sen. Melor is intussen weggetrokken van de eiland engroep. De tropische storm bereikt nog windsnel heden tot maximaal 130 kilometer per uur in wes telijke richting boven de Zuid-Chinese Zee. foto Francis R. Malasig/EPA Loodzware erfenis EU door Frans Boogaard Een vluchteling probeert in een vrachtwagen te klimmen, foto Philipe Huguen door Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12